Najnowszy TS: Kara Śmierci za zły gen – o aborcji i życiu z zespołem Downa

„Media próbują nas przekonać, że osoby z zespołem Downa to całkiem normalni ludzie. Dlatego występują w reklamach, serialach i chodzą po modowych wybiegach. Czy rzeczywiście osoby cierpiące na zespół Downa mogą żyć tak samo jak my?” - pyta Marcin Koziestański w artykule #LiniaProsta.
Sprzeciwiam się poddawaniu ludzkiego życia pod czyjekolwiek wybory. Naprawdę poród jest konsekwencją zajścia w ciążę, a nie jakiegoś wyboru. Niezależnie od tego, czy oczekuje się zdrowego czy chorego dziecka – mówi Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, inicjatorka projektu „Zatrzymaj aborcję”, który zakłada zakaz aborcji eugenicznej w Polsce, w rozmowie z Barbarą Michałowską.
„W 2016 roku w Polsce podczas legalnych aborcji zostało zabitych 1100 dzieci. Do tego dochodzą nielegalne zabiegi, a tych jest zdecydowanie więcej. Czy staniemy się drugą Islandią, gdzie „problem” dzieci z zespołem Downa został przez aborcję rozwiązany ostatecznie?” - pyta Marcin Koziestański w artykule Skazani na śmierć za dodatkowy chromosom.
– Rynek pracy dla osób z zespołem Downa jest otwarty. Dobrze dopasowane stanowisko pracy i wsparcie rodziny dają duże szanse powodzenia – mówi Monika Zakrzewska prowadząca jedyną w Polsce agencję pracy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wiecej ww artykule Jakuba Pacana.
Ponadto w numerze:
Koniec świata nie nastąpił
– Duże, zagraniczne sieci handlowe wieszczyły, że ograniczenie handlu w niedzielę spowoduje koniec świata. Ale koniec świata nie nastąpił – podsumowuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
Lokalny układ zamknięty?
„Po publikacji portalu tysol.pl Jarosław Kaczyński podjął interwencję w sprawie „cudów” w zabrzańskich organach ścigania.
Chodzi o tuszowanie karnej odpowiedzialności urzędniczki za złamanie ustawy o prowadzeniu sporów zbiorowych” - pisze Przemysław Jarasz.
Pojawił się nowy sojusznik
„W niemieckich elitach dojrzewa świadomość, że trzeba się jakoś z Kaczyńskim układać. PiS jeszcze porządzi. A Polska to nadal 38-milionowy rynek zbytu i totumfacki USA w Europie” - pisze Jakub Pacan.
W dziale związek szeroka relacja z konferencji pt. „Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Czy Konstytucja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?”, którą Solidarność zorganizowała w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ już w poniedziałkowy wieczór!