Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"

Policjanci, strażacy i przedstawiciele WOPR z Puław wspólnie zorganizowali briefing prasowy poświęcony bezpieczeństwu w wakacje. Przekazując szereg informacji na temat zagrożeń związanych z letnim wypoczynkiem zainaugurowali rozpoczynające się właśnie wakacje. Wskazali również, jak zachować się w sytuacji kryzysowej oraz zaprezentowali sprzęt, z którego korzystają przeprowadzając interwencje na wodzie.
 Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"
/ policja.pl

Rozpoczęcie tegorocznych wakacji było dziś okazją dla puławskich policjantów, strażaków oraz przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do spotkania z mediami i przekazania im informacji na temat bezpiecznego zachowania w wakacje. Organizując briefing prasowy w Marinie Puławy, przedstawicie służb chcą dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego regionu i zapobiec tragicznym wydarzeniom na wodzie i na drodze.  

O działaniach policji przewidzianych na okres wakacji, o tym jak uniknąć zagrożeń i co zrobić w sytuacji kryzysowej opowiedziała oficer prasowy KPP w Puławach mł. asp. Ewa Rejn – Kozak.  Ze strony straży pożarnej wystąpił bryg. Krzysztof Morawski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Puławach, a ze strony Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kierownik Drużyny 13 – Sławomir Ogórek.  

 

Oto garść porad, w jaki sposób zachowywać się, aby wakacje upłynęły spokojnie i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo nad wodą

Przypominamy, że wybierając się na kąpielisko należy korzystać tylko z miejsc przeznaczonych do wodnego wypoczynku, najlepiej jeśli są to miejsca gdzie znajdują się ratownicy wodni. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.

Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Nie wolno także zapominać, o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeka czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego.

Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować.

 

Bezpieczeństwo na drogach

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Sprawny autokar i bezpieczne kolonie

Wyjazdy na kolonie są u nas nadal bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Zanim jednak poślemy nasze pociechy na taki zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży – można je znaleźć chociażby na forach internetowych. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych – czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy np. z udzielania pierwszej pomocy.

Ważna jest również kwestia przewoźnika. Pamiętajmy, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Zabezpieczenie mienia

Pamiętajmy o tym, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku. Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć w sposób właściwy swoje mieszkanie. Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele - poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp. Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że np. czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe.

Mimo iż wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy alby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.

 

Pamiętajmy również o tym, żeby kontrolować, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na niestrzeżonych zbiornikach wodnych, bez nadzoru osób dorosłych i potrafiących pływać. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Przekonujmy najmłodszych, żeby nie bały się wezwać pomoc – policję lub straż pożarną, Uczmy na pamięć telefonów alarmowych, przede wszystkim numeru 112.

E.R.K/policja.pl


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Stalinowcy z sędziowskim immunitetem tylko u nas
Tadeusz Płużański: Stalinowcy z sędziowskim immunitetem

Pamiętają Państwo stalinowca Stefana Michnika i sędziów III RP, którzy uznali, że tego mordercę sądowego nadal chroni… sędziowski immunitet? Pobodnie było w przypadku Tadeusza Nizielskiego. Choć jako jedyny komunistyczny sędzia został po 1989 r. skazany, skutecznie się odwołał.

gorące
Barbara Nowak ostrzega przed manipulacjami wyborczymi: potrzebny silny Ruch Kontroli Wyborów

Barbara Nowak, koordynatorka Ruchu Kontroli Wyborów z ramienia PiS, alarmuje: władza ma różne możliwości manipulowania wyborami. Jej zdaniem konieczne jest stworzenie skutecznego systemu społecznej kontroli, aby zagwarantować uczciwość nadchodzących wyborów prezydenckich w maju.

​​​​​​​Liban: Pięć osób zginęło w izraelskim ataku Wiadomości
​​​​​​​Liban: Pięć osób zginęło w izraelskim ataku

Pięć osób zginęło w piątek na skutek izraelskiego ataku w południowej części Libanu mimo obowiązującego od końca listopada zawieszenia broni między Izraelem i wspieranym przez Iran islamistycznym Hezbollahem – poinformowało libańskie ministerstwo zdrowia.

Tȟašúŋke Witkó: Trochę kawy, sir? tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: "Trochę kawy, sir?"

Z płytkiego półsnu wyrwało go pytanie: „Trochę kawy, sir?”. Natychmiast otworzył oczy i ujrzał przed sobą prześliczną twarz młodej kobiety, która wręczała mu styropianowy kubek wypełniony ciemnobrązową ambrozją. „Tak, proszę pani! I do tego koniecznie kubańskie cygaro!”, zażartował.

Najbardziej futurystyczna technologia na Ziemi gorące
Najbardziej futurystyczna technologia na Ziemi

Przedstawiam pierwszy tak duży projekt filmu dokumentalnego! To pierwsza w historii polska produkcja, w której występuje Sam Altman, założyciel i szef spółki Open AI oraz pomysłodawca spółki World.

Ekstradycja Sebastiana M. Bodnar: Dotarła bardzo dobra wiadomość z ostatniej chwili
Ekstradycja Sebastiana M. Bodnar: "Dotarła bardzo dobra wiadomość"

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o czwartkowym wyroku Sądu Apelacyjnego w Dubaju, który stwierdził prawną dopuszczalność ekstradycji do Polski Sebastiana M. Jak podkreślił, decyzja nie jest prawomocna.

Będzie niebezpiecznie. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. Jest komunikat IMGW

Nad Polską dominować będą układy niżowe z frontami atmosferycznymi, co przyniesie chłodne warunki pogodowe – informuje IMGW.

Gasiuk-Pihowicz zaatakowała Nawrockiego. Jest odpowiedź IPN Wiadomości
Gasiuk-Pihowicz zaatakowała Nawrockiego. Jest odpowiedź IPN

"Szanowni Państwo, w sprawę zwolnienia trzech Pracownic Oddziału IPN w Szczecinie w żaden sposób, i na żadnym z jej etapów, nie był zaangażowany prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Takie są fakty" – pisze w mediach społecznościowych rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, dr Rafał Leśkiewicz, odnosząc się w ten sposób do wpisu europoseł KO Kamili Gasiuk-Pihowicz.

TVN Warner Bros. Discovery wydał ważny komunikat Wiadomości
TVN Warner Bros. Discovery wydał ważny komunikat

TVN Warner Bros. Discovery w specjalnym komunikacie podsumował swoje wyniki operacyjne za 2024 rok.

Agata Wróbel straciła wzrok. Jest decyzja rządu Wiadomości
Agata Wróbel straciła wzrok. Jest decyzja rządu

Utytułowana polska sztangistka Agata Wróbel poinformowała niedawno o tym, że straciła wzrok. Minister sportu Sławomir Nitras przekazał, że rząd zareagował w tej sprawie.

REKLAMA

Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"

Policjanci, strażacy i przedstawiciele WOPR z Puław wspólnie zorganizowali briefing prasowy poświęcony bezpieczeństwu w wakacje. Przekazując szereg informacji na temat zagrożeń związanych z letnim wypoczynkiem zainaugurowali rozpoczynające się właśnie wakacje. Wskazali również, jak zachować się w sytuacji kryzysowej oraz zaprezentowali sprzęt, z którego korzystają przeprowadzając interwencje na wodzie.
 Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"
/ policja.pl

Rozpoczęcie tegorocznych wakacji było dziś okazją dla puławskich policjantów, strażaków oraz przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do spotkania z mediami i przekazania im informacji na temat bezpiecznego zachowania w wakacje. Organizując briefing prasowy w Marinie Puławy, przedstawicie służb chcą dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego regionu i zapobiec tragicznym wydarzeniom na wodzie i na drodze.  

O działaniach policji przewidzianych na okres wakacji, o tym jak uniknąć zagrożeń i co zrobić w sytuacji kryzysowej opowiedziała oficer prasowy KPP w Puławach mł. asp. Ewa Rejn – Kozak.  Ze strony straży pożarnej wystąpił bryg. Krzysztof Morawski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Puławach, a ze strony Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kierownik Drużyny 13 – Sławomir Ogórek.  

 

Oto garść porad, w jaki sposób zachowywać się, aby wakacje upłynęły spokojnie i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo nad wodą

Przypominamy, że wybierając się na kąpielisko należy korzystać tylko z miejsc przeznaczonych do wodnego wypoczynku, najlepiej jeśli są to miejsca gdzie znajdują się ratownicy wodni. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.

Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Nie wolno także zapominać, o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeka czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego.

Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować.

 

Bezpieczeństwo na drogach

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Sprawny autokar i bezpieczne kolonie

Wyjazdy na kolonie są u nas nadal bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Zanim jednak poślemy nasze pociechy na taki zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży – można je znaleźć chociażby na forach internetowych. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych – czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy np. z udzielania pierwszej pomocy.

Ważna jest również kwestia przewoźnika. Pamiętajmy, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Zabezpieczenie mienia

Pamiętajmy o tym, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku. Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć w sposób właściwy swoje mieszkanie. Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele - poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp. Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że np. czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe.

Mimo iż wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy alby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.

 

Pamiętajmy również o tym, żeby kontrolować, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na niestrzeżonych zbiornikach wodnych, bez nadzoru osób dorosłych i potrafiących pływać. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Przekonujmy najmłodszych, żeby nie bały się wezwać pomoc – policję lub straż pożarną, Uczmy na pamięć telefonów alarmowych, przede wszystkim numeru 112.

E.R.K/policja.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe