Niemcy: Gwałtowny wzrost liczby uczniów nieuczęszczających do szkoły

Co musisz wiedzieć?
- Niemcy mają coraz większy problem z uczniami nieuczęszczającymi do szkoły
- Wagarowicza cierpią na stres i boją się zastraszania i przemocy
- Eksperci apelują o wsparcie psychologiczne
W tym regionie Niemiec wzrost ilości dzieci niechodzących do szkoły wzrósł aż o 45 procent. Głównymi przyczynami nieusprawiedliwionej nieobecności uczniów są problemy rodzinne, stres psychiczny, taki jak lęk szkolny czy zastraszanie.
- Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat
- Dantejskie sceny podczas protestu Ruchu Obrony Granic w Niemczech. Niemcy przeszukują Polaków
- Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Lublina
- Komunikat dla mieszkańców Gołdapi
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Ważny komunikat
- Niezwykłe znalezisko polskich archeologów. Ofiary brutalnej napaści sprzed 1000 lat
- Skandaliczna nominacja Barbary Engelking do Rady Muzeum Auschwitz. Mamy komentarz ofiary "dr" Mengele
Wagarowicze
Według raportów edukacyjnych uchylanie się przed chodzeniem do szkoły dotyczy regularnie około 2-5% uczniów, przy czym sporadyczne wagaruje nawet 20%. W ubiegłym roku w landzie NRW w ponad 8 000 przypadkach wszczęto postępowania w sprawie kar pieniężnych. W porównaniu z 2023 rokiem jest to około 500 przypadków więcej niż w roku poprzednim.
– Wiele przypadków nie jest rejestrowanych, bo w pierwszej kolejności szkoły same zajmują się przypadkami absencji szkolnej i wywierają wpływ edukacyjno-pedagogiczny na uczniów.
– podaje landowe Ministerstwo Edukacji.
Lara z Gelsenkirchen, z którą rozmawiała landowa stacja telewizyjno-radiowa Westdeutscher Rundfunk (WDR) opowiadała, że jako dziecko była nieśmiała i wielokrotnie padała ofiarą znęcania się.
– Byłam obrażana, bita, kopana – mówiła młoda kobieta. Ze strachu przestała chodzić szkołę. Nie powiedziała o tym rodzicom, szkoły nie zareagowały.
Zaczęła się spirala w dół. Lara zaczęła mieć problemy psychiczne, musiała pójść na terapię i rzuciła szkołę.
Natomiast w Saksonii-Anhalt liczba naruszeń obowiązku szkolnego wzrosła o 31 procent, a w Erfurcie w 2024 roku było o 57 proc. więcej postępowań niż w 2023 r . Eksperci apelują o większą prewencję i wsparcie, ponieważ odmowa nauki często prowadzi ostatecznie do porzucenia szkoły i jeszcze większych trudności w przyszłości.
Jak to naprawić?
Eksperci apelują o więcej szkolnej pracy socjalnej, wsparcia psychologicznego, programów przeciwdziałania nękaniu i elastycznych modeli nauczania. W niektórych krajach związkowych realizowane są projekty takie jak poradnie dla osób odmawiających uczęszczania do szkoły, które wspierają rodziny i uczniów.
Spore doświadczenie w zakresie pracy z młodzieżą w Niemczech mają biura Katolickiej Młodzieżowej Pracy Socjalnej (KJS). Od ponad 30 lat KJS pomaga młodym ludziom w Gelsenkirchen przy procesie przejścia ze szkoły do pracy zawodowej. W ten sposób młodzi ludzie otrzymują indywidualne wsparcie. Od lat organizacje kościoła katolickiego starają się pomagać tej grupie dzieci i młodzieży. Szczególnie ważne jest aby problemy w szkole nie zamknęły im zawodowej przyszłości, która często pomaga przy odbudowaniu poczucia własnej wartości i rozwijaniu zdolności, nawet jeśli wykształcenie w szkole nie było możliwe.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]