Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego

Co musisz wiedzieć?
- Prokuratura w Szczecinie umorzyła postępowanie ws. senatora Tomasz Grodzkiego.
- Chodziło o sprawę związaną z korupcją w szczeciński szpitalu.
- Trwa proces przeciwko oskarżonym o korupcję, jest wśród nich dr Krzysztof K., który przed laty podlegał Grodzkiemu.
Bez "znamion czynu zabronionego"
Portal Niezalezna.pl zwrócił się z pytaniami do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, czy zamierza przedłużyć śledztwo ws. korupcji w szpitalu, którego dyrektorem był obecny senator KO Tomasz Grodzki.
Prok. Anna Gawłowska-Rynkiewicz przekazała, że postępowanie zostało umorzone "wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego". Zaznaczyła przy tym, że "postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne".
Co ciekawe, jak pisze niezalezna.pl, przed Sądem Okręgowym w Szczecinie trwa proces przeciwko oskarżonym o korupcję, m.in. przeciwko dr. Krzysztofowi K. ze szczecińskiego szpitala. Grodzki nie znalazł się na liście świadków w tej sprawie.
Teraz, jak poinformowała prokuratura, "zostanie rozważona kwestia złożenia wniosku o przesłuchanie w charakterze świadka pana Tomasza Grodzkiego".
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje bp dr Władysław Bobowski
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW: Sytuacja jest dramatyczna
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo
- Poradnik prawny dla obrońców granic
Sprawa Tomasza Grodzkiego
Sprawę procesowanej korupcji w szczecińskim szpitalu ujawnił na łamach "Gazety Polskiej" dziennikarz Tomasz Duklanowski. Proceder miał polegać na wpłatach pacjentów, potrzebujących pilnej operacji, na Fundację Pomocy Transplantologii. Ta działała przy Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego, którego dyrektorem był wówczas Tomasz Grodzki.
W październiku 2023 r. Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Senatu RP wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu.
Dlaczego prokuratura wycofała wniosek ws. Grodzkiego?
Zgodnie z opisem prokuratury, przytaczanym przez niezalezna.pl, ustalono, że ''(…) mechanizm korupcyjny został zorganizowany i zaplanowany przez Tomasza Grodzkiego, pełniącego wówczas obowiązki Dyrektora Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie".
Poinformował on podległego mu ordynatora Krzysztofa K., że leczenie pacjentów z otyłością nowoczesnymi metodami w kierowanym przez niego szpitalu będzie możliwe tylko wówczas, gdy pacjenci będą wpłacać 10 tys. zł na konto Fundacji Pomocy Transplantologii, którą faktycznie zarządzał przy pomocy figurantów – ww. członków zarządu tego podmiotu. Polecił także, by ordynator przekazywał pacjentom nieprawdziwą informację, że wpłata jest niezbędna do przeprowadzenia leczenia, a także że jest ona warunkiem szybszego przyjęcia na zabieg
– napisano w uzasadnieniu wniosku.
W lutym 2024 roku wniosek o uchylenie immunitetu prokuratura wycofała, uznając, że był "przedwczesny".