"Nie będę to ja". Szymon Hołownia ujawnia szczegóły rozmów koalicyjnych

Co musisz wiedzieć:
- Na środę 23 lipca została zapowiedziana prezentacja składu rządu po rekonstrukcji.
- Szymon Hołownia ujawnił, że Polska 2050 dostanie tekę wicepremiera (w listopadzie) oraz wicemarszałka Sejmu.
- Lider Polska 2050 podkreślił, że nie obejmie żadnej z tych funkcji.
Marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował we wtorek, że w listopadzie, po zakończeniu pełnienia przez niego funkcji marszałka Sejmu, Polska 2050 otrzyma stanowisko wicepremiera oraz wicemarszałka Sejmu. Dodał, że nie będzie pełnił żadnej z tych funkcji.
Jest rzeczą oczywistą, potwierdzoną przez liderów i wielokrotnie powiedzianą w różnych formatach, przy różnych stołach, przy których siedzieliśmy, że w momencie, w którym ja odchodzę z funkcji marszałka Sejmu w listopadzie tego roku, żeby zachować balans odpowiedzialności za państwo pomiędzy partiami koalicyjnymi, Polska 2050 będzie miała stanowisko wicepremiera w rządzie i wicemarszałka Sejmu, którym nie będę ja
– poinformował Hołownia w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy.
Dodał, że nie obejmie on także funkcji wicepremiera.
Obecnie funkcje wicepremierów pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Według doniesień "Faktów" TVN24 do funkcji wicepremiera szykuje się też szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.
- Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Pilny komunikat PLL LOT
- "Jakoś mi tu nie pasujesz". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Komunikat dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Punkt zwrotny wojny na Ukrainie?
- Kanclerz Friedrich Merz zdradził, dlaczego Tusk jechał do Kijowa w innym wagonie niż on, Macron i Starmer
- Nie żyje popularny amerykański aktor
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Rekonstrukcja rządu. Szłapka ujawnia szczegóły
- "Wkupił się w serca wielu ludzi". Smutny komunikat warszawskiego zoo
Spotkanie liderów koalicji rządzącej
Hołownia przekazał także, że poniedziałkowe spotkanie liderów koalicji rządzącej trwało blisko cztery godziny i ''było bardzo długie i bardzo obfitujące w dynamikę i zwroty akcji''.
Jeżeli taka będzie wola pana prezydenta, to jeszcze w tym tygodniu dojdzie do zaprzysiężenia nowych ministrów i odwołania ministrów ustępujących i jeszcze w tym tygodniu, też zgodnie z zapowiedzią pana premiera, może odbyć się pierwsze posiedzenie tej zrekonstruowanej Rady Ministrów w nowym jej kształcie
– przekazał.
Rekonstrukcja rządu Tuska
Decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu premier Donald Tusk ogłosić ma w środę o godz. 10.00. Celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100.
Dwa superresorty
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w ramach zmian powstaną dwa superresorty – gospodarczy i energetyczny. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.
Kto straci tekę?
Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: minister ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).
W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.
Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.