Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory! Wróćmy do tych chwil | WIDEO
Podczas zakończonej kilka dni temu wizyty w USA Andrzej Duda – jako pierwszy w historii Prezydent RP – prowadził w Nowym Jorku debatę wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Było to możliwe, bo na początku roku Polska objęła niestałe członkostwo w tym gremium. Za naszą kandydaturą – dzięki intensywnej kampanii dyplomatycznej prowadzonej przez polską stronę – głosowało 190 ze 192 państw (dwa pozostałe wstrzymały się od głosu).
W ramach realizacji polityki zagranicznej za prezydentury Andrzeja Dudy wznowiono Inicjatywę Trójmorza, która łączy dwanaście państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej głównym celem jest poprawa infrastruktury komunikacyjnej, współpraca energetyczna i gospodarcza. Przed rokiem w warszawskim szczycie Inicjatywy wziął udział amerykański Prezydent Donald Trump. Złożył wówczas zapewnienia, że Amerykanie respektują Artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Dwa lata wcześniej Prezydent Andrzej Duda gościł poprzedniego Prezydenta USA Baracka Obamę, który wraz 17 prezydentami i 21 premierami wziął udział w warszawskim szczycie NATO.
Od początku kadencji Prezydent zgłosił dwadzieścia dwie inicjatywy ustawodawcze. W życie weszły przepisy przywracające niższy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), podwyższone zostały kary za przestępstwa, w wyniku których ucierpieli małoletni, a podróżujące po Polsce dzieci o polskich korzeniach uzyskały ulgi komunikacyjne, jak ich rówieśnicy na stałe mieszkający w kraju. By zwiększyć dostęp do telefonicznych numerów alarmowych, wprowadzone zostały kary za umyślne ich blokowanie, a osoby, które przez pomyłkę przelały pieniądze na niewłaściwe konto bankowe mogą teraz domagać się zwrotu tej sumy przed sądem. By zmniejszyć obciążenia mikro, małych i średnich przedsiębiorców – dzięki przepisom zaproponowanym przez Prezydenta RP – ograniczono nakładanie na nich kolejnych obowiązków majątkowych. Do Sejmu trafił też prezydencki projekt noweli Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.
Również z inicjatywy Prezydenta obowiązują kompromisowe przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądowniczej i Sądu Najwyższego, a obywatele zyskali możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu. Jedna z ostatnich inicjatyw to ustanowienie dnia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.
Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (70 proc.) zaufaniem – wynika z sondażu CBOS. W kwietniowym sondażu ośrodek zwrócił uwagę, że niekwestionowanym liderem rankingu społecznego zaufania pozostaje Prezydent Duda. Od sierpnia ubiegłego roku notowania prezydenta niezmiennie kształtują się na wysokim poziomie, wyższym niż we wcześniejszym okresie jego prezydentury i ulegają jedynie niewielkim wahaniom – podkreślono.