Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?

W całej Polsce trwa pre-kampania przed wyborami samorządowymi. W najnowszym numerze naszego tygodnika opisujemy problemy Gdańska, kolebki „Solidarności”.
 Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?
/ ts
– To specyficzne, że w Gdańsku umierała wolność II RP, ale niespełna pół wieku później rodziła się wolność III RP. To również w Gdańsku jak przez  soczewkę skupiały się wszystkie problemy okrągłostołowej Polski. W portowym mieście przecinały się wpływy agentur sąsiednich wywiadów, powstały niebezpieczne organizacje przestępcze, często z tymi agenturami i postkomunistycznymi służbami bezpieczeństwa powiązane. To w Gdańsku wybuchła jedna z największych afer poprzedniego rządu – do tej pory nierozwiązana sprawa Amber Gold.  Zresztą również w Gdańsku zakładana była sama Platforma Obywatelska. Z Gdańskiem wiązali się politycy, którzy zapisali się w historii (chlubie lub nie) – Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Donald Tusk
– pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Prezydent Gdańska z pewnością nie boi się budzić kontrowersji. Zaciekle występuje przeciwko obecnej władzy – broni sądów, trybunałów i chętnie reprezentuje postulaty liberalnej lewicy. Jedni nazywają go pogardliwe „Budyniem”, dla innych jest obrońcą demokracji i krzewicielem postępowych „europejskich wartości”. Wielu gdańszczan wciąż go popiera; w ciągu prawie dwóch dekad rządzenia grzechów popełnił jednak sporo, dostarczając swoim przeciwnikom narzędzi do bolesnego grillowania go. Czy jesienią Paweł Adamowicz przedłuży swój mandat o kolejne 4 lata?

– w artykule „Paweł Adamowicz: dobry, zły czy brzydki?” sylwetkę aktualnego włodarza Gdańska kreśli Robert Wąsik.

Największym kontrkandydatem Adamowicza jest Kacper Płażyński, który w rozmowie z TS zdradza:
 
– Trzeba przywrócić zaufanie do władzy publicznej. Pochylić się nad tymi, którzy przez okres 28 lat III RP nie byli uczestnikami rozwoju, który przeżywa Polska i również Gdańsk. Przywrócić sprawiedliwość w traktowaniu przedsiębiorców, dać szansę młodym ludziom na dostęp do wynajęcia taniego mieszkania np. za pomocą takich projektów rządowych, jak Mieszkanie Plus, z którego Gdańsk rezygnuje. A jeśli chodzi o przemysł: wykorzystać potencjał, który drzemie w Gdańsku za sprawą jego położenia. Rozbudowywać, a właściwie wrócić do przemysłu stoczniowego. Wspierać rozbudowę Portu Gdańsk, ale taką rozbudowę, która nie będzie naruszać interesu okolicznych mieszkańców, a jest to możliwe.
Z kolei Przemysław Jarasz w artykule „Pokusy lokalnych notabli” przedstawia lokalne problemy Śląska.
Były lewicowy prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz odsiaduje właśnie prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo, a jego ówczesny zastępca, onegdaj prominentny działacz SLD w województwie – Jerzy Wereta usiłuje wykazać swój bardzo zły stan zdrowia, by tylko nie trafić za kraty na ponad 2 lata za korupcję i płatną protekcję w samorządzie. Z kolei były prezydent Świętochłowic Eugeniusz Moś od września ubiegłego roku odbywa karę blisko 3 lat pozbawienia wolności, również za korupcję. Z tego samego powodu Sąd Rejonowy w Myszkowie zdecydował przed miesiącem – na razie nieprawomocnie – o wysłaniu za kraty na 4 lata Ryszarda M. – byłego prezydenta Zawiercia, eksstarostę zawierciańskiego i byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Ręcznej w jednej osobie.
 
Zeszły tydzień był bardzo ważny dla „Tygodnika Solidarność”, wręczyliśmy bowiem abp Markowi Jędraszewskiemu nagrodę człowieka roku naszego tygodnika.
 
Człowiek, który zawsze serdecznie i życzliwie patrzy na działania Solidarności. Ten, na którego wsparcie zawsze może ona liczyć. Kapłan, który stoi na straży prawa Bożego i poszanowania godności ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci – taki jest ks. abp Marek Jędraszewski, któremu uroczyście wręczono tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«”. Uroczystość, w trakcie której wyróżniono metropolitę krakowskiego, odbyła się w ośrodku Hyrny w sercu Zakopanego. Uświetniła ona pierwszy dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Uczestniczyli w niej członkowie Komisji Krajowej z przewodniczącym Piotrem Dudą i prezydium na czele. Z okolic Zakopanego przybyli członkowie związku. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa oraz świata nauki i biznesu.
„Dość stagnacji w budżetówce” pisze Barbara Michałowska.
 
Obradująca w Zakopanem Komisja Krajowa Solidarności określiła dobitnie postulaty dotyczące ustawy budżetowej. W swoim stanowisku żąda 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (co stanowi kwotę 2278 zł), 12 proc. wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego, co dałoby wzrost na jednego pracownika o ok. 300 zł.
Ponadto:

Jakub Pacan „Przed referendum – pytania śmieszne czy ważne”?
„Więźniowie to ludzie i zasługują na szacunek” z Dagmarą Marią Boruc, specjalistą z zakresu psychologii klinicznej i pedagogiki resocjalizacyjnej rozmawia Marcin Koziestański.
Ścianka nie jest moim żywiołem” mówi w wywiadzie z Bartoszem Boruciakiem Krzysztof Kiljański.

 

POLECANE
Zaskakujące doniesienia - FOX przejmie Discovery? Co z TVN? gorące
Zaskakujące doniesienia - FOX przejmie Discovery? Co z TVN?

Jak co roku na stronie amerykańskiej telewizji CNBC pojawiły się prognozy anonimowych ekspertów medialnych, którzy przewidują ruchy w globalnym świecie mediów.

Libijska pułapka na Putina tylko u nas
Libijska pułapka na Putina

Wciąż nie jest jasne, czy Rosja utrzyma bazy w Syrii, a nawet jeśli, to które i na jak długo. Kreml już w dniu ucieczki Asada do Moskwy uruchomił plan B, czyli ewakuację co najmniej części uzbrojenia i ludzi do Libii. Odżyły też od razu spekulacje, że Moskwa chce uzyskać w tym północnoafrykańskim kraju bazę morską (bo lądowe już ma). Syria stracona, to będzie Libia? Cóż, może to nienajlepsza informacja dla Putina, ale jego wojska mogą trafić z deszczu pod rynnę.

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje jedna osoba z ostatniej chwili
Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje jedna osoba

Zmarła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla w Koszalinie; do szpitala przewieziono też dwoje dzieci, które znajdowały się w mieszkaniu – poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie.

Tajny program rakietowy Ukraińców niepokoi Władimira Putina? Wywoła popłoch Wiadomości
Tajny program rakietowy Ukraińców niepokoi Władimira Putina? "Wywoła popłoch"

Ukraińcy od pewnego czasu opracowują tajny program rakietowy, który jak podaje Fakt, może "wywołać popłoch na Kremlu" szczególnie u prezydenta Władimira Putina. Brytyjskie media informują z kolei o pocisku Trembity, gdzie nowoczesny silnik inspirowany jest technologią z niemieckiej bomby V-1 z 1994 r.

Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia Wiadomości
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych opublikował życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kościół Prawosławny Ukrainy w 2023 r. postanowił obchodzić święta według kalendarza nowojuliańskiego.

Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii Wiadomości
Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Należącą do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na odległość 6,2 mln km – podała agencja AFP. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania Wiadomości
Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania

W miejscowości pod Kaliszem doszło w poniedziałek wieczorem do niebezpiecznego incydentu. Pocisk przebił szybę i wpadł do mieszkania, w którym znajdowała się rodzina.

Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie polityka
Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie

- Wojna skończy się w 2025 roku. Albo zakończą ją negocjacje pokojowe, albo jedna z walczących stron zostanie pokonana - stwierdził Viktor Orban. Premier Węgier wyraził pewność, że konflikt na wschodzie Europy zakończy się w przyszłym roku.

Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia Wiadomości
Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia

Rzecznik American Airlines poinformował o zawieszeniu wszystkich swoich lotów na terenie USA. Powodem tej decyzji są wykryte problemy techniczne. Pasażerowie skarżą się na brak informacji o opóźnieniach.

Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo Wiadomości
Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo

Amerykanin rosyjskiego pochodzenia Gene Spector, został skazany we wtorek na 15 lat więzienia za szpiegostwo. Jak podała agencja AFP, szczegóły sprawy pozostają jednak niejasne. Dodatkowo sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 134 tys. euro.

REKLAMA

Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?

W całej Polsce trwa pre-kampania przed wyborami samorządowymi. W najnowszym numerze naszego tygodnika opisujemy problemy Gdańska, kolebki „Solidarności”.
 Nowy "Tygodnik Solidarność" Paweł Adamowicz: Dobry, zły, czy brzydki?
/ ts
– To specyficzne, że w Gdańsku umierała wolność II RP, ale niespełna pół wieku później rodziła się wolność III RP. To również w Gdańsku jak przez  soczewkę skupiały się wszystkie problemy okrągłostołowej Polski. W portowym mieście przecinały się wpływy agentur sąsiednich wywiadów, powstały niebezpieczne organizacje przestępcze, często z tymi agenturami i postkomunistycznymi służbami bezpieczeństwa powiązane. To w Gdańsku wybuchła jedna z największych afer poprzedniego rządu – do tej pory nierozwiązana sprawa Amber Gold.  Zresztą również w Gdańsku zakładana była sama Platforma Obywatelska. Z Gdańskiem wiązali się politycy, którzy zapisali się w historii (chlubie lub nie) – Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Donald Tusk
– pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Prezydent Gdańska z pewnością nie boi się budzić kontrowersji. Zaciekle występuje przeciwko obecnej władzy – broni sądów, trybunałów i chętnie reprezentuje postulaty liberalnej lewicy. Jedni nazywają go pogardliwe „Budyniem”, dla innych jest obrońcą demokracji i krzewicielem postępowych „europejskich wartości”. Wielu gdańszczan wciąż go popiera; w ciągu prawie dwóch dekad rządzenia grzechów popełnił jednak sporo, dostarczając swoim przeciwnikom narzędzi do bolesnego grillowania go. Czy jesienią Paweł Adamowicz przedłuży swój mandat o kolejne 4 lata?

– w artykule „Paweł Adamowicz: dobry, zły czy brzydki?” sylwetkę aktualnego włodarza Gdańska kreśli Robert Wąsik.

Największym kontrkandydatem Adamowicza jest Kacper Płażyński, który w rozmowie z TS zdradza:
 
– Trzeba przywrócić zaufanie do władzy publicznej. Pochylić się nad tymi, którzy przez okres 28 lat III RP nie byli uczestnikami rozwoju, który przeżywa Polska i również Gdańsk. Przywrócić sprawiedliwość w traktowaniu przedsiębiorców, dać szansę młodym ludziom na dostęp do wynajęcia taniego mieszkania np. za pomocą takich projektów rządowych, jak Mieszkanie Plus, z którego Gdańsk rezygnuje. A jeśli chodzi o przemysł: wykorzystać potencjał, który drzemie w Gdańsku za sprawą jego położenia. Rozbudowywać, a właściwie wrócić do przemysłu stoczniowego. Wspierać rozbudowę Portu Gdańsk, ale taką rozbudowę, która nie będzie naruszać interesu okolicznych mieszkańców, a jest to możliwe.
Z kolei Przemysław Jarasz w artykule „Pokusy lokalnych notabli” przedstawia lokalne problemy Śląska.
Były lewicowy prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz odsiaduje właśnie prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo, a jego ówczesny zastępca, onegdaj prominentny działacz SLD w województwie – Jerzy Wereta usiłuje wykazać swój bardzo zły stan zdrowia, by tylko nie trafić za kraty na ponad 2 lata za korupcję i płatną protekcję w samorządzie. Z kolei były prezydent Świętochłowic Eugeniusz Moś od września ubiegłego roku odbywa karę blisko 3 lat pozbawienia wolności, również za korupcję. Z tego samego powodu Sąd Rejonowy w Myszkowie zdecydował przed miesiącem – na razie nieprawomocnie – o wysłaniu za kraty na 4 lata Ryszarda M. – byłego prezydenta Zawiercia, eksstarostę zawierciańskiego i byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Ręcznej w jednej osobie.
 
Zeszły tydzień był bardzo ważny dla „Tygodnika Solidarność”, wręczyliśmy bowiem abp Markowi Jędraszewskiemu nagrodę człowieka roku naszego tygodnika.
 
Człowiek, który zawsze serdecznie i życzliwie patrzy na działania Solidarności. Ten, na którego wsparcie zawsze może ona liczyć. Kapłan, który stoi na straży prawa Bożego i poszanowania godności ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci – taki jest ks. abp Marek Jędraszewski, któremu uroczyście wręczono tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«”. Uroczystość, w trakcie której wyróżniono metropolitę krakowskiego, odbyła się w ośrodku Hyrny w sercu Zakopanego. Uświetniła ona pierwszy dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Uczestniczyli w niej członkowie Komisji Krajowej z przewodniczącym Piotrem Dudą i prezydium na czele. Z okolic Zakopanego przybyli członkowie związku. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa oraz świata nauki i biznesu.
„Dość stagnacji w budżetówce” pisze Barbara Michałowska.
 
Obradująca w Zakopanem Komisja Krajowa Solidarności określiła dobitnie postulaty dotyczące ustawy budżetowej. W swoim stanowisku żąda 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (co stanowi kwotę 2278 zł), 12 proc. wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego, co dałoby wzrost na jednego pracownika o ok. 300 zł.
Ponadto:

Jakub Pacan „Przed referendum – pytania śmieszne czy ważne”?
„Więźniowie to ludzie i zasługują na szacunek” z Dagmarą Marią Boruc, specjalistą z zakresu psychologii klinicznej i pedagogiki resocjalizacyjnej rozmawia Marcin Koziestański.
Ścianka nie jest moim żywiołem” mówi w wywiadzie z Bartoszem Boruciakiem Krzysztof Kiljański.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe