Prawo pracy będzie zmienione? "Wyczerpały się możliwości korygowania dotychczasowej regulacji"
– Aktualny Kodeks pracy został uchwalony w 1974 roku, zatem obowiązuje od przeszło 40 lat. Był zmieniany i nowelizowany wielokrotnie.
– I?
– I przywiązaliśmy się do niego bardzo. Moim zdaniem za bardzo. Dlatego doniesienia medialne o ewentualnych o zmianach w tym obszarze wywołują duże emocje. Myślę, że wyczerpały się możliwości uzupełniania i korygowania dotychczasowej regulacji. Stąd pomysł, aby powołać Komisję Kodyfikacyjną i przygotować projekty nowych kodyfikacji. Uważam, że polskie prawo pracy wymaga zmiany.
– Czyją inicjatywą było powołanie takiej komisji?
– Komisja Kodyfikacyjna została powołana w drodze rozporządzenia Rady Ministrów w 2016 roku.
– A nieformalnie?
– Jest efektem dyskusji w resorcie pracy i przekonania minister Elżbiety Rafalskiej, że zmiana przepisów prawa pracy jest przedsięwzięciem trudnym, ale potrzebnym. Pani minister udało się przekonać do tego pomysłu całą Radę Ministrów.
– 15 marca br. Komisja ma zakończyć swoją pracę. Zdąży przyjąć w całości propozycje zmian?
– Komisja przez osiemnaście miesięcy pracowała nad dwoma projektami. Pierwszy to projekt Kodeksu pracy, który miałby zastąpić dzisiaj obowiązującą regulację dotyczącą tzw. indywidualnego prawa pracy. Drugi to projekt Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Ta część prawa pracy nie jest obecnie w Polsce skodyfikowana, mało tego – nie jest skodyfikowana w żadnym z państw.
– Jednak w polskim ustawodawstwie znajdują się przepisy dotyczące zbiorowego prawa pracy.
– Mamy zręby przygotowywanej regulacji, m.in. trzy ustawy przyjęte 23 maja 1991 roku: o związkach zawodowych, o organizacjach pracodawców i o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Do tego należy dodać przepisy regulujące zawieranie układów zbiorowych pracy uchwalone w 1994 r. oraz późniejsze regulacje implementujące unijne dyrektywy z zakresu zbiorowego prawa pracy. 17 miesięcy temu przed Komisją zostało postawione zadanie niezwykle trudne, a w przypadku projektu kodyfikacji zbiorowego prawa pracy także pionierskie. Ale dziś, w przededniu zakończenia prac mogę powiedzieć, że zadanie to wykonamy.
– Czyli zdążycie?
– Mamy już mocno zaawansowane projekty obu kodyfikacji. Wiele wskazuje na to, że zadanie uda się zrealizować. To znaczy, że będziemy mieli przygotowane propozycje zmiany polskiego prawa pracy...
#REKLAMA_POZIOMA#