Msza św. w intencji Wojska Polskiego z udziałem Pary Prezydenckiej

– Dziękujemy za wierną i wytrwałą służbę, która jest jednym z imion miłości – mówił do żołnierzy Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, podczas której zawierzył Wojsko Polskie opiece Maryi. We Mszy św. uczestniczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Karol Nawrocki z małżonką.
Karol Nawrocki, Marta Nawrocka, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paulina Kosiniak-Kamysz Msza św. w intencji Wojska Polskiego z udziałem Pary Prezydenckiej
Karol Nawrocki, Marta Nawrocka, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paulina Kosiniak-Kamysz / PAP/Rafał Guz

Co musisz wiedzieć?

  • 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, z tej okazji biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy świętej w intencji WP;
  • Centralnym punktem kazania była refleksja nad miłością jako fundamentem życia i służby. Równie mocno biskup zaakcentował znaczenie honoru w życiu żołnierza. Jako wzór dla wojskowych wskazał Maryję – Hetmankę Żołnierza Polskiego;
  • We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Karol Nawrocki z małżonką Martą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego;
  • Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy.

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitał bp Wiesław Lechowicz. Słowa powitania skierował do prezydenta Karola Nawrockiego, który po raz pierwszy jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych przekroczył próg katedry. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojska Polskiego.

Fundament życia i służby

W homilii bp Wiesław Lechowicz przywołał słowa ocalałego z Holokaustu austriackiego neurologa i psychiatry Viktora Frankla: „Nie liczy się to, czego my oczekujemy od życia, ale czego życie oczekuje od nas”. Sparafrazował je, podkreślając: „Bardziej liczy się to, czego Jezus od nas oczekuje niż czego my oczekujemy od Niego”.

Centralnym punktem kazania była refleksja nad miłością jako fundamentem życia i służby. – Miłość to jest jedyny klucz do zrozumienia Waszej żołnierskiej służby – podkreślił biskup. Wskazał, że podobnie jak w tajemnicy Wniebowzięcia, także w służbie wojskowej to właśnie miłość daje odpowiedź na pytanie, dlaczego warto poświęcać się dla innych. – Dziękujemy Wam żołnierze, że wykonujecie swoje obowiązki z przekonaniem, iż bardziej liczy się w życiu nie to, czego oczekujecie od innych, ale czego inni oczekują od Was. Dziękujemy za wierną i wytrwałą służbę, która jest jednym z imion miłości – zauważył. Jak dodał, prawdziwa służba ojczyźnie nie wynika z kalkulacji, ale z bezinteresownej gotowości do ofiary. – To miłość sprawia takie rzeczy. Miłość zaś ma swoje dlaczego i po co – trzeba być na nie otwartym, bo inaczej się niczego nie zrozumie – przekonywał.

Równie mocno biskup zaakcentował znaczenie honoru w życiu żołnierza. – Świadomość tego, co należy czynić i czego nie należy, to coś podstawowego w misji żołnierza. Naruszenie tych granic oznacza naruszenie honoru – powiedział. Przypomniał, że słowo „Honor” znajduje się na wojskowych sztandarach między słowami „Bóg” i „Ojczyzna”, co nie jest przypadkiem. – Obowiązki wobec Boga streszczone w Dekalogu i wobec Ojczyzny wyznaczają przestrzeń tego, co należy czynić i czego nie należy; co wypada i czego nie wypada żołnierzowi – podkreślił.

Jako wzór dla wojskowych wskazał Maryję – Hetmankę Żołnierza Polskiego. – Jej służba Bogu i człowiekowi niech i dla Wam wyznacza kierunek służby – powiedział. Zachęcał, żeby wraz z awansami szła praca nad sobą i doskonalenie moralne.

Hierarcha przywołał także słowa Józefa Piłsudskiego o „honorze służby”, który jest jak sztandar żołnierza, „z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem”. - Bez honoru służba wojskowa zawsze jest bez duszy i traci siły – przypomniał biskup, dodając, Marszałek wskazywał, że istotą walki „jest podniesienie duszy ludzkiej na wysoki poziom moralny”. Przywołał w tym kontekście słowa wielkiego filozofa Immanuela Kanta: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie. Są to dla mnie dowody, że jest Bóg nade mną i Bóg we mnie”. – Drodzy żołnierze! Niech Bóg czuwa nad Wami i niech Boga też będzie jak najwięcej w Was i w Waszym życiu! Zostańcie z Bogiem – zakończył.

Obchody

Eucharystię koncelebrowali ks. Jarosław Wąsowicz, kapelan prezydenta oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Karol Nawrocki z małżonką Martą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.

Po Komunii świętej bp Lechowicz poświęcił zioła przyniesione przez wiernych do katedry. Życzenia żołnierzom złożyli także abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. płk Tomasz Wola z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Przed południem na Placu Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka. O godz. 14 rozpocznie się defilada wojskowa, a wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze będzie miał miejsce apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Jest określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W okresie II Rzeczpospolitej, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Od 1947 r. Święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino). Ustawą Sejmu z dn. 30 lipca 1992 r. przywrócono Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

kos


 

POLECANE
To między innymi on doprowadził do lewitacji magnetycznej pierwszego żywego organizmu w historii [VIDEO] gorące
To między innymi on doprowadził do lewitacji magnetycznej pierwszego żywego organizmu w historii [VIDEO]

By to zrealizować, całe miasto musiało mieć ograniczony dostęp do energii. Dlatego eksperyment przeprowadzono w nocy. Dziś gościem naszego pierwszego w historii kanału „wywiadu rzeki” jest Laureat Nagrody Ig Nobla, Medalu Lorentza, Medal Diraca i Nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki, sir Michael Berry.

Bartosz Zmarzlik ponownie mistrzem świata w żużlu z ostatniej chwili
Bartosz Zmarzlik ponownie mistrzem świata w żużlu

Bartosz Zmarzlik po raz kolejny zapisał się w historii polskiego sportu, zdobywając tytuł mistrza świata na żużlu. Polak potwierdził swoją dominację w sezonie, triumfując w klasyfikacji generalnej i zdobywając najwyższe trofeum w światowym speedwayu.

Świat zapomniał o sowieckich zbrodniach. A najszybciej zapomnieli Rosjanie tylko u nas
Świat zapomniał o sowieckich zbrodniach. A najszybciej zapomnieli Rosjanie

O zbrodniach i bestialstwach sowieckich, które miały miejsce na Polakach od 17 września 1939 roku, zapomniał nie tylko świat, ale również współczesne pokolenia Polaków. Tylko nieliczne osoby przypominają o tych wydarzeniach, traktując je jako przestrogę przed zagrożeniem, które wciąż istnieje i pozostaje aktualne. Nikt również nie porusza kwestii odszkodowań od Rosji.

Radna Platformy zaatakowana w Gdańsku przez taksówkarza-imigranta Wiadomości
Radna Platformy zaatakowana w Gdańsku przez taksówkarza-imigranta

Sylwia Cisoń, radna Gdańska, przeżyła dramatyczną sytuację w Gdańsku. Kierowca jednej z aplikacji przewozowych zaatakował ją gazem pieprzowym po tym, jak zwróciła mu uwagę, że pomylił trasę i wysadził pasażerów w niewłaściwym miejscu. Dodatkowo kierowca nie znał języka polskiego, co wskazuje, że był cudzoziemcem, imigrantem.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Ponad 30,5 tys. dzieci i młodzieży weźmie udział w eksperymentach, warsztatach i wykładach przygotowanych w ramach XXI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Impreza popularyzująca naukę rozpoczęła się w sobotę i potrwa do przyszłego piątku.

Iga Świątek opublikowała wpis. Internauci nie kryją radości Wiadomości
Iga Świątek opublikowała wpis. Internauci nie kryją radości

Po intensywnym lecie i krótkim odpoczynku Iga Świątek ponownie wraca na korty. Liderka światowego rankingu wylądowała w Seulu, gdzie rozpocznie kolejny etap azjatyckiej części sezonu.

Dramat w Tatrach. Nie żyje 32-letnia turystka Wiadomości
Dramat w Tatrach. Nie żyje 32-letnia turystka

32-letnia Polka zginęła w Tatrach Wysokich w rejonie Miedzianej Kotliny. Świadkami upadku wspinaczki z wysokości około 100 metrów była para Słowaków, którzy uwięźli w Klimkowej Dolinie. Do tragedii doszło w piątek. Ratownicy z Horskej Zahrannej Slużby (HZS) dotarli do ciała w sobotę.

RCB ostrzega mieszkańców Lubelszczyzny: Zagrożenie atakiem z powietrza z ostatniej chwili
RCB ostrzega mieszkańców Lubelszczyzny: Zagrożenie atakiem z powietrza

Niepokojący alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa trafił w sobotę do mieszkańców kilku powiatów województwa lubelskiego. Powodem jest możliwe zagrożenie atakiem z powietrza w rejonie przygranicznym.

Pierwszy polski instruktor F-35 kończy szkolenie w USA Wiadomości
Pierwszy polski instruktor F-35 kończy szkolenie w USA

Pierwszy polski pilot ukończył kurs instruktorski na myśliwcu F-35 Lightning II w bazie Ebbing Air National Guard Base w Stanach Zjednoczonych.

IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami

W sobotę rano IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami i towarzyszącym im silnym deszczem. Podczas ich trwania można spodziewać się opadów deszczu do 40 mm z porywami wiatru do 65 km/h. Będą one obowiązywały w pasie kraju przechodzącym od Suwałk po Zakopane.

REKLAMA

Msza św. w intencji Wojska Polskiego z udziałem Pary Prezydenckiej

– Dziękujemy za wierną i wytrwałą służbę, która jest jednym z imion miłości – mówił do żołnierzy Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, podczas której zawierzył Wojsko Polskie opiece Maryi. We Mszy św. uczestniczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Karol Nawrocki z małżonką.
Karol Nawrocki, Marta Nawrocka, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paulina Kosiniak-Kamysz Msza św. w intencji Wojska Polskiego z udziałem Pary Prezydenckiej
Karol Nawrocki, Marta Nawrocka, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paulina Kosiniak-Kamysz / PAP/Rafał Guz

Co musisz wiedzieć?

  • 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, z tej okazji biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy świętej w intencji WP;
  • Centralnym punktem kazania była refleksja nad miłością jako fundamentem życia i służby. Równie mocno biskup zaakcentował znaczenie honoru w życiu żołnierza. Jako wzór dla wojskowych wskazał Maryję – Hetmankę Żołnierza Polskiego;
  • We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Karol Nawrocki z małżonką Martą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego;
  • Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy.

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitał bp Wiesław Lechowicz. Słowa powitania skierował do prezydenta Karola Nawrockiego, który po raz pierwszy jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych przekroczył próg katedry. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojska Polskiego.

Fundament życia i służby

W homilii bp Wiesław Lechowicz przywołał słowa ocalałego z Holokaustu austriackiego neurologa i psychiatry Viktora Frankla: „Nie liczy się to, czego my oczekujemy od życia, ale czego życie oczekuje od nas”. Sparafrazował je, podkreślając: „Bardziej liczy się to, czego Jezus od nas oczekuje niż czego my oczekujemy od Niego”.

Centralnym punktem kazania była refleksja nad miłością jako fundamentem życia i służby. – Miłość to jest jedyny klucz do zrozumienia Waszej żołnierskiej służby – podkreślił biskup. Wskazał, że podobnie jak w tajemnicy Wniebowzięcia, także w służbie wojskowej to właśnie miłość daje odpowiedź na pytanie, dlaczego warto poświęcać się dla innych. – Dziękujemy Wam żołnierze, że wykonujecie swoje obowiązki z przekonaniem, iż bardziej liczy się w życiu nie to, czego oczekujecie od innych, ale czego inni oczekują od Was. Dziękujemy za wierną i wytrwałą służbę, która jest jednym z imion miłości – zauważył. Jak dodał, prawdziwa służba ojczyźnie nie wynika z kalkulacji, ale z bezinteresownej gotowości do ofiary. – To miłość sprawia takie rzeczy. Miłość zaś ma swoje dlaczego i po co – trzeba być na nie otwartym, bo inaczej się niczego nie zrozumie – przekonywał.

Równie mocno biskup zaakcentował znaczenie honoru w życiu żołnierza. – Świadomość tego, co należy czynić i czego nie należy, to coś podstawowego w misji żołnierza. Naruszenie tych granic oznacza naruszenie honoru – powiedział. Przypomniał, że słowo „Honor” znajduje się na wojskowych sztandarach między słowami „Bóg” i „Ojczyzna”, co nie jest przypadkiem. – Obowiązki wobec Boga streszczone w Dekalogu i wobec Ojczyzny wyznaczają przestrzeń tego, co należy czynić i czego nie należy; co wypada i czego nie wypada żołnierzowi – podkreślił.

Jako wzór dla wojskowych wskazał Maryję – Hetmankę Żołnierza Polskiego. – Jej służba Bogu i człowiekowi niech i dla Wam wyznacza kierunek służby – powiedział. Zachęcał, żeby wraz z awansami szła praca nad sobą i doskonalenie moralne.

Hierarcha przywołał także słowa Józefa Piłsudskiego o „honorze służby”, który jest jak sztandar żołnierza, „z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem”. - Bez honoru służba wojskowa zawsze jest bez duszy i traci siły – przypomniał biskup, dodając, Marszałek wskazywał, że istotą walki „jest podniesienie duszy ludzkiej na wysoki poziom moralny”. Przywołał w tym kontekście słowa wielkiego filozofa Immanuela Kanta: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie. Są to dla mnie dowody, że jest Bóg nade mną i Bóg we mnie”. – Drodzy żołnierze! Niech Bóg czuwa nad Wami i niech Boga też będzie jak najwięcej w Was i w Waszym życiu! Zostańcie z Bogiem – zakończył.

Obchody

Eucharystię koncelebrowali ks. Jarosław Wąsowicz, kapelan prezydenta oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Karol Nawrocki z małżonką Martą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.

Po Komunii świętej bp Lechowicz poświęcił zioła przyniesione przez wiernych do katedry. Życzenia żołnierzom złożyli także abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. płk Tomasz Wola z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Przed południem na Placu Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka. O godz. 14 rozpocznie się defilada wojskowa, a wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze będzie miał miejsce apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Jest określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W okresie II Rzeczpospolitej, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Od 1947 r. Święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino). Ustawą Sejmu z dn. 30 lipca 1992 r. przywrócono Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

kos



 

Polecane
Emerytury
Stażowe