73. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz. Premier: W Yad Vashem brakuje jednego drzewa. Drzewa dla Polski

Ku przestrodze musimy prawdę nazywać po imieniu. Zbrodnie niemieckie, które wtedy zostały dokonane tutaj w Auschwitz to zbrodnie, które pojęcie zła i nienawiści wyniosły na zupełnie inne, nieznane do tamtej pory poziomy – powiedział podczas obchodów upamiętniających 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz premier Mateusz Morawiecki.
 73. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz. Premier: W Yad Vashem brakuje jednego drzewa. Drzewa dla Polski
/ premier.gov.pl

Ludzie, którzy tu zostali przywiezieni mieli stracić imiona, nazwiska i swoje życie. Nadawano im numery obozowe – tym wszystkim ludziom przywożonym tu po to, ażeby zostali zamordowani lub żeby w niewolniczej pracy ich zamęczyć


– mówił premier.

Zbrodnie niemieckie, które wtedy zostały dokonane tutaj w Auschwitz to zbrodnie, które pojęcie zła i nienawiści wyniosły na zupełnie inne, nieznane do tamtej pory poziomy. To pojęcie zła, które było złem najczystszej postaci, skierowane przeciwko człowiekowi i innym narodom. Ludzie, którzy tutaj byli przywożeni mieli zostać pozbawieni człowieczeństwa


– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał człowieczeństwa miało w Auschwitz nie być i w jakimś sensie go nie było. Ale to nie Żydzi, Polacy, Romowie i Rosjanie, ale ci, którzy tej zbrodni się dopuszczali. To oni sami pozbawili się tego człowieczeństwa. Miażdżąca, brutalna, brunatna siła zgładziła żydowski naród i część narodu polskiego. To była niemiecka siła i ku przestrodze musimy nazywać prawdę po imieniu: tak – tak, nie - nie.

Brak przyzwolenia na zbrodnicze ideologie
Premier dodał, że ta straszliwa zbrodnia, która miała miejsce w Auschwitz, jednocześnie, oprócz oddzielenia od świata zewnętrznego kolczastym drutem i wysokim murem, była też jeszcze oddzielona ideologią. Jak powiedział premier „groźną ciemną, straszną, hitlerowską, nazistowską ideologią”.

Nie ma żadnego przyzwolenia na żadne ideologie zbrodnicze, takie jak niemiecki nazizm, komunizm, rasizm, antysemityzm, na żadne takie zachowania. Dlatego będziemy pamiętać o wszystkich tych mechanizmach śmierci, które były wtedy stosowane. Tę pamięć jesteśmy winni dziś żyjącym, ale jeszcze bardziej tę pamięć jesteśmy winni wszystkim ofiarom tamtych strasznych czasów


– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dym z Auschwitz rozlewał się po całej Europie, po całym świecie
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał postacie Jana Karskiego i Rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy przekazywali swoją wiedzę na temat Auschwitz do wówczas wolnego świata.

Krzyk z Auschwitz rozlegał się także po całym świecie. Jan Karski zawiózł bardzo szczegółowy raport o tym, czym jest Holocaust do prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta, ale nie był wysłuchany. Jeden z największych bohaterów XX wieku, Rotmistrz Witold Pilecki, sam na ochotnika poszedł do Auschwitz jako więzień po to, żeby jak najwięcej móc opisać. Przygotował bardzo precyzyjne sprawozdanie, które przez Polskie Państwo Podziemne było przekazane również na Zachód do wtedy jeszcze walczącego wolnego świata, głównie anglosaskiego - też pozostało bez echa


– mówił podczas uroczystości premier.

Nie ma naszego przyzwolenia na relatywizację zła
Premier podkreślił, że obozy śmierci, jako wielka przestroga, powinny być otoczone pamięcią i czcią, jak ma to miejsce w Polsce. Zauważył, że nie wszędzie w Europie tak się dzieje, a miejscom pamięci nadaje się inne przeznaczenie. Jak powiedział: „nie ma naszego przyzwolenia na relatywizację zła”. Wyraził pragnienie, by wszystkie inne narody europejskie także o tym pamiętały.

Jest około 20 tysięcy Sprawiedliwych Wśród Narodowych Świata, przyznanych tyle medali, wśród nich blisko 7 tysięcy dla Polaków, ale to nie oddaje prawdy, to nie oddaje rzeczywistości, która wtedy panowała. Bo w okupowanej Polsce za pomoc naszym braciom żydowskim groziła natychmiastowa kara śmierci i dlatego w Yad Vashem brakuje jednego drzewa, jednego najważniejszego drzewa - drzewa dla Polski


– oświadczył szef rządu.

Premier dodał, że również w tamtym czasie, w miejscach takich jak te, widać było działanie najwyższego męstwa i najwyższego dobra, które wtedy zostało zmiażdżone przez niemiecką siłę.  Dodał na zakończenie, że ku przestrodze musimy prawdę nazywać po imieniu.

Główna uroczystość 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbywa się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Uczestniczą w niej m.in. byli więźniowie obozu, Morawiecki oraz m.in. b. szefowa rządu, wicepremier Beata Szydło. W dalszej części uroczystości uczestnicy udali się  przed pomniki ofiar obozu, by zapalić znicze i oddać hołd zgładzonym.

 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Uchwaliło go w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

POLECANE
Specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie. Nowe informacje

Urodzony w Moskwie w czasach ZSRR prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa Boris Epshteyn zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny na Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował w sobotę "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Mali Niemcy nie umieją jeździć na rowerze tylko u nas
Mali Niemcy nie umieją jeździć na rowerze

Prezes niemieckiej organizacji ruchu drogowego, Verkehrswacht, Kirsten Lühmann bije na alarm, bo dzieci na etapie szkół podstawowych coraz gorzej radzą sobie z jazdą na rowerze.

Tusk ponownie o rozmowie Scholz-Putin. Zaskakująca zmiana tonu z ostatniej chwili
Tusk ponownie o rozmowie Scholz-Putin. Zaskakująca zmiana tonu

Nie milkną echa piątkowej rozmowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem. W niedzielę po południu ponownie głos w sprawie zabrał premier Donald Tusk.

„Rosyjskie ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu” z ostatniej chwili
„Rosyjskie ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu”

Rosyjskie zmasowane ataki rakietowe są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Ukrainy będzie za wysoki – powiedziała w wywiadzie dla Sky News Orysia Łucewycz, szefowa Forum Ukraińskiego w Chatham House.

Ekspert dla Tysol.pl: PiS za długo wybiera kandydata tylko u nas
Ekspert dla Tysol.pl: PiS za długo wybiera kandydata

- Na kilka miesięcy przed wyborami faworytem jest kandydat KO – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim, Marcin Palade, socjolog, geograf wyborczy.

Turyści utknęli na Rysach. Nocna akcja ratowników z ostatniej chwili
Turyści utknęli na Rysach. Nocna akcja ratowników

Ratownicy TOPR w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tzw. Grzędzie na wysokości 2300 m n.p.m. Najpierw, przy pomocy drona, ratownicy dostarczyli turystom śpiwór, pakiety grzewcze oraz termos z gorącą herbatą.

Uciekamy. Gorąco w czasie emisji popularnego programu Polsatu z ostatniej chwili
"Uciekamy". Gorąco w czasie emisji popularnego programu Polsatu

W jednym z ostatnich odcinków porannego programu „Halo tu Polsat” Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski mieli okazję spróbować swoich sił w naukowym eksperymencie. To, co wydarzyło się w studio, zaskoczyło wszystkich - nawet prowadzących!.

Rosyjskie rakiety tuż przy granicy z Polską. Wiceszef MON zabrał głos z ostatniej chwili
Rosyjskie rakiety tuż przy granicy z Polską. Wiceszef MON zabrał głos

Jeżeli zdarzyłoby się, że jakiś pocisk będzie leciał w kierunku Polski, to zostanie on zestrzelony - zapewnił wiceszef MON Cezary Tomczyk, komentując niedzielny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Jak dodał, strona rosyjska chce porazić infrastrukturę krytyczną Ukrainy przed zimą.

Niemcy: AfD upomina się o pamięć o polskich więźniach Dachau i chce finansowania badań nad prześladowaniami Polaków tylko u nas
Niemcy: AfD upomina się o pamięć o polskich więźniach Dachau i chce finansowania badań nad prześladowaniami Polaków

Klub parlamentarny Alternatywy dla Niemiec w Bundestagu zażądał od rządu federalnego wpłynięcia na władze Bawarii by te w końcu umieściły na pomniku upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego w Dachau napis „Nie wieder” („Nigdy więcej”) również w języku polskim. Taki napis od końca lat 60. widnieje w pięciu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i jidysz. Polskiego napisu nie ma, mimo iż Polacy stanowili największą grupę narodowościową w Dachau.

Tego się boję. Niepokojące wyznanie znanego aktora z ostatniej chwili
"Tego się boję". Niepokojące wyznanie znanego aktora

Jan Englert, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, w ostatnich miesiącach nie szczędził refleksji na temat życia, starości i przemijania. 81-letni artysta, który od lat zachwyca swoją grą aktorską, wyznał, że nie chce być ciężarem dla swoich bliskich.

REKLAMA

73. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz. Premier: W Yad Vashem brakuje jednego drzewa. Drzewa dla Polski

Ku przestrodze musimy prawdę nazywać po imieniu. Zbrodnie niemieckie, które wtedy zostały dokonane tutaj w Auschwitz to zbrodnie, które pojęcie zła i nienawiści wyniosły na zupełnie inne, nieznane do tamtej pory poziomy – powiedział podczas obchodów upamiętniających 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz premier Mateusz Morawiecki.
 73. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz. Premier: W Yad Vashem brakuje jednego drzewa. Drzewa dla Polski
/ premier.gov.pl

Ludzie, którzy tu zostali przywiezieni mieli stracić imiona, nazwiska i swoje życie. Nadawano im numery obozowe – tym wszystkim ludziom przywożonym tu po to, ażeby zostali zamordowani lub żeby w niewolniczej pracy ich zamęczyć


– mówił premier.

Zbrodnie niemieckie, które wtedy zostały dokonane tutaj w Auschwitz to zbrodnie, które pojęcie zła i nienawiści wyniosły na zupełnie inne, nieznane do tamtej pory poziomy. To pojęcie zła, które było złem najczystszej postaci, skierowane przeciwko człowiekowi i innym narodom. Ludzie, którzy tutaj byli przywożeni mieli zostać pozbawieni człowieczeństwa


– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał człowieczeństwa miało w Auschwitz nie być i w jakimś sensie go nie było. Ale to nie Żydzi, Polacy, Romowie i Rosjanie, ale ci, którzy tej zbrodni się dopuszczali. To oni sami pozbawili się tego człowieczeństwa. Miażdżąca, brutalna, brunatna siła zgładziła żydowski naród i część narodu polskiego. To była niemiecka siła i ku przestrodze musimy nazywać prawdę po imieniu: tak – tak, nie - nie.

Brak przyzwolenia na zbrodnicze ideologie
Premier dodał, że ta straszliwa zbrodnia, która miała miejsce w Auschwitz, jednocześnie, oprócz oddzielenia od świata zewnętrznego kolczastym drutem i wysokim murem, była też jeszcze oddzielona ideologią. Jak powiedział premier „groźną ciemną, straszną, hitlerowską, nazistowską ideologią”.

Nie ma żadnego przyzwolenia na żadne ideologie zbrodnicze, takie jak niemiecki nazizm, komunizm, rasizm, antysemityzm, na żadne takie zachowania. Dlatego będziemy pamiętać o wszystkich tych mechanizmach śmierci, które były wtedy stosowane. Tę pamięć jesteśmy winni dziś żyjącym, ale jeszcze bardziej tę pamięć jesteśmy winni wszystkim ofiarom tamtych strasznych czasów


– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dym z Auschwitz rozlewał się po całej Europie, po całym świecie
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał postacie Jana Karskiego i Rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy przekazywali swoją wiedzę na temat Auschwitz do wówczas wolnego świata.

Krzyk z Auschwitz rozlegał się także po całym świecie. Jan Karski zawiózł bardzo szczegółowy raport o tym, czym jest Holocaust do prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta, ale nie był wysłuchany. Jeden z największych bohaterów XX wieku, Rotmistrz Witold Pilecki, sam na ochotnika poszedł do Auschwitz jako więzień po to, żeby jak najwięcej móc opisać. Przygotował bardzo precyzyjne sprawozdanie, które przez Polskie Państwo Podziemne było przekazane również na Zachód do wtedy jeszcze walczącego wolnego świata, głównie anglosaskiego - też pozostało bez echa


– mówił podczas uroczystości premier.

Nie ma naszego przyzwolenia na relatywizację zła
Premier podkreślił, że obozy śmierci, jako wielka przestroga, powinny być otoczone pamięcią i czcią, jak ma to miejsce w Polsce. Zauważył, że nie wszędzie w Europie tak się dzieje, a miejscom pamięci nadaje się inne przeznaczenie. Jak powiedział: „nie ma naszego przyzwolenia na relatywizację zła”. Wyraził pragnienie, by wszystkie inne narody europejskie także o tym pamiętały.

Jest około 20 tysięcy Sprawiedliwych Wśród Narodowych Świata, przyznanych tyle medali, wśród nich blisko 7 tysięcy dla Polaków, ale to nie oddaje prawdy, to nie oddaje rzeczywistości, która wtedy panowała. Bo w okupowanej Polsce za pomoc naszym braciom żydowskim groziła natychmiastowa kara śmierci i dlatego w Yad Vashem brakuje jednego drzewa, jednego najważniejszego drzewa - drzewa dla Polski


– oświadczył szef rządu.

Premier dodał, że również w tamtym czasie, w miejscach takich jak te, widać było działanie najwyższego męstwa i najwyższego dobra, które wtedy zostało zmiażdżone przez niemiecką siłę.  Dodał na zakończenie, że ku przestrodze musimy prawdę nazywać po imieniu.

Główna uroczystość 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbywa się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Uczestniczą w niej m.in. byli więźniowie obozu, Morawiecki oraz m.in. b. szefowa rządu, wicepremier Beata Szydło. W dalszej części uroczystości uczestnicy udali się  przed pomniki ofiar obozu, by zapalić znicze i oddać hołd zgładzonym.

 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Uchwaliło go w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe