Walne Zebranie Delegatów Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”
Region Rzeszowski posiada 6 oddziałów terenowych (w Mielcu, Leżajsku, Kolbuszowej, Łańcucie, Ropczycach i Strzyżowie). W Regionie działa Sekcje Krajowa Przemysłu Lotniczego oraz 6 sekcji branżowych, 3 międzyregionalne: Pożarnictwa, PKS i Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych Woj. Podkarpackiego oraz 3 regionalne: Służby Zdrowia, Oświaty i Wychowania, Emerytów i Rencistów.
Składając sprawozdanie z upływającej kadencji, Roman Jakim poinformował delegatów, że w czasie jej trwania liczba członków „S” w Regionie zmniejszyła się o około 470 osób i aktualnie jest ich niecałe 13 tysięcy. Główną przyczyną spadku były: zwolnienia spowodowane trudną sytuacją gospodarczą zakładów, restrukturyzacja zakładów, przejścia na emerytury, dobrowolne odejścia. Jednocześnie dzięki działalności pracowników Dział Rozwoju Związku w zakładach, w których dotąd nie było struktur „S” powstawały organizacje zakładowe.
Zarząd Regionu współpracuje m.in.: z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Rzeszowie (w siedzibie Zarządu Regionu organizowane są cykliczne seminaria dla Społecznych Inspektorów Pracy), Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie (organizując od 2006 roku akcję ,,Sierpień - Dni Honorowego Krwiodawstwa”), Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a także z wieloma szkołami. Członkowie „S” pełnią funkcje samorządowe, w wojewódzkich i powiatowych Radach Rynku Pracy. Działają także społecznie i charytatywnie w różnych instytucjach i stowarzyszeniach. Wielu z nich zostało odznaczonych różnymi wyróżnieniami.
Przy Zarządzie Regionu działają: Fundusz Pomocy Bezrobotnym (utworzony w 1993 roku), który wspiera finansowo bezrobotnych członków „S” oraz Fundusz Pomocy Solidarnym wspierający finansowo działaczy „S”, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Zarząd Regionu włącza się w akcje organizowane przez Komisję Krajową oraz inicjuje i przeprowadza własne. W różnego rodzaju manifestacjach i pikietach uczestniczyło łącznie około 680 osób. Członkowie „S” z Regionu Rzeszowskiego pełnią także służbę przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Zarząd użycza lokalu na siedzibę i wspiera finansowo Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Okresie Stanu Wojennego Województwa Podkarpackiego, którego członkowie (w zdecydowanej większości członkowie „S”) podejmują wiele cennych inicjatyw, nie tylko w sprawach dotyczących swoich członków, ale także ważnych dla kraju (m.in.: w obronie IPN i wolności badań historycznych). Uczestniczą także w uroczystościach patriotycznych.
Zarząd wspiera finansowo liczne akcje charytatywne (m.in.: Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie Czarna Jedynka, Radio Via, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Mielca, Parafię p.w. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie).
Absolutorium dla ustępujących władz Zarządu Regionu przyjęte zostało niemal jednogłośnie. Prawie jednogłośnie wybrano również Romana Jakima na przewodniczącego ZR na nową kadencję. Nie miał on zresztą kontrkandydatów.
Dziękując za wybór, R. Jakim powiedział m.in.: - Nowa kadencja na pewno nie będzie ani łatwiejsza, ani przyjemniejsza od tej, która dobiegła końca. Mamy w Regionie kilka ważnych spraw do załatwienia, dotyczą one głównie trudnej sytuacji w zakładach. Jestem jednak przekonany, że uda nam się je załatwić w drodze dialogu społecznego. Musimy doprowadzić do tego, by pożytki wynikające z coraz lepszej gospodarki przełożyły się na zarobki pracowników.
Równie sprawnie i szybko wybrano 36 członków nowego ZR (w tym 11 nie będących członkami ZR minionej kadencji), 7 członków Regionalnej Komisji Rewizyjnej i 5 delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S”.
Źródło: NSZZ "Solidarność" Rzeszów