Solidarność protestowała przed elektrociepłownią Fortum Power and Heat w Częstochowie

„Pracujemy uczciwie, chcemy zarabiać godziwie”
„Fortum zarabia miliony, a pracownik ogolony”, „Pracujemy uczciwie, chcemy zarabiać godziwie”, „Dość ignorowania potrzeb pracowników” – z takimi hasłami pracownicy pojawili się 22 maja przed elektrociepłownią w Częstochowie.
Solidarność wskazywała, że pracodawca od trzech lat nie uznaje sporu zbiorowego na tle płacowym, a organizacja związkowa „odbija się od ściany do ściany” – od Państwowej Inspekcji Pracy przez sąd pracy i prokuraturę, które „nie wydają rozstrzygnięcia w tej sprawie”.
Związkowcy chcieliby uzyskać podwyżki, które zrekompensowałyby wzrost inflacji, jaki nastąpił w ostatnich latach. Chcą, by władze firmy usiadły z nimi do stołu, uznały płacowy spór zbiorowy i wspólnie rozwiązały problem wynagrodzeń.
– Coroczne zyski firmy trzeba liczyć w dziesiątkach milionów euro, a pracownikom odmawia się adekwatnych do galopującej inflacji podwyżek płac. Pracodawca od trzech lat nie uznaje zaistnienia płacowego sporu zbiorowego. Podwyżki nie pokrywają wysokiej inflacji, w efekcie nasze pensje są coraz niższe – tłumaczył Andrzej Śpiewak, przewodniczący MOZ NSZZ „S” w Forum Heat and Power Polska.
Kolegów z Fortum Power and Heat Polska wsparli związkowcy z ZF Passive Safety Systems, SFC Solutions i członkowie Prezydium częstochowskiej Solidarności: Dorota Kaczmarek oraz Stanisław Kołodziejczyk.
To nie pierwszy protest
Przypomnijmy, że w marcu 2025 roku członkowie Solidarności zorganizowali protest w Zabrzu pod drugą z elektrociepłowni należących do Fortum Power and Heat Polska.
Związkowcy postulowali podwyżkę pensji o 1000 zł brutto oraz przeznaczenia 5 procent funduszu płac na podwyżki indywidualne.
Fortum Power and Heat to przedsiębiorstwo kontrolowane przez państwo fińskie. Koncern działa w Polsce od 2003 roku i posiada u nas dwie elektrociepłownie –jedna znajduje się w Częstochowie, a druga w Zabrzu. Firma posiada również przeszło 900 kilometrów sieci ciepłowniczej, którą dostarcza ciepło mieszkańcom Wrocławia, Płocka i Częstochowy.
Elektrociepłownia w Częstochowie działa od 2010 roku, produkując energię z węgla i biomasy. Jej moc to 197 MW, z czego moc cieplna to 129 MW, a moc elektryczna 68 MW.