Solidarność walczy o "Solino". "Na szali jest nasze bezpieczeństwo energetyczne"

Związkowcy z „Solidarności” w kopalni soli "Solino" walczą o przetrwanie największego producenta solanki w Polsce. Apelują o wyłączenie kopali z reżimu nakładanego przez Zielony Ład oraz o niezwłoczne podjęcie działań modernizacyjnych związanych z wyczerpywaniem się złóż. 
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne Solidarność walczy o
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne / pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • "Solidarność" przedstawiła koncepcję naprawczą dla "Solina" przewidującą utworzenie spółki celowej.
  • Konieczne są działania rządu na rzecz przyjęcia programu naprawczego dla kopalni.
  • Dzięki utworzeniu kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego Polska może być hubem energetyczno - logistycznym.
  • Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Presja polityki klimatycznej

Solidarność” wielokrotnie ostrzegała, że wyczerpujące się złoża w Inowrocławiu oraz brak jednoznacznej reakcji rządu na postępujące wygaszanie działalności w Janikowie mogą doprowadzić do zapaści całego regionu. Właściciel zakładów, spółka Qemetica, wyjaśniał wówczas swojego działania polityką klimatyczną i presją kosztową. 

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Tysol.pl, zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ „S” przy "Solino" SA.

Propozycja zakłada utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Do kancelarii premiera związkowcy wysyłają kolejne pisma, apelując m.in. o wyłączenie spod wymogów Zielonego Ładu sektorów, które odpowiadają za bezpieczeństwo energetyczne państwa. 

Magazyny węglowodorów

Co wspólnego ma kopalnia soli z bezpieczeństwem energetycznym? Bardzo wiele. Chodzi tu o kwestię zapewnienia możliwości magazynowania węglowodorów w kawernach solnych. Taką możliwość przewidują związkowcy proponujący stronie rządowej podjęcie rozmów w sprawie utworzenia spółki powołanej do tego celu i znajdującej się pod nadzorem państwa.

Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach. Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami

– czytamy w stanowisku ZR Toruńsko-Włocławskiego „Solidarności”.

Spółka miałaby także posiadać zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów. Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Inowrocławskiej Kopalni Soli „Solino” S.A., spółka mogłaby mieć także istotne znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. 

Związkowcy wskazują, że jedyną drogą do zapewnienia ciągłości funkcjonowania inowrocławskiej kopani jest budowa nowego obiektu na złożu Damasławek. „Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa” – podkreślają. 

Rozwój regionu

Kopalnia i znajdująca się wokół niej infrastruktura ma niebagatelne znaczenie także dla rozwoju regionu oraz dla sytuacji pracowniczej jego mieszkańców. 

Nawet nie chcę brać pod uwagę scenariusza zamknięcia kopalni. W mojej ocenie byłaby to totalna katastrofa dla regionu. I to regionu, który znajduje się w centralnej części Polski. Z kolei modernizacja Solina oznaczałaby rozwój tej części kraju m.in. w aspekcie budowy dróg i kolei pod kątem dystrybucji węglowodorów. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi, z kopalnią związanych jest bezpośrednio lub pośrednio – bo przecież Solino oddziałuje na tworzenie innych podmiotów gospodarczych – kilka tysięcy osób

– tłumaczy w rozmowie z nami Gawęda.

Temat ten został przez „Solidarność” podjęty podczas zorganizowanej pod koniec maja przy kopalni Solino konferencji prasowej. „Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska: bezpieczeństwo kraju nie może być ofiarą ideologicznie motywowanych regulacji. Potrzebne są konkretne decyzje – zawarcie nowej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych, realna ochrona magazynów i zachowanie suwerenności energetycznej” – apelowali na konferencji działacze „S”. 

Związkowcy przedstawili koncepcję naprawczą dla Solina przewidującą utworzenie spółki celowej, w skład której weszłyby Gaz-System, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu. Celem byłoby stworzenie kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego, który stanowiłby jeden element infrastruktury krytycznej dla całego kraju.

Hub energetyczno - logistyczny

W pismach kierowanych do premiera RP przedstawiciele „Solidarności” przypominali, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest konstytucyjnym obowiązkiem szefa rządu. Wskazywali także na korzystne położenie geostrategiczne Solina, podkreślając, że rozbudowa infrastrukturalna tego regionu, zwłaszcza połączona z utworzeniem w niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanowiłaby doskonałe wykorzystanie okazji do wzmocnienia gospodarczego nie tylko tej części kraju, ale całej Polski, a także dałaby możliwość do budowania hubu energetyczno – logistycznego odgrywającego istotną rolę także na poziomie międzynarodowym. Jak przypominają związkowcy, Polska to jeden z zaledwie czterech krajów w UE, który posiada możliwość budowania w wysadach solnych podziemnych magazynów na różnego rodzaju surowce.

Nasz potencjał jest na tyle tak duży, że przy odpowiednim jego wykorzystaniu, wyrastałby on poza zapotrzebowanie Polski. Jeśli chodzi o magazynowanie węglowodorów – a kawerny solne nadają się do tego znakomicie, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – można by zbudować u nas centrum dla Europy Środkowo-Wschodniej. Nie muszę mówić o wadze realizacji takiego projektu na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Państwo, które, tak jak Polska, aspiruje do roli lidera w regionie, musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za wspieranie państw, które znajdują się w gorszej sytuacji

– podkreślił Jerzy Gawęda.

Energetyka, obojętnie w jakim wydaniu, dzisiaj jest podstawą funkcjonowania gospodarek światowych. Jeżeli ktoś nie posiada zasobów węglowodorów, jest narażony na destabilizację, a na pewno nie będzie odgrywał roli poważnego gracza politycznego. My mamy świetne możliwości magazynowania paliw mogące przynieść nam zyski na wielu płaszczyznach. Wystarczy to tylko wykorzystać. Zgodzenie się na likwidację kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego byłoby zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę polskiego państwa 

- stwierdził w rozmowie z nami szef „Solidarności” z kopalni Solino.


 

POLECANE
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm Wiadomości
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm

Kiludziesięcioosobowa grupa francuskich nastolatków wraz z opiekunami została siłą usunięta z pokładu samolotu linii Vueling. Powodem było agresywne zachowanie, zakłócanie porządku i zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Gdy ujawniono, że grupa jest pochodzenia żydowskiego, pojawiły się oskarżenia wobec przewoźnika o antysemickie motywy działania.

Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

REKLAMA

Solidarność walczy o "Solino". "Na szali jest nasze bezpieczeństwo energetyczne"

Związkowcy z „Solidarności” w kopalni soli "Solino" walczą o przetrwanie największego producenta solanki w Polsce. Apelują o wyłączenie kopali z reżimu nakładanego przez Zielony Ład oraz o niezwłoczne podjęcie działań modernizacyjnych związanych z wyczerpywaniem się złóż. 
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne Solidarność walczy o
Solanki w Inowrocławiu - zdjęcie symboliczne / pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • "Solidarność" przedstawiła koncepcję naprawczą dla "Solina" przewidującą utworzenie spółki celowej.
  • Konieczne są działania rządu na rzecz przyjęcia programu naprawczego dla kopalni.
  • Dzięki utworzeniu kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego Polska może być hubem energetyczno - logistycznym.
  • Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Presja polityki klimatycznej

Solidarność” wielokrotnie ostrzegała, że wyczerpujące się złoża w Inowrocławiu oraz brak jednoznacznej reakcji rządu na postępujące wygaszanie działalności w Janikowie mogą doprowadzić do zapaści całego regionu. Właściciel zakładów, spółka Qemetica, wyjaśniał wówczas swojego działania polityką klimatyczną i presją kosztową. 

Jak pisaliśmy już na łamach portalu Tysol.pl, zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ „S” przy "Solino" SA.

Propozycja zakłada utworzenie spółki celowej na złożu Damasławek, która zajmowałaby się produkcją solanki, budową podziemnych magazynów na wysadach solnych w centralnej Polsce oraz magazynowaniem i przechowywaniem węglowodorów. Do kancelarii premiera związkowcy wysyłają kolejne pisma, apelując m.in. o wyłączenie spod wymogów Zielonego Ładu sektorów, które odpowiadają za bezpieczeństwo energetyczne państwa. 

Magazyny węglowodorów

Co wspólnego ma kopalnia soli z bezpieczeństwem energetycznym? Bardzo wiele. Chodzi tu o kwestię zapewnienia możliwości magazynowania węglowodorów w kawernach solnych. Taką możliwość przewidują związkowcy proponujący stronie rządowej podjęcie rozmów w sprawie utworzenia spółki powołanej do tego celu i znajdującej się pod nadzorem państwa.

Ważnym aspektem przedstawionej koncepcji jest zapewnienie wszystkim producentom i dystrybutorom węglowodorów oraz innym operatorom spoza branży, których produkty mogą być składowane w podziemnych magazynach, dostępu do infrastruktury spółki na równych zasadach. Co istotne, spółka byłaby pod bezpośrednim nadzorem Państwa Polskiego, co umożliwiłoby elastyczne kształtowanie polityki energetycznej w zakresie magazynowania zgodnie z bieżącymi potrzebami

– czytamy w stanowisku ZR Toruńsko-Włocławskiego „Solidarności”.

Spółka miałaby także posiadać zintegrowaną infrastrukturę przesyłową, w tym sieć rurociągów, do kompleksowej obsługi producentów paliw i dystrybutorów. Zdaniem związkowców jest to inicjatywa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jak podkreśla w rozmowie z portalem Tysol.pl Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Inowrocławskiej Kopalni Soli „Solino” S.A., spółka mogłaby mieć także istotne znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. 

Związkowcy wskazują, że jedyną drogą do zapewnienia ciągłości funkcjonowania inowrocławskiej kopani jest budowa nowego obiektu na złożu Damasławek. „Zaniechanie działań w tym zakresie grozi nie tylko przerwaniem dostaw solanki dla kluczowych odbiorców, upadkiem wielu przedsiębiorstw i degradacją gospodarczą regionu, ale także wywołaniem kryzysu energetycznego w skali państwa” – podkreślają. 

Rozwój regionu

Kopalnia i znajdująca się wokół niej infrastruktura ma niebagatelne znaczenie także dla rozwoju regionu oraz dla sytuacji pracowniczej jego mieszkańców. 

Nawet nie chcę brać pod uwagę scenariusza zamknięcia kopalni. W mojej ocenie byłaby to totalna katastrofa dla regionu. I to regionu, który znajduje się w centralnej części Polski. Z kolei modernizacja Solina oznaczałaby rozwój tej części kraju m.in. w aspekcie budowy dróg i kolei pod kątem dystrybucji węglowodorów. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi, z kopalnią związanych jest bezpośrednio lub pośrednio – bo przecież Solino oddziałuje na tworzenie innych podmiotów gospodarczych – kilka tysięcy osób

– tłumaczy w rozmowie z nami Gawęda.

Temat ten został przez „Solidarność” podjęty podczas zorganizowanej pod koniec maja przy kopalni Solino konferencji prasowej. „Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska: bezpieczeństwo kraju nie może być ofiarą ideologicznie motywowanych regulacji. Potrzebne są konkretne decyzje – zawarcie nowej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych, realna ochrona magazynów i zachowanie suwerenności energetycznej” – apelowali na konferencji działacze „S”. 

Związkowcy przedstawili koncepcję naprawczą dla Solina przewidującą utworzenie spółki celowej, w skład której weszłyby Gaz-System, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu. Celem byłoby stworzenie kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego, który stanowiłby jeden element infrastruktury krytycznej dla całego kraju.

Hub energetyczno - logistyczny

W pismach kierowanych do premiera RP przedstawiciele „Solidarności” przypominali, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest konstytucyjnym obowiązkiem szefa rządu. Wskazywali także na korzystne położenie geostrategiczne Solina, podkreślając, że rozbudowa infrastrukturalna tego regionu, zwłaszcza połączona z utworzeniem w niedalekiej odległości Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanowiłaby doskonałe wykorzystanie okazji do wzmocnienia gospodarczego nie tylko tej części kraju, ale całej Polski, a także dałaby możliwość do budowania hubu energetyczno – logistycznego odgrywającego istotną rolę także na poziomie międzynarodowym. Jak przypominają związkowcy, Polska to jeden z zaledwie czterech krajów w UE, który posiada możliwość budowania w wysadach solnych podziemnych magazynów na różnego rodzaju surowce.

Nasz potencjał jest na tyle tak duży, że przy odpowiednim jego wykorzystaniu, wyrastałby on poza zapotrzebowanie Polski. Jeśli chodzi o magazynowanie węglowodorów – a kawerny solne nadają się do tego znakomicie, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – można by zbudować u nas centrum dla Europy Środkowo-Wschodniej. Nie muszę mówić o wadze realizacji takiego projektu na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Państwo, które, tak jak Polska, aspiruje do roli lidera w regionie, musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za wspieranie państw, które znajdują się w gorszej sytuacji

– podkreślił Jerzy Gawęda.

Energetyka, obojętnie w jakim wydaniu, dzisiaj jest podstawą funkcjonowania gospodarek światowych. Jeżeli ktoś nie posiada zasobów węglowodorów, jest narażony na destabilizację, a na pewno nie będzie odgrywał roli poważnego gracza politycznego. My mamy świetne możliwości magazynowania paliw mogące przynieść nam zyski na wielu płaszczyznach. Wystarczy to tylko wykorzystać. Zgodzenie się na likwidację kompleksu solno-magazynowo-sodowo-chemicznego byłoby zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę polskiego państwa 

- stwierdził w rozmowie z nami szef „Solidarności” z kopalni Solino.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe