RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego

– Oddaję sprawne narzędzie, ale najważniejszy jest uczciwy dialog – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność i pierwszy przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda podczas uroczystego posiedzenia RDS z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Było to przede wszystkim podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Rady pod kierownictwem szefa Solidarności, który przekazał jej ster Henryce Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan.
Grzegorz Jakubowski RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego
Grzegorz Jakubowski / KPRP
Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu otwierającym uroczyste posiedzenie RDS 19 października 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda, „Rada Dialogu Społecznego to ciało niezwykle ważne i potrzebne w polskim państwie”. Przypomniał, że do powołania RDS doszło z inicjatywy pracowników i o pracodawców.

Dziękuję za ciężką pracę

– Ogromnie się cieszę, że Rada Dialogu Społecznego pracowała przez rok w sposób niezwykle wytężony i pożyteczny

– zaznaczył prezydent.

– Dialog jest niezwykle potrzebny partnerom społecznym i przedstawicielom pracodawców, ale także polskiemu rządowi, po to, żeby omówić problemy, omówić i ocenić projekty ustaw, żeby wprowadzać takie rozwiązania, które nie tylko spotykają się z akceptacją ze strony partnerów społecznych i przedstawicieli pracodawców, ale także takie, które przede wszystkim są potrzebne Rzeczypospolitej, które pozwalają naprawiać polskie państwo.

– Miałem tę możliwość, aby w spotkaniach Rady brać udział. Dziękuję za to, bo było to bardzo ciekawe doświadczenie, móc wysłuchać głosów tych, którzy dzisiaj są rzeczywistą, w moim przekonaniu, reprezentacją społeczną, reprezentacją pracowników i pracodawców, a także reprezentacją strony rządowej

– zaznaczył prezydent. Jak zauważył, trudności w rozmowach stron są i zawsze będą, ale najistotniejsze jest to, że dialog trwa, niezależnie od tego, czy dochodzi do kompromisu czy nie.

– Ważne, że siedzicie przy stole, że ten dialog jest

– mówił.
Podsumowując, Andrzej Duda podziękował odchodzącemu przewodniczącemu Rady Piotrowi Dudzie za rok wytężonej pracy.

Czas na wsparcie przedsiębiorców

– To były bardzo dobre miesiące, choć trudne, w których podejmowaliśmy ważne decyzje

– mówiła z kolei premier Beata Szydło. Podkreśliła, że przez rok udało się przyjąć rozwiązania ważne społecznie: program Rodzina 500 plus, podniesienie płacy minimalnej czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.

– Teraz jest czas, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców

– powiedziała premier. Chodzi o to, „by mieli nie tylko w Polsce możliwość realizowania swoich zamierzeń, ale żeby mieli szanse konkurowania z najsilniejszymi na świecie”. W jej opinii, realizacji ambitnych planów gospodarczych ma służyć plan Morawieckiego.
Szefowa rządu wyraziła również zadowolenie z powołania 19 października br. w skład Rady członka Rady Ministrów Elżbiety Witek. Zaznaczyła, że jest ona jej najbliższym współpracownikiem, przez co na pewno będzie doskonale poinformowania o pracy RDS.

Konsensus był szansą na nowe otwarcie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała znaczenie porozumienia, jakie miało miejsce przy pracach nad nową ustawą o RDS w okresie od 2013 do 2015 r.

– Konsensus dawał nowe otwarcie w dialogu społecznym. Ten pierwszy rok został dobrze wykorzystany. Pracowały i Rada, i zespoły problemowe, gdzie toczy się bieżąca, intensywna praca

– mówiła minister rodziny. Przypomniała o wypracowanych w RDS rozwiązaniach dotyczących m.in.: pakietu klimatycznego, syndromu pierwszej dniówki, stawki godzinowej, ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Ale także o współpracy z rządem w takich kwestiach jak: Program Rodzina 500 Plus, delegowanie pracowników, system ubezpieczeń społecznych, ustawa o związkach zawodowych czy minimalne wynagrodzenie za pracę.

– Był to trudny rok owocnej współpracy, za którą dziękuję. Dziękuję odchodzącemu przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, a nowej przewodniczącej życzę, by utrzymała tę wysoko postawioną poprzeczkę

– podsumowała Elżbieta Rafalska.

Dialog wolny od polityki

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zaznaczył, że przez ten rok udało się wypracować wiele wspólnych stanowisk. Podkreślił zaangażowanie prezydenta w działalność Rady. Za bardzo istotne uznał to, że „udało się uchronić Radę od polityki” i wyraził nadzieję, że będzie to kontynuowane. – Byliśmy poza sporem politycznym. Był spór, ale merytoryczny – powiedział Piotr Duda.
Zadeklarował wsparcie nowej szefowej RDS w przygotowywaniu jak najlepszych opinii, stanowisk mających służyć dobru wszystkich obywateli.
– Mamy bardzo dobre narzędzie, jakim jest ustawa o RDS, ale to tylko narzędzie. Ważniejsze jest nasze podejście do dialogu – zaznaczył odchodzący przewodniczący Rady. To podejście, w jego ocenie, nie było złe. Można wręcz powiedzieć, że partnerzy, którzy znali się przecież od lat, poznawali się od nowa, z lepszej strony, zdolnej do szanowania swoich racji.
– Cieszę się, że udało nam się wrócić do dialogu. Przepraszam wszystkich, jeśli zrobiłem coś nie tak i dziękuję – zakończył.

Anna Grabowska

Cały artykuł dostępny w najnowszym (44/2016) numerze "TS". Dostępny także w wersji cyfrowej tutaj.

 


 

POLECANE
Specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie. Nowe informacje

Urodzony w Moskwie w czasach ZSRR prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa Boris Epshteyn zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował w sobotę "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Mali Niemcy nie umieją jeździć na rowerze tylko u nas
Mali Niemcy nie umieją jeździć na rowerze

Prezes niemieckiej organizacji ruchu drogowego, Verkehrswacht, Kirsten Lühmann bije na alarm, bo dzieci na etapie szkół podstawowych coraz gorzej radzą sobie z jazdą na rowerze.

Tusk ponownie o rozmowie Scholz-Putin. Zaskakująca zmiana tonu z ostatniej chwili
Tusk ponownie o rozmowie Scholz-Putin. Zaskakująca zmiana tonu

Nie milkną echa piątkowej rozmowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem. W niedzielę po południu ponownie głos w sprawie zabrał premier Donald Tusk.

„Rosyjskie ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu” z ostatniej chwili
„Rosyjskie ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu”

Rosyjskie zmasowane ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Ukrainy będzie za wysoki – powiedziała w wywiadzie dla Sky News Orysia Łucewycz, szefowa Forum Ukraińskiego w Chatham House.

Ekspert dla Tysol.pl: PiS za długo wybiera kandydata tylko u nas
Ekspert dla Tysol.pl: PiS za długo wybiera kandydata

- Na kilka miesięcy przed wyborami faworytem jest kandydat KO – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim, Marcin Palade, socjolog, geograf wyborczy.

Turyści utknęli na Rysach. Nocna akcja ratowników z ostatniej chwili
Turyści utknęli na Rysach. Nocna akcja ratowników

Ratownicy TOPR w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tzw. Grzędzie na wysokości 2300 m n.p.m. Najpierw, przy pomocy drona, ratownicy dostarczyli turystom śpiwór, pakiety grzewcze oraz termos z gorącą herbatą.

Uciekamy. Gorąco w czasie emisji popularnego programu Polsatu z ostatniej chwili
"Uciekamy". Gorąco w czasie emisji popularnego programu Polsatu

W jednym z ostatnich odcinków porannego programu „Halo tu Polsat” Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski mieli okazję spróbować swoich sił w naukowym eksperymencie. To, co wydarzyło się w studio, zaskoczyło wszystkich - nawet prowadzących!.

Rosyjskie rakiety tuż przy granicy z Polską. Wiceszef MON zabrał głos z ostatniej chwili
Rosyjskie rakiety tuż przy granicy z Polską. Wiceszef MON zabrał głos

Jeżeli zdarzyłoby się, że jakiś pocisk będzie leciał w kierunku Polski, to zostanie on zestrzelony - zapewnił wiceszef MON Cezary Tomczyk, komentując niedzielny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Jak dodał, strona rosyjska chce porazić infrastrukturę krytyczną Ukrainy przed zimą.

Niemcy: AfD upomina się o pamięć o polskich więźniach Dachau i chce finansowania badań nad prześladowaniami Polaków tylko u nas
Niemcy: AfD upomina się o pamięć o polskich więźniach Dachau i chce finansowania badań nad prześladowaniami Polaków

Klub parlamentarny Alternatywy dla Niemiec w Bundestagu zażądał od rządu federalnego wpłynięcia na władze Bawarii by te w końcu umieściły na pomniku upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego w Dachau napis „Nie wieder” („Nigdy więcej”) również w języku polskim. Taki napis od końca lat 60. widnieje w pięciu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i jidysz. Polskiego napisu nie ma, mimo iż Polacy stanowili największą grupę narodowościową w Dachau.

Tego się boję. Niepokojące wyznanie znanego aktora z ostatniej chwili
"Tego się boję". Niepokojące wyznanie znanego aktora

Jan Englert, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, w ostatnich miesiącach nie szczędził refleksji na temat życia, starości i przemijania. 81-letni artysta, który od lat zachwyca swoją grą aktorską, wyznał, że nie chce być ciężarem dla swoich bliskich.

REKLAMA

RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego

– Oddaję sprawne narzędzie, ale najważniejszy jest uczciwy dialog – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność i pierwszy przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda podczas uroczystego posiedzenia RDS z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Było to przede wszystkim podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Rady pod kierownictwem szefa Solidarności, który przekazał jej ster Henryce Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan.
Grzegorz Jakubowski RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego
Grzegorz Jakubowski / KPRP
Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu otwierającym uroczyste posiedzenie RDS 19 października 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda, „Rada Dialogu Społecznego to ciało niezwykle ważne i potrzebne w polskim państwie”. Przypomniał, że do powołania RDS doszło z inicjatywy pracowników i o pracodawców.

Dziękuję za ciężką pracę

– Ogromnie się cieszę, że Rada Dialogu Społecznego pracowała przez rok w sposób niezwykle wytężony i pożyteczny

– zaznaczył prezydent.

– Dialog jest niezwykle potrzebny partnerom społecznym i przedstawicielom pracodawców, ale także polskiemu rządowi, po to, żeby omówić problemy, omówić i ocenić projekty ustaw, żeby wprowadzać takie rozwiązania, które nie tylko spotykają się z akceptacją ze strony partnerów społecznych i przedstawicieli pracodawców, ale także takie, które przede wszystkim są potrzebne Rzeczypospolitej, które pozwalają naprawiać polskie państwo.

– Miałem tę możliwość, aby w spotkaniach Rady brać udział. Dziękuję za to, bo było to bardzo ciekawe doświadczenie, móc wysłuchać głosów tych, którzy dzisiaj są rzeczywistą, w moim przekonaniu, reprezentacją społeczną, reprezentacją pracowników i pracodawców, a także reprezentacją strony rządowej

– zaznaczył prezydent. Jak zauważył, trudności w rozmowach stron są i zawsze będą, ale najistotniejsze jest to, że dialog trwa, niezależnie od tego, czy dochodzi do kompromisu czy nie.

– Ważne, że siedzicie przy stole, że ten dialog jest

– mówił.
Podsumowując, Andrzej Duda podziękował odchodzącemu przewodniczącemu Rady Piotrowi Dudzie za rok wytężonej pracy.

Czas na wsparcie przedsiębiorców

– To były bardzo dobre miesiące, choć trudne, w których podejmowaliśmy ważne decyzje

– mówiła z kolei premier Beata Szydło. Podkreśliła, że przez rok udało się przyjąć rozwiązania ważne społecznie: program Rodzina 500 plus, podniesienie płacy minimalnej czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.

– Teraz jest czas, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców

– powiedziała premier. Chodzi o to, „by mieli nie tylko w Polsce możliwość realizowania swoich zamierzeń, ale żeby mieli szanse konkurowania z najsilniejszymi na świecie”. W jej opinii, realizacji ambitnych planów gospodarczych ma służyć plan Morawieckiego.
Szefowa rządu wyraziła również zadowolenie z powołania 19 października br. w skład Rady członka Rady Ministrów Elżbiety Witek. Zaznaczyła, że jest ona jej najbliższym współpracownikiem, przez co na pewno będzie doskonale poinformowania o pracy RDS.

Konsensus był szansą na nowe otwarcie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała znaczenie porozumienia, jakie miało miejsce przy pracach nad nową ustawą o RDS w okresie od 2013 do 2015 r.

– Konsensus dawał nowe otwarcie w dialogu społecznym. Ten pierwszy rok został dobrze wykorzystany. Pracowały i Rada, i zespoły problemowe, gdzie toczy się bieżąca, intensywna praca

– mówiła minister rodziny. Przypomniała o wypracowanych w RDS rozwiązaniach dotyczących m.in.: pakietu klimatycznego, syndromu pierwszej dniówki, stawki godzinowej, ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Ale także o współpracy z rządem w takich kwestiach jak: Program Rodzina 500 Plus, delegowanie pracowników, system ubezpieczeń społecznych, ustawa o związkach zawodowych czy minimalne wynagrodzenie za pracę.

– Był to trudny rok owocnej współpracy, za którą dziękuję. Dziękuję odchodzącemu przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, a nowej przewodniczącej życzę, by utrzymała tę wysoko postawioną poprzeczkę

– podsumowała Elżbieta Rafalska.

Dialog wolny od polityki

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zaznaczył, że przez ten rok udało się wypracować wiele wspólnych stanowisk. Podkreślił zaangażowanie prezydenta w działalność Rady. Za bardzo istotne uznał to, że „udało się uchronić Radę od polityki” i wyraził nadzieję, że będzie to kontynuowane. – Byliśmy poza sporem politycznym. Był spór, ale merytoryczny – powiedział Piotr Duda.
Zadeklarował wsparcie nowej szefowej RDS w przygotowywaniu jak najlepszych opinii, stanowisk mających służyć dobru wszystkich obywateli.
– Mamy bardzo dobre narzędzie, jakim jest ustawa o RDS, ale to tylko narzędzie. Ważniejsze jest nasze podejście do dialogu – zaznaczył odchodzący przewodniczący Rady. To podejście, w jego ocenie, nie było złe. Można wręcz powiedzieć, że partnerzy, którzy znali się przecież od lat, poznawali się od nowa, z lepszej strony, zdolnej do szanowania swoich racji.
– Cieszę się, że udało nam się wrócić do dialogu. Przepraszam wszystkich, jeśli zrobiłem coś nie tak i dziękuję – zakończył.

Anna Grabowska

Cały artykuł dostępny w najnowszym (44/2016) numerze "TS". Dostępny także w wersji cyfrowej tutaj.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe