Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

Beata Szydło wraz z Mariuszem Kamińskim przedstawili przewodniczącej Europejskiej Tarczy Demokracji informację o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce. ''Ponieważ Parlamentowi Europejskiemu tak bardzo zależy na transparentności wyborów, ma teraz okazję zareagować'' – napisała europoseł PiS. 
 Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

 

Co musisz wiedzieć?

 

  • Europejska Tarcza Demokracji powstała po anulowaniu pierwszej tury wyborów w Rumunii w zeszłym roku, po rzekomej ingerencji w kampanię materiałów finansowanych z zewnątrz.   
  • Europosłowie PiS Beata Szydło i Mariusz Kamiński postanowili zwrócić uwagę instytucji na zewnętrzną ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce.
  • Napisali pismo do władz Europejskiej Tarczy Demokracji, by zajęła się tą sprawą, która, jak zaznaczyli, z pewnością leży w jej kompetencjach.

Co to jest Europejska Tarcza Demokracji?

Parlament Europejski w grudniu zeszłego roku przyjął rezolucję o utworzeniu tzw. Europejskiej Tarczy Demokracji, w ramach której Komisji Specjalnej ds. Europejskiej Tarczy Demokracji postanowiono przyznać de facto prawo do ingerencji w wybory w suwerennych państwach członkowskich. 

Powołanie Tarczy nastąpiło po anulowaniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii. Poszło wówczas o niejasne "ingerencje w kampanię" poprzez zamieszczanie filmów na TikToku, które miały być finansowane z zewnątrz. Nie poinformowano przy tym opinii publicznej o konkretach w tej sprawie. Mowa była tylko o rzekomych raportach służb, które miały ten proceder opisywać. 

Komisja Specjalna ds. Europejskiej Tarczy Demokracji miałaby się zajmować oceną właściwych istniejących i planowanych przepisów i strategii politycznych, aby wykryć kolejne ewentualne luki, braki i pokrywające się aspekty, które mogłyby zostać wykorzystane do podejmowanych w złych intencjach ingerencji w procesy demokratyczne. 

Informacja o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce

Europosłowie PiS Beata Szydło i Mariusz Kamiński postanowili zatem, jak czytamy w piśmie skierowanym do komisji, "wyrazić rosnące zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w kampanii wyborczej na prezydenta Polski, które rodzą poważne pytania o ingerencję zagraniczną, dezinformację, manipulację, a w konsekwencji o ogólną integralność procesu demokratycznego" .

Pojawiające się informacje wskazują na potencjalne naruszenia polskiego prawa wyborczego, w szczególności dotyczące nielegalnego finansowania kampanii. Kwestie te wymagają pilnego wyjaśnienia i gruntownego zbadania, ponieważ zagrażają one podważeniu zaufania publicznego do systemu wyborczego i legitymacji instytucji demokratycznych

– piszą europosłowie PiS

Podważenie suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej

Ujawnienia z zeszłego tygodnia wskazują bezpośrednio na możliwą zewnętrzną ingerencję w kampanię. Sygnały zgłaszane przez dziennikarzy śledczych sugerują, że mogą być zaangażowane zagraniczne operacje wpływu, zakłócenia cyfrowe i nielegalne mechanizmy finansowania. Takie działania nie tylko zagrażają uczciwości wyborów, ale mogą również stanowić próbę podważenia suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej

– podkreślają Szydło i Kamiński. 

Europosłowie zaznaczają, że "co więcej, donoszono, że instytucje państwowe pod rządami obecnego rządu takie jak NASK były zaangażowane w aktywne zaciemnianie, a nie wyjaśnianie sprawy. Według wiarygodnych źródeł medialnych (…), osoby powiązane z organizacją Akcja Demokracja, która wydaje się być w centrum tego skandalu, utrzymują również bliskie stosunki z partią rządzącą i jej kandydatem na prezydenta".

Wniosek prezydenta RP do ABW 

Jak czytamy, "w tym kontekście Prezydent RP Andrzej Duda formalnie zwrócił się do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), płk Rafała Syryski, o pilne przeprowadzenie dochodzenia i kompleksową ocenę:

  • Działania podejmowane przez ABW w odpowiedzi na incydenty i alerty zgłaszane przez NASK;
  • Środki wdrożone w ramach ustawowego zadania ABW mającego na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego w trakcie kampanii;
  • Wszelkie ustalenia dotyczące legalności finansowania kampanii i zakresu potencjalnej ingerencji zagranicznej''.

Skandal w zakresie kompetencji

Europosłowie PiS podkreślili, że "ta kwestia wykracza poza podziały polityczne. Zapewnienie, że Prezydent Rzeczypospolitej zostanie wybrany w procesie wolnym od prawnych kontrowersji lub podejrzeń, leży w interesie nie tylko wszystkich trzynastu kandydatów na prezydenta, ale, co ważniejsze, Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich jej obywateli" .

''Ten skandal wyraźnie mieści się w zakresie prac naszego Komitetu. Niezajęcie się nim byłoby nie tylko niezrozumiałe, ale także podważałoby powagę i uczciwość naszych wysiłków''

– podsumowali Beata Szydło i Mariusz Kamiński.

 

 


 

POLECANE
Pierwszy polski instruktor F-35 kończy szkolenie w USA Wiadomości
Pierwszy polski instruktor F-35 kończy szkolenie w USA

Pierwszy polski pilot ukończył kurs instruktorski na myśliwcu F-35 Lightning II w bazie Ebbing Air National Guard Base w Stanach Zjednoczonych.

IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami

W sobotę rano IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami i towarzyszącym im silnym deszczem. Podczas ich trwania można spodziewać się opadów deszczu do 40 mm z porywami wiatru do 65 km/h. Będą one obowiązywały w pasie kraju przechodzącym od Suwałk po Zakopane.

Szef MON o Wschodniej Straży: „NATO daje twardą, jasną odpowiedź” Wiadomości
Szef MON o Wschodniej Straży: „NATO daje twardą, jasną odpowiedź”

Wschodnia Straż (Eastern Sentry) to bardzo poważna, jedna z największych operacji w historii NATO oraz twarda i jasna odpowiedź Sojuszu - ocenił w sobotę wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że operacja będzie bronić nieba nie tylko przed dronami.

Nowe doniesienia z Pałacu Buckingham. Nieoczekiwane słowa księcia z ostatniej chwili
Nowe doniesienia z Pałacu Buckingham. Nieoczekiwane słowa księcia

Tydzień pełen publicznych wystąpień w Londynie zakończył się dla 43-letniego księcia Williama wizytą, która zwróciła uwagę mediów. Choć celem wydarzenia w Lambeth było zapoznanie się z działalnością organizacji młodzieżowej, największe zainteresowanie wzbudziły jego słowa o edukacji muzycznej własnych dzieci. Arystokrata nawiązał również do własnego dzieciństwa.

Gigantyczna frekwencja na patriotycznym marszu w Londynie. Największa demonstracja narodowa od dekad z ostatniej chwili
Gigantyczna frekwencja na patriotycznym marszu w Londynie. Największa demonstracja narodowa od dekad

Londyn przeżywa historyczny moment – gigantyczne tłumy w centrum miasta, flagi powiewające nad Westminsterem i hasła, które odbijają się echem po całej Europie. Wiec „Zjednoczmy Królestwo”, zorganizowany przez Tommy’ego Robinsona, urósł do rangi największej demonstracji narodowej od dekad.

Problemy z płatnościami online. Klienci nie mogą korzystać z terminali z ostatniej chwili
Problemy z płatnościami online. Klienci nie mogą korzystać z terminali

Wystąpiła awaria w działaniu usług płatności bezgotówkowych - poinformowała w sobotę po południu w mediach społecznościowych zajmująca się elektronicznymi płatnościami firma eService. Technicy pracują nad przywróceniem sprawności systemu.

Pilne: RCB wysłało alert: odgłosy strzałów i śmigłowce w regionie” z ostatniej chwili
Pilne: RCB wysłało alert: "odgłosy strzałów i śmigłowce w regionie”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców specjalny alert ostrzegający przed strzałami i przelotami helikopterów. Wszystko przez trwające manewry „Żelazny Obrońca-25”, które są największym przedsięwzięciem Wojska Polskiego w 2025 roku.

Codzienność na kredyt. Coraz więcej Niemców musi się zapożyczać Wiadomości
Codzienność na kredyt. Coraz więcej Niemców musi się zapożyczać

Pożyczki w Niemczech coraz częściej służą do pokrywania codziennych kosztów. Z badania instytutu Civey, przeprowadzonego dla banku Barclays, wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 50 proc. osób poniżej pięćdziesiątki musiało się zadłużyć. Najczęściej prosili o pomoc bliskich (44 proc.), ale wielu korzystało też z kredytów bankowych (40 proc.).

Tragedia na Porto Santo. Nie żyje polski turysta Wiadomości
Tragedia na Porto Santo. Nie żyje polski turysta

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie, 12 września, na wyspie Porto Santo w archipelagu Madery. Podczas kąpieli w oceanie zginął 55-letni obywatel Polski.

Półnagi mężczyzna wtargnął do kościoła, zdemolował ołtarz i zaatakował księdza pilne
Półnagi mężczyzna wtargnął do kościoła, zdemolował ołtarz i zaatakował księdza

Wstrząsające sceny w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku - podczas piątkowej mszy półnagi mężczyzna ze słuchawkami na uszach wtargnął do świątyni, demolował ołtarz, połamał krzyż, a następnie rzucił się na księdza proboszcza. To nie koniec – mikrofon poleciał w stronę wiernych, którzy w osłupieniu obserwowali brutalny atak.

REKLAMA

Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

Beata Szydło wraz z Mariuszem Kamińskim przedstawili przewodniczącej Europejskiej Tarczy Demokracji informację o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce. ''Ponieważ Parlamentowi Europejskiemu tak bardzo zależy na transparentności wyborów, ma teraz okazję zareagować'' – napisała europoseł PiS. 
 Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

 

Co musisz wiedzieć?

 

  • Europejska Tarcza Demokracji powstała po anulowaniu pierwszej tury wyborów w Rumunii w zeszłym roku, po rzekomej ingerencji w kampanię materiałów finansowanych z zewnątrz.   
  • Europosłowie PiS Beata Szydło i Mariusz Kamiński postanowili zwrócić uwagę instytucji na zewnętrzną ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce.
  • Napisali pismo do władz Europejskiej Tarczy Demokracji, by zajęła się tą sprawą, która, jak zaznaczyli, z pewnością leży w jej kompetencjach.

Co to jest Europejska Tarcza Demokracji?

Parlament Europejski w grudniu zeszłego roku przyjął rezolucję o utworzeniu tzw. Europejskiej Tarczy Demokracji, w ramach której Komisji Specjalnej ds. Europejskiej Tarczy Demokracji postanowiono przyznać de facto prawo do ingerencji w wybory w suwerennych państwach członkowskich. 

Powołanie Tarczy nastąpiło po anulowaniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii. Poszło wówczas o niejasne "ingerencje w kampanię" poprzez zamieszczanie filmów na TikToku, które miały być finansowane z zewnątrz. Nie poinformowano przy tym opinii publicznej o konkretach w tej sprawie. Mowa była tylko o rzekomych raportach służb, które miały ten proceder opisywać. 

Komisja Specjalna ds. Europejskiej Tarczy Demokracji miałaby się zajmować oceną właściwych istniejących i planowanych przepisów i strategii politycznych, aby wykryć kolejne ewentualne luki, braki i pokrywające się aspekty, które mogłyby zostać wykorzystane do podejmowanych w złych intencjach ingerencji w procesy demokratyczne. 

Informacja o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce

Europosłowie PiS Beata Szydło i Mariusz Kamiński postanowili zatem, jak czytamy w piśmie skierowanym do komisji, "wyrazić rosnące zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w kampanii wyborczej na prezydenta Polski, które rodzą poważne pytania o ingerencję zagraniczną, dezinformację, manipulację, a w konsekwencji o ogólną integralność procesu demokratycznego" .

Pojawiające się informacje wskazują na potencjalne naruszenia polskiego prawa wyborczego, w szczególności dotyczące nielegalnego finansowania kampanii. Kwestie te wymagają pilnego wyjaśnienia i gruntownego zbadania, ponieważ zagrażają one podważeniu zaufania publicznego do systemu wyborczego i legitymacji instytucji demokratycznych

– piszą europosłowie PiS

Podważenie suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej

Ujawnienia z zeszłego tygodnia wskazują bezpośrednio na możliwą zewnętrzną ingerencję w kampanię. Sygnały zgłaszane przez dziennikarzy śledczych sugerują, że mogą być zaangażowane zagraniczne operacje wpływu, zakłócenia cyfrowe i nielegalne mechanizmy finansowania. Takie działania nie tylko zagrażają uczciwości wyborów, ale mogą również stanowić próbę podważenia suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej

– podkreślają Szydło i Kamiński. 

Europosłowie zaznaczają, że "co więcej, donoszono, że instytucje państwowe pod rządami obecnego rządu takie jak NASK były zaangażowane w aktywne zaciemnianie, a nie wyjaśnianie sprawy. Według wiarygodnych źródeł medialnych (…), osoby powiązane z organizacją Akcja Demokracja, która wydaje się być w centrum tego skandalu, utrzymują również bliskie stosunki z partią rządzącą i jej kandydatem na prezydenta".

Wniosek prezydenta RP do ABW 

Jak czytamy, "w tym kontekście Prezydent RP Andrzej Duda formalnie zwrócił się do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), płk Rafała Syryski, o pilne przeprowadzenie dochodzenia i kompleksową ocenę:

  • Działania podejmowane przez ABW w odpowiedzi na incydenty i alerty zgłaszane przez NASK;
  • Środki wdrożone w ramach ustawowego zadania ABW mającego na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego w trakcie kampanii;
  • Wszelkie ustalenia dotyczące legalności finansowania kampanii i zakresu potencjalnej ingerencji zagranicznej''.

Skandal w zakresie kompetencji

Europosłowie PiS podkreślili, że "ta kwestia wykracza poza podziały polityczne. Zapewnienie, że Prezydent Rzeczypospolitej zostanie wybrany w procesie wolnym od prawnych kontrowersji lub podejrzeń, leży w interesie nie tylko wszystkich trzynastu kandydatów na prezydenta, ale, co ważniejsze, Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich jej obywateli" .

''Ten skandal wyraźnie mieści się w zakresie prac naszego Komitetu. Niezajęcie się nim byłoby nie tylko niezrozumiałe, ale także podważałoby powagę i uczciwość naszych wysiłków''

– podsumowali Beata Szydło i Mariusz Kamiński.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe