Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"

W trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przebywający w Wilnie prezydent Andrzej Duda wyraził zasmucenie informacjami o krachu rozmów ze stroną ukraińską w sprawie ekshumacji zwłok polskich żołnierzy na terenie Ukrainy. Prezydenci obu państw zapewniali o dobrych relacjach między Polską a Litwą, wspólnie skrytykowali również projekt Nord Stream II. 
fot. Robert Wąsik Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"
fot. Robert Wąsik / Tygodnik Solidarność
– Chciałem złożyć na rece pani prezydent gratulacje i najlepsze życzenia. Dzięki temu mogliśmy pokazać, że jesteśmy sąsiadem, sojusznikiem. Ta obecność ma symboliczne znaczenie, dla mnie również osobiste, wspominaliśmy z panią prezydent świetne stosunki między naszymi państwami realizowane przez pana prezydenta Kaczyńskiego. Przypominaliśmy wizytą Lecha Kaczyńskiego w Wilnie 8 kwietnia, dwa dni przed tragiczną śmiercią .Współpraca polityczna cały czas się dobrze rozwijała w budowie sfery bezpieczeństwa, razem walczyliśmy o realizację postanowień szczytu NATO w Warszawie. To udało się zrealizować, wojska NATO są obecne na Litwie i w Polsce. Relacje między nami są bardzo dobre. Dziękuję za słowa wsparcia jeśli chodzi o relacje między Polską a Komisją Europejską. Cieszę się, że ten dialog jest realizowany. Wierzę w to, że te problemy, które w moim przekonaniu wynikają z niezrozumienia zostaną rozwiązane. Dziękuję za stanowisko, które pani prezydent przedstawiła, które wykazuje zrozumienie. Miałem możliwośc rozmawiać również z polskimi przedsiębiorcami, firmami, które przyczyniają się do budowy litewskiej gospodarki. To wielkie firmy – Orlen, PZU, Lotos. Wszystkie te firmy podkreślały dobrą wspołpracę z władzami litewskimi. Dziękuję za pokonanie impasu między Orlenem i kolejami na Litwie. Dzięki temu koncern może się rozwijać. To wpisuje się w te wielkie inwestycje, które chciałbym żebyśmy prowadzili w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorz i rozwoju sieci infrastrukturalnej. Myślę o moście energetycznym, Via Baltica, Rail Baltica, żeby lepiej połączyć Polskę z Litwą więzami komunikacyjnymi. Rozmaialiśmy o kwestii mniejszości. To lojalni obywatele Litwy i za to im dziękowałem. Chciałbym, żeby mogli polską tradycję zachować. Rozmawialiśmy o tym, że Litwa ma prawo oczekiwać, że na maturze będzie zdawany język litewski, nie widzę w tym problemu, ale chciałbym, żeby poziom kształcenia w polskich szkołach mógł być dobrze realizowany. Myślę, że krok za krokiem będziemy mogli te kwestie omawiać w ramach komisji, która nad tym pracje, ale i w rozmowach między mną a panią prezydent – powiedział prezydent Duda. 

Polscy dziennikarze pytali prezydenta o komentarz na temat zerwania rozmów ze stroną ukraińśką. – Nie będę ukrywał, że z dużym smutkiem przyjąłem informacje z Warszawy. To był ważny temat moich rozmów z prezydentem Poroszenko. Podczas wizyty w Charkowie rozmawialiśmy o tym. Miałem nadzieję, ze ten problem uda nam się przezwycięzyć. Kwestia ekshumacji stanowi dla nas  ważny element. Podczas wczorajszego spotkania ten temat nie został podjęty przez stronę ukraińską. To nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenko. Mam nadzieję, że uda się ten impas przełamać – ocenił prezydent. 

Nie zabrakło również pytania o Nord Stream II, projekt który uderza zarówno w Polske, jak i w Litwe. – Wyrażam zdziwienie, że zachodnia część Unii Europejskiej chce się uzależnić od Gazpromu. Obserwowaliśmy doświadczenie Ukrainy, gdzie stosowano dostawy gazu jako broń w wojnie hybrydowej. To był dla nas mrożący krew w żyłach przykład co się dzieje gdy ma się do czynienia z bezwględnym monopolistą. Dlaczego płacimy za gaz więcej niż Niemcy? Bo nie mieliśmy alternatywy. Dzisiaj mamy gazoport, możemy przyjmować dostawy, które nam zabiezpieczą 1/3 potrzeb, szukamy innych źródeł, m.in. poprzez Baltic Pipe. Wtedy dywersyfikacja będzie pełna. Nie wykluczam rozmów z Gazpromem, ale przy pełnej konkurencji. Nie mówię, że nie będziemy brali gazu z Rosji, ale chcemy żeby Rosja konkurowała z normalnymi dostawcami. Chcemy mieć pełna weryfikacje dostaw. A jeśli zachodnie państwa Unii Europejskiej chcą uzależnić się od Gazpromu? No cóż, to jak w powiedzeniu - „na złość mamie odmrożę sobie uszy” – zakończył prezydent Duda. 

 

POLECANE
Rząd Tuska przyjął dokument wzywający do przyspieszenia implementacji Zielonego Ładu i Paktu Migracyjnego gorące
Rząd Tuska przyjął dokument wzywający do przyspieszenia implementacji Zielonego Ładu i Paktu Migracyjnego

Polska sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie po raz drugi, tym razem w grupie trzech prezydencji z Danią i Cyprem. 11 grudnia przedstawiciele rządu Donalda Tuska przyjęli w ramach konsultacji pomiędzy prezydencjami dokument nawolujący do przyjęcia paktu migracyjnego oraz szybkiej implementacji Zielonego Ładu.

Administracja Joe Bidena podjęła decyzję. Chodzi o sankcje nałożone na Syrię z ostatniej chwili
Administracja Joe Bidena podjęła decyzję. Chodzi o sankcje nałożone na Syrię

Administracja Joe Bidena podjęła decyzję w sprawie zawieszenia sankcji na Syrię. Resort finansów USA poinformował o sześciomiesięcznym zawieszeniu części sankcji, by ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej i innych kluczowych usług. Nie oznacza to jednak całkowitego zdjęcia sankcji z syryjskich instytucji państwowych ani grupy Hajat Tahrir asz-Szam (HTS).

Taka szansa pojawia się tylko raz tylko u nas
Taka szansa pojawia się tylko raz

Rola państwa powinna polegać na pomaganiu ludziom biznesu, którzy mają energię, pomysły i wiedzą, jak je realizować.

Wiele osób w Kanadzie kocha być 51. stanem. Donald Trump skomentował rezygnację premiera Kanady polityka
"Wiele osób w Kanadzie kocha być 51. stanem". Donald Trump skomentował rezygnację premiera Kanady

W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że ustępuje ze stanowiska lidera partii Liberalnej. Do czasu wyboru nowego szefa ugrupowania, prawdopodobnie będzie nadal pełnił urząd premiera. Rezygnację Trudeau skomentował także przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

111. rocznica urodzin Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej - współzałożycielki Konfederacji Tatrzańskiej i więźniarki obozów koncentracyjnych tylko u nas
111. rocznica urodzin Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej - współzałożycielki Konfederacji Tatrzańskiej i więźniarki obozów koncentracyjnych

Poznajcie Jadwigę Apostoł-Staniszewską. Urodziła się 22 grudnia 1913 roku w Nowym Targu. Była nauczycielką. Działaczką podziemia niepodległościowego. Zaraz po wybuchu wojny zaczęła prowadzić z matką punkt przerzutowy. Przez granicę przeprowadzono nielegalnie ponad 60 osób.

Nie żyje proboszcz z parafii w Chmielku Wiadomości
Nie żyje proboszcz z parafii w Chmielku

Nie żyje 52-letni proboszcz ks. Marek Tworek z lubelskiej parafii w Chmielku. Według wstępnych ustaleń, kapłan podczas manewru wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w skarpę.

Kongres USA zatwierdził wynik wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Kongres USA zatwierdził wynik wyborów prezydenckich

Wiceprezydent USA Kamala Harris wraz przewodniczącym Izby Reprezentantów Mike'iem Johnsonem wzięli udział w posiedzeniu Kongresu, który zatwierdził wynik zeszłorocznych wyborów prezydenckich.

Prezes Orlenu zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Energi Wiadomości
Prezes Orlenu zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Energi

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Energi oraz z funkcji jej przewodniczącego bez podania przyczyn - poinformował w poniedziałek zarząd Energi.

Śmierć 14-latka w Warszawie. Właściciel In Postu dementuje jakoby za kierownicą siedział ich kurier z ostatniej chwili
Śmierć 14-latka w Warszawie. Właściciel In Postu dementuje jakoby za kierownicą siedział ich kurier

W Warszawie na oznakowanym przejściu dla pieszych kierowca potrącił śmiertelnie 14-latka. W sieci pojawiły się informacje jakoby za kierownicą siedział kurier firmy kurierskiej In Post.

Ministerstwo klimatu chce walczyć z dezinformacją klimatyczną. Mocny komentarz Beaty Szydło polityka
Ministerstwo klimatu chce walczyć z "dezinformacją klimatyczną". Mocny komentarz Beaty Szydło

Ministerstwo klimatu i środowiska w jednym ze swoich priorytetów na czas polskiej prezydencji w Radzie UE zamieściło "walkę z dezinformacją klimatyczną". W tej sprawie mocny komentarz zamieściła w mediach społecznościowych Beata Szydło.

REKLAMA

Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"

W trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przebywający w Wilnie prezydent Andrzej Duda wyraził zasmucenie informacjami o krachu rozmów ze stroną ukraińską w sprawie ekshumacji zwłok polskich żołnierzy na terenie Ukrainy. Prezydenci obu państw zapewniali o dobrych relacjach między Polską a Litwą, wspólnie skrytykowali również projekt Nord Stream II. 
fot. Robert Wąsik Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"
fot. Robert Wąsik / Tygodnik Solidarność
– Chciałem złożyć na rece pani prezydent gratulacje i najlepsze życzenia. Dzięki temu mogliśmy pokazać, że jesteśmy sąsiadem, sojusznikiem. Ta obecność ma symboliczne znaczenie, dla mnie również osobiste, wspominaliśmy z panią prezydent świetne stosunki między naszymi państwami realizowane przez pana prezydenta Kaczyńskiego. Przypominaliśmy wizytą Lecha Kaczyńskiego w Wilnie 8 kwietnia, dwa dni przed tragiczną śmiercią .Współpraca polityczna cały czas się dobrze rozwijała w budowie sfery bezpieczeństwa, razem walczyliśmy o realizację postanowień szczytu NATO w Warszawie. To udało się zrealizować, wojska NATO są obecne na Litwie i w Polsce. Relacje między nami są bardzo dobre. Dziękuję za słowa wsparcia jeśli chodzi o relacje między Polską a Komisją Europejską. Cieszę się, że ten dialog jest realizowany. Wierzę w to, że te problemy, które w moim przekonaniu wynikają z niezrozumienia zostaną rozwiązane. Dziękuję za stanowisko, które pani prezydent przedstawiła, które wykazuje zrozumienie. Miałem możliwośc rozmawiać również z polskimi przedsiębiorcami, firmami, które przyczyniają się do budowy litewskiej gospodarki. To wielkie firmy – Orlen, PZU, Lotos. Wszystkie te firmy podkreślały dobrą wspołpracę z władzami litewskimi. Dziękuję za pokonanie impasu między Orlenem i kolejami na Litwie. Dzięki temu koncern może się rozwijać. To wpisuje się w te wielkie inwestycje, które chciałbym żebyśmy prowadzili w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorz i rozwoju sieci infrastrukturalnej. Myślę o moście energetycznym, Via Baltica, Rail Baltica, żeby lepiej połączyć Polskę z Litwą więzami komunikacyjnymi. Rozmaialiśmy o kwestii mniejszości. To lojalni obywatele Litwy i za to im dziękowałem. Chciałbym, żeby mogli polską tradycję zachować. Rozmawialiśmy o tym, że Litwa ma prawo oczekiwać, że na maturze będzie zdawany język litewski, nie widzę w tym problemu, ale chciałbym, żeby poziom kształcenia w polskich szkołach mógł być dobrze realizowany. Myślę, że krok za krokiem będziemy mogli te kwestie omawiać w ramach komisji, która nad tym pracje, ale i w rozmowach między mną a panią prezydent – powiedział prezydent Duda. 

Polscy dziennikarze pytali prezydenta o komentarz na temat zerwania rozmów ze stroną ukraińśką. – Nie będę ukrywał, że z dużym smutkiem przyjąłem informacje z Warszawy. To był ważny temat moich rozmów z prezydentem Poroszenko. Podczas wizyty w Charkowie rozmawialiśmy o tym. Miałem nadzieję, ze ten problem uda nam się przezwycięzyć. Kwestia ekshumacji stanowi dla nas  ważny element. Podczas wczorajszego spotkania ten temat nie został podjęty przez stronę ukraińską. To nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenko. Mam nadzieję, że uda się ten impas przełamać – ocenił prezydent. 

Nie zabrakło również pytania o Nord Stream II, projekt który uderza zarówno w Polske, jak i w Litwe. – Wyrażam zdziwienie, że zachodnia część Unii Europejskiej chce się uzależnić od Gazpromu. Obserwowaliśmy doświadczenie Ukrainy, gdzie stosowano dostawy gazu jako broń w wojnie hybrydowej. To był dla nas mrożący krew w żyłach przykład co się dzieje gdy ma się do czynienia z bezwględnym monopolistą. Dlaczego płacimy za gaz więcej niż Niemcy? Bo nie mieliśmy alternatywy. Dzisiaj mamy gazoport, możemy przyjmować dostawy, które nam zabiezpieczą 1/3 potrzeb, szukamy innych źródeł, m.in. poprzez Baltic Pipe. Wtedy dywersyfikacja będzie pełna. Nie wykluczam rozmów z Gazpromem, ale przy pełnej konkurencji. Nie mówię, że nie będziemy brali gazu z Rosji, ale chcemy żeby Rosja konkurowała z normalnymi dostawcami. Chcemy mieć pełna weryfikacje dostaw. A jeśli zachodnie państwa Unii Europejskiej chcą uzależnić się od Gazpromu? No cóż, to jak w powiedzeniu - „na złość mamie odmrożę sobie uszy” – zakończył prezydent Duda. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe