Inspektorat Uzbrojenia MON o zmianach w programie modernizacji armii. Co kupimy i kiedy?
Zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych – jedna piąta wydatków obronnych przeznaczana jest na modernizacje, to jest zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.W poprzednich latach zobowiązanie to nie było dotrzymywane. Sprawująca rządy koalicja PO-PSL corocznie dokonywała korekt budżetowych, które miały na celu uzasadnienie niemożliwości wyposażenia polskiej armii w nowoczesne uzbrojenie.
Rok 2016 będzie pierwszym od wielu lat rokiem budżetowym, w którym wydatki na zakupy uzbrojenia zrealizowane zostaną w całej zaplanowanej wysokości – ponad 7 mld zł - można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu MON
W oświadczeniu stwierdza się również, że Ministerstwo gotowe jest na podjęcie działań wypełniających groźną dla bezpieczeństwa państwa lukę, polegającą na braku nowoczesnych wielozadaniowych śmigłowców. Luka powstała, po tym jak rząd zerwał renegocjacje z Airbus Helicopters na dostawę maszyn dla Polskiego Wojska. Ministerstwo informuję, że aktualnie trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców "najpilniej wymaganych" przez polskie Siły Zbrojne.
W oświadczeniu wskazuje się że w ich wyniku w roku 2017 Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych. Ma to oznaczać blisko trzyletnie przyspieszenie realizacji ustalonego jeszcze w 2012 roku programu śmigłowcowego.
Z prezentacji płk Stanisława Curyłę wynika, że rozwinięta zostanie obrona przeciwlotnicza. Prawdopodobnym jest zakup systemów Patriot i MEADS.
Portal defence24 podaje, że w tej sprawie zostały rozesłane zapytania i IU oczekuje obecnie odpowiedzi, która zgodnie z procedurami spodziewana jest dopiero w przyszłym roku. Plan zakłada podpisanie umowy w terminie umożliwiającym realizację dostaw w latach 2019-2022. MON realizuje obecnie studium wykonalności systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
W kwestii lotnictwa MON planuje rozbudować bazę bezzałogowych systemów latających popularnie określanych jako drony. Portal defence24 podaje, że najszybciej zrealizowane będą programy bezzałogowców pionowego startu, przeznaczonych przede wszystkim do użycia w terenie zurbanizowanym. Jeśli chodzi o największe i najbardziej kosztowne bezzałogowce „Zefir” i „Gryf”, to zakończono dialogi techniczne i trwają obecnie rozmowy z potencjalnymi dostawcami. Plan zakłada jednak dostawy dopiero od roku 2020, co może oznaczać, że przyjdzie nam jeszcze poczekać na podpisanie kontraktów.
AB