Niemiecka prasa o Tusku: „Wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”

Niemieccy komentatorzy ocenili pozytywnie sukces premiera Donalda Tuska w głosowaniu w Sejmie nad wotum zaufania, ale uważają, że sytuacja rządu pozostaje skomplikowana. Ich zdaniem problemy w polityce wewnętrznej osłabiają Polskę na arenie międzynarodowej.
Donald Tusk w Sejmie Niemiecka prasa o Tusku: „Wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”
Donald Tusk w Sejmie / PAP/Rafał Guz

Co musisz wiedzieć?

  • Sejm udzielił rządowi Donalda Tuska wotum zaufania 
  • Komentatorzy niemieckiej prasy oceniają sytuację Tuska jako trudną, mimo formalnego zwycięstwa 
  • Florian Hassel z „Sueddeutsche Zeitung” pisze, że Tusk „wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”
  • Die Welt zwraca uwagę na osłabiony autorytet premiera i spadające poparcie społeczne

Wotum zaufania dla rządu Tuska

Sejm udzielił w środę wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wotum zaufania dla rządu było 243 posłów, przeciw opowiedziało się 210 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

„Donald Tusk wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”

- ocenił komentator „Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel zaznaczając, że mimo zdobycia większości w głosowaniu nad wotum zaufania, sytuacja premiera pozostaje skomplikowana.

Polska, zdaniem publicysty, „od dekady znajduje się w permanentnym kryzysie politycznym”, a zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich przedłuża ten stan. Partia Prawo i Sprawiedliwość, której nazwa jest „szyderstwem ze stanu faktycznego”, demontuje państwo prawa i przekształciła Polskę w „rządzone w dużej mierze autorytarnie państwo bezprawia” - czytamy na łamach "SZ".

Zwycięstwo Tuska w wyborach parlamentarnych w 2023 r. niewiele zmieniło - przywróceniu państwa prawa sprzeciwiał się nominowany przez PiS prezydent Andrzej Duda, który blokował za pomocą weta każdą ustawę, która mu nie pasowała.

Tusk liczył na zwycięstwo w wyborach prezydenckich liberalnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jednak wybory wygrał „żołnierz PiS” Nawrocki. Premier obarczany jest odpowiedzialnością za tę porażkę, co spowodowało osłabienie jego politycznej pozycji - pisze Hassel.

Niemcy obawiają się czarnego scenariusza

Komentator przewiduje „permanentną konfrontację” w najbliższych latach między pałacem prezydenckim a rządem. Niewykluczony jest też czarny scenariusz – zwycięstwo PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych i koalicja z Konfederacją. Będzie to oznaczało usunięcie resztek państwa prawa i przebudowę Polski w całkowity reżim autorytarny na wzór Węgier - stwierdza w konkluzji komentator "SZ".

„Die Welt” pisze, że Tusk wygrał głosowanie w Sejmie, ale jego autorytet jest nadwyrężony. Zdaniem komentatora gazety Philippa Fritza, premier wykonał ryzykowny manewr, który zapewnił mu poparcie koalicji rządowej. Jednak „problemy pozostały, powodując, że Polska wydaje się być słabsza, niż jest w rzeczywistości” – ocenił publicysta.

Od zwycięstwa Nawrockiego, w polskiej polityce obowiązuje zasada, że „pewne jest tylko to, że nic nie jest pewne”. Jak pisze Fritz, nowy prezydent będzie prawdopodobnie prowadził taką samą politykę jak Duda, który „konsekwentnie sabotował politykę rządu”.

Duda nie spełniał roli neutralnego prezydenta wetując szereg ustaw rządowych, co powodowało, że Tusk nie mógł prowadzić swojej polityki reform. Z powodu niezrealizowania obietnic wyborczych, Tusk i jego koalicja tracą poparcie, szczególnie u swoich wyborców.

Z europejskiego punktu widzenia oznacza to, że Polska nie będzie w stanie doszlusować politycznie do Niemiec i Francji – uważa publicysta "Die Welt". Rząd, który ma w polityce wewnętrznej ograniczone pole manewru, traci znaczenie w polityce zagranicznej. Pozycja Polski nie odpowiada potencjałowi kraju na wschodniej flance NATO, który jest prymusem w zbrojeniach i lokomotywą wzrostu gospodarczego - ocenił Fritz. Jego zdaniem, Tuskowi tylko częściowo udało się odbudować autorytet w obozie rządowym.

Tusk musi znaleźć następcę?

„Die Welt” powątpiewa, czy 68-letni Tusk będzie w 2027 roku ubiegał się o reelekcję. Premier musi wkrótce zacząć przygotowywać swojego następcę.

„Tusk ma respekt przed Nawrockim, przed jego wolą walki. Dobrze zna środowisko, z którego pochodzi Nawrocki. Podobnie jak Tusk, pochodzi on z Gdańska, obaj są historykami”

- cytuje dziennik Petera Olivera Loewa, dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Według „Tageszeitung” po uzyskaniu w Sejmie wotum zaufania Tusk może odetchnąć, przypominając, że przegrana Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich była „dotkliwą porażką” Tuska. Komentatorka Gabriele Lesser pisze, że zapowiedź premiera, iż zrekonstruuje rząd wywołała w szeregach koalicjantów panikę. Po propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby powołać „rząd techniczny”, niektórzy politycy koalicji zaczęli publicznie spekulować o rządzie bez Tuska.

„Rząd sprawiał wrażenie osłabionego. Aby zewrzeć szeregi i móc wystartować w lipcu ze zrekonstruowaną ekipą, Tusk musiał uspokoić nastroje i w porozumieniu ze wszystkimi złożył wniosek o wotum zaufania”

– tłumaczy publicystka „Tageszeitung”.

„Znam smak zwycięstwa i gorycz porażki, ale nie znam takiego słowa jak kapitulacja” – zaczyna swoją relację z Warszawy korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Stefan Locke. Autor przypomniał, że „uskrzydlony” zwycięstwem swojego kandydata w wyborach prezydenckich Jarosław Kaczyński oświadczył już wcześniej, że Tusk powinien podać się do dymisji. Tusk „nastawiony był bojowo” i wymienił w przemówieniu w Sejmie sukcesy swojego rządu – pisze Locke. Niemiecki korespondent zwrócił też uwagę na wezwanie pod adresem koalicjantów do ciężkiej pracy przez najbliższe dwa i pół roku.

Otwarta krytyka opozycji zjednoczyła w środę szeregi partii tworzących rząd – pisze Locke zastrzegając, że po porażce Trzaskowskiego, w Trzeciej Drodze słychać było krytykę pod adresem Tuska. Jak pokazują najnowsze sondaże, przed PiS otwiera się na przyszłość realistyczna opcja rządzenia wspólnie z Konfederacją, mimo różnic dzielących obie partie - ocenia "FAZ".


 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Niemiecka prasa o Tusku: „Wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”

Niemieccy komentatorzy ocenili pozytywnie sukces premiera Donalda Tuska w głosowaniu w Sejmie nad wotum zaufania, ale uważają, że sytuacja rządu pozostaje skomplikowana. Ich zdaniem problemy w polityce wewnętrznej osłabiają Polskę na arenie międzynarodowej.
Donald Tusk w Sejmie Niemiecka prasa o Tusku: „Wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”
Donald Tusk w Sejmie / PAP/Rafał Guz

Co musisz wiedzieć?

  • Sejm udzielił rządowi Donalda Tuska wotum zaufania 
  • Komentatorzy niemieckiej prasy oceniają sytuację Tuska jako trudną, mimo formalnego zwycięstwa 
  • Florian Hassel z „Sueddeutsche Zeitung” pisze, że Tusk „wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”
  • Die Welt zwraca uwagę na osłabiony autorytet premiera i spadające poparcie społeczne

Wotum zaufania dla rządu Tuska

Sejm udzielił w środę wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wotum zaufania dla rządu było 243 posłów, przeciw opowiedziało się 210 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

„Donald Tusk wygrał próbę sił, ale niewiele zyskał”

- ocenił komentator „Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel zaznaczając, że mimo zdobycia większości w głosowaniu nad wotum zaufania, sytuacja premiera pozostaje skomplikowana.

Polska, zdaniem publicysty, „od dekady znajduje się w permanentnym kryzysie politycznym”, a zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich przedłuża ten stan. Partia Prawo i Sprawiedliwość, której nazwa jest „szyderstwem ze stanu faktycznego”, demontuje państwo prawa i przekształciła Polskę w „rządzone w dużej mierze autorytarnie państwo bezprawia” - czytamy na łamach "SZ".

Zwycięstwo Tuska w wyborach parlamentarnych w 2023 r. niewiele zmieniło - przywróceniu państwa prawa sprzeciwiał się nominowany przez PiS prezydent Andrzej Duda, który blokował za pomocą weta każdą ustawę, która mu nie pasowała.

Tusk liczył na zwycięstwo w wyborach prezydenckich liberalnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jednak wybory wygrał „żołnierz PiS” Nawrocki. Premier obarczany jest odpowiedzialnością za tę porażkę, co spowodowało osłabienie jego politycznej pozycji - pisze Hassel.

Niemcy obawiają się czarnego scenariusza

Komentator przewiduje „permanentną konfrontację” w najbliższych latach między pałacem prezydenckim a rządem. Niewykluczony jest też czarny scenariusz – zwycięstwo PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych i koalicja z Konfederacją. Będzie to oznaczało usunięcie resztek państwa prawa i przebudowę Polski w całkowity reżim autorytarny na wzór Węgier - stwierdza w konkluzji komentator "SZ".

„Die Welt” pisze, że Tusk wygrał głosowanie w Sejmie, ale jego autorytet jest nadwyrężony. Zdaniem komentatora gazety Philippa Fritza, premier wykonał ryzykowny manewr, który zapewnił mu poparcie koalicji rządowej. Jednak „problemy pozostały, powodując, że Polska wydaje się być słabsza, niż jest w rzeczywistości” – ocenił publicysta.

Od zwycięstwa Nawrockiego, w polskiej polityce obowiązuje zasada, że „pewne jest tylko to, że nic nie jest pewne”. Jak pisze Fritz, nowy prezydent będzie prawdopodobnie prowadził taką samą politykę jak Duda, który „konsekwentnie sabotował politykę rządu”.

Duda nie spełniał roli neutralnego prezydenta wetując szereg ustaw rządowych, co powodowało, że Tusk nie mógł prowadzić swojej polityki reform. Z powodu niezrealizowania obietnic wyborczych, Tusk i jego koalicja tracą poparcie, szczególnie u swoich wyborców.

Z europejskiego punktu widzenia oznacza to, że Polska nie będzie w stanie doszlusować politycznie do Niemiec i Francji – uważa publicysta "Die Welt". Rząd, który ma w polityce wewnętrznej ograniczone pole manewru, traci znaczenie w polityce zagranicznej. Pozycja Polski nie odpowiada potencjałowi kraju na wschodniej flance NATO, który jest prymusem w zbrojeniach i lokomotywą wzrostu gospodarczego - ocenił Fritz. Jego zdaniem, Tuskowi tylko częściowo udało się odbudować autorytet w obozie rządowym.

Tusk musi znaleźć następcę?

„Die Welt” powątpiewa, czy 68-letni Tusk będzie w 2027 roku ubiegał się o reelekcję. Premier musi wkrótce zacząć przygotowywać swojego następcę.

„Tusk ma respekt przed Nawrockim, przed jego wolą walki. Dobrze zna środowisko, z którego pochodzi Nawrocki. Podobnie jak Tusk, pochodzi on z Gdańska, obaj są historykami”

- cytuje dziennik Petera Olivera Loewa, dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Według „Tageszeitung” po uzyskaniu w Sejmie wotum zaufania Tusk może odetchnąć, przypominając, że przegrana Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich była „dotkliwą porażką” Tuska. Komentatorka Gabriele Lesser pisze, że zapowiedź premiera, iż zrekonstruuje rząd wywołała w szeregach koalicjantów panikę. Po propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby powołać „rząd techniczny”, niektórzy politycy koalicji zaczęli publicznie spekulować o rządzie bez Tuska.

„Rząd sprawiał wrażenie osłabionego. Aby zewrzeć szeregi i móc wystartować w lipcu ze zrekonstruowaną ekipą, Tusk musiał uspokoić nastroje i w porozumieniu ze wszystkimi złożył wniosek o wotum zaufania”

– tłumaczy publicystka „Tageszeitung”.

„Znam smak zwycięstwa i gorycz porażki, ale nie znam takiego słowa jak kapitulacja” – zaczyna swoją relację z Warszawy korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Stefan Locke. Autor przypomniał, że „uskrzydlony” zwycięstwem swojego kandydata w wyborach prezydenckich Jarosław Kaczyński oświadczył już wcześniej, że Tusk powinien podać się do dymisji. Tusk „nastawiony był bojowo” i wymienił w przemówieniu w Sejmie sukcesy swojego rządu – pisze Locke. Niemiecki korespondent zwrócił też uwagę na wezwanie pod adresem koalicjantów do ciężkiej pracy przez najbliższe dwa i pół roku.

Otwarta krytyka opozycji zjednoczyła w środę szeregi partii tworzących rząd – pisze Locke zastrzegając, że po porażce Trzaskowskiego, w Trzeciej Drodze słychać było krytykę pod adresem Tuska. Jak pokazują najnowsze sondaże, przed PiS otwiera się na przyszłość realistyczna opcja rządzenia wspólnie z Konfederacją, mimo różnic dzielących obie partie - ocenia "FAZ".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe