Rozpoczynamy nową kadencję Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”
– mówił ks. Kuzia.
- Ten rok, jak wszyscy wiemy, jest rokiem jubileuszowym. Jak nauczał największy z rodu Polaków, odzyskana niepodległość jest zadana, a nie dana na zawsze. Nasze obrady zaczynamy jak zwykle Najświętszą Ofiarą. Nasza Ojczyzna odzyskała i odzyskuje wolność dzięki ruchowi Solidarność. Wy, którzy przyczyniliście się do wolności, musicie mieć świadomość obowiązku, że wolność została nam zadana
Uroczyste otwarcie XXXI WZD, którego dokonał Przewodniczący Marian Król, odbyło się o godz. 10. Zgodnie z zasadami, przewodniczący Zarządu Regionu i Regionalnej Komisji Rewizyjnej przedstawili sprawozdania za minioną kadencję. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Lubelska Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, zastępca burmistrza miasta Świdnik, Andrzej Radek, Wojewódzki Inspektor Pracy w Lublinie, Małgorzata Wojda oraz członkowie NSZZ „S”, m.in. Józef Godlewski oraz Włodzimierz Blajerski.
Centralnym punktem WZD był wybór nowego przewodniczącego. Delegaci w zdecydowanej większości poparli kandydaturę Mariana Króla, który będzie prowadził Region Środkowo-Wschodni w nowej kadencji.
– mówił Marian Król.- Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Dziękuje także tym, którzy tego nie zrobili. Mam nadzieję, że przekonam ich do siebie, że staram się pracować(…)Nasza praca dotyczy człowieka i nie ma w niej łatwych zadań. Mam nadzieję, że zbliżająca się kadencja będzie równie owocna i że osiągniemy to, o czym mówił przewodniczący Piotr Duda. Dziękuję jeszcze raz za zaufanie. Postaram się pracować jak zdrowie i Pan Bóg pozwoli na rzecz ludzi pracy
Na posiedzeniu był obecny Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda, który przedstawił szerokie spektrum działalności związku oraz mówił o sukcesach jak i planowanych zmianach w zbliżającej się kadencji.
- Walne Zebranie Delegatów to podsumowanie naszej pracy, w tym przypadku Regionu Środkowo-Wschodniego. Kiedy zostałem wybrany na Przewodniczącego, Uchwała Programowa była dla mnie najważniejsza i starałem się ją realizować. (…)Dziś w obszarach zamówień publicznych mamy lepsze rozwiązania, bo przetargi mogą wygrywać firmy, które przestrzegają prawa polskiego. Te zmiany były konieczne i te zmiany nam się udały.
(…)Był duży opór pseudo-pracodawców dotyczący stawki 13 złotych, ale myśmy byli skuteczniejsi. Stąd nasza kampania 13 złotych i…nie kombinuj, bo naprawdę kombinowali. (…)Dziś Związek Zawodowy Solidarność na szczeblu zakładowym prowadzi kilkaset sporów zbiorowych. Wszystkie w sprawie podwyżki wynagrodzeń w zakładach pracy(…)
– mówił Piotr Duda.
Przewodniczący podziękował także Marianowi Królowi oraz członkom Regionu za dotychczasową pracę i starania na rzecz rozszerzania idei Solidarności.
- Marian, dziękuje Ci bardzo za twoją pracę na rzecz Związku Zawodowego Solidarność, Komisji Krajowej. Dziękuje, że jesteście zawsze Solidarnością przez małe i duże „S”. Życzę Wam dobrych wyborów
– zaznaczył szef „S”, Piotr Duda.
Pierwszy dzień obrad zakończył się wyborem Zarządu Regionu, w którego skład weszły 32 osoby, deklarując m.in. gotowość i chęć walki o lepszą przyszłość Solidarności w przestrzeni publicznej. Warto wspomnieć, iż nad prawidłowym przebiegiem obrad czuwał jeden z gości honorowych Tadeusz Majchrowicz. Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” niejednokrotnie zabierał głos, by wyjaśnić sporne kwestie i uporządkować zaistniałe niejasności.
W drugim dniu delegaci wysłuchali wystąpień kandydatów do Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz na Krajowy Zjazd Delegatów. W obu przypadkach kandydatów było więcej niż mandatów do obsadzenia. Ostatecznie wybrano 7-osobową Komisję Rewizyjną oraz 10 Delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów. Najwięcej emocji wzbudził wybór przedstawicieli na KZD, bowiem do wyłonienia wszystkich 10 osób potrzebne były 3 tury głosowania.
Pierwsze posiedzenie nowego Zarządu Regionu zostało zaplanowane na 23 maja. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w walce o wspólne dobro i lepsze jutro!
Mateusz Bednarek