P. Duda i H. Bochniarz wspólnie przeciwko zmianom w systemie emerytur i braku dialogu w RDS

„Sposób i tempo procedowania projektu naruszają podstawowe zasady i standardy dialogu społecznego, który ma swoje umocowanie w art 20 Konstytucji RP” - napisali w oświadczeniu byli przewodniczący RDS Piotr Duda i Henryka Bochniarz. Nie zgadzają się również na zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ich zdaniem jest to duże zagrożenie dla powszechnego systemu emerytalnego.
Marcin Żegliński P. Duda i H. Bochniarz wspólnie przeciwko zmianom w systemie emerytur i braku dialogu w RDS
Marcin Żegliński / TS
Dziś w nowej siedzibie „S” w Warszawie odbyła się wspólna konferencja byłych przewodniczących RDS Piotra Dudy i Henryki Bochniarz. Konferencja była związana z procedowaniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk 1974). Obecnie trwają prace nad tym projektem w senacie. Zmiany powodują zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zarówno „S” jak i Konferencja Lewiatan sprzeciwiają się zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Niezadowolenie partnerów RDS wzbudza również sposób procedowania nad ustawą. Projekt ustawy nie został partnerom społecznym przedstawiony do uzgodnień.

Rząd pozoruje prowadzenie dialogu społecznego
W czasie konferencji Piotr Duda i Henryka Bochniarz podpisali oświadczenie. Wskazali w nim, że rząd pozoruje prowadzenie dialogu społecznego i pomniejsza rolę niedawno powołanej instytucji Rady Dialogu Społecznego.

- Z soboty na niedzielę pojawiają się projekty zmian, które rozwalają cały system emerytalny – stwierdziła Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan. Będziemy starać się, aby nie doszło do podpisania tej ustawy – dodała.

- Jestem ostatnią osobą, która źle życzy PIS ale muszę powiedzieć, że kształt ustawy i sposób jej przyjęcia jest niedopuszczalny - powiedział przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. - Takie sprawy nie powinny być tylko konsultowane, ale uzgadniane przez partnerów społecznych - podkreślił. Ustawa nie przeszła konsultacji w ramach RDS. Przewodniczy wskazał, że projekt ustawy jest niebezpieczny ponieważ idzie w kierunku likwidacji powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Przewodniczący tłumaczył, że ustawa nie dotknie dobrze zarabiających menedżerów dużych korporacji, ponieważ ci zamienią umowę o pracę na kontrakt menedżerski. Zmiana dotknie za to ratowników górniczych, energetyków, czy osoby tworzących nowe technologie, ponieważ zwiększy koszty ich pracy. Może sprawić też, że ze względu na wysokie koszty pracy przedsiębiorstwa zatrudniające na umowę o pracę przestaną być konkurencyjne w stosunku do firm, które będą wypychały pracowników na samozatrudnienie.

Piotr Duda przypomniał, że „S” uczestniczyła w pracach nad wprowadzeniem górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i widzi sens takiego rozwiązania.

Piotr Duda podkreślił po konferencji, że będzie próbował przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, aby nie podpisywał ustawy. Jednocześni „S” zastanawia się, czy nie będzie zmuszona skierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z powodu błędów proceduralnych.

Piotr Duda wskazał, że kiedy był przewodniczącym rady, w ciągu jej pierwszego roku funkcjonowania, organ ten pracował dobrze. Gdy RDS przewodniczyła Henryka Bochniarz w RDS widać było pierwsze oznaki, że rządcy przestają się liczyć z jej zdaniem. W niektórych posiedzeniach RDS przestali uczestniczyć niektórzy ministrowie. Teraz nikt w rządzie nie zadał sobie trudu, aby tak ważny projekt skonsultować z radą. - Jeśli tak ma dialog wyglądać, to przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach – powiedział Duda.

Działania rządu doprowadzą do powstania kominów emerytalnych
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarności i Prezydent Konfederacji Lewiatan w podpisanym oświadczeniu podkreślają, że sprzeciwiają się zniesieniu limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. „Wprowadzenie limitu wiązano ze stworzeniem jednolitego systemu emerytalno – rentowego w celu zagwarantowania jego stabilności w przyszłości i niedopuszczenie do tworzenia tzw. „kominów” emerytalnych (dużych różnic wysokości przeciętnej emerytury w stosunku do emerytur najwyższych). Powstawanie dużych rozbieżności w wysokości świadczeń, który stanie się ułomny i niesprawiedliwy, a którego koszty z tego wynikające przekroczą spodziewane zyski” - napisali.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślają, że nie zgadzają się na dalsze zwiększanie kosztów związanych z zatrudnianiem osób w ramach umów o pracę. „Obecnie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy i ich pracodawcy ponoszą zdecydowanie największe koszty z tytułu utrzymywania systemu ubezpieczeń społecznych" - napisano w oświadczeniu.

Naruszenie zasad opiniowania projektów
21 listopada 5 reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych przyjęło wspólne negatywne stanowisko w sprawie rządowego projektu. W stanowisku NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Business Centre Club wskazują, że doszło do rażącego naruszenia zasad opiniowania projektów ustaw oraz działania Rady Dialogu Społecznego.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc. Obecnie roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. Ustawa przewiduje zniesienie tego limitu, tak by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów.
Zdaniem partnerów społecznych zniesienie ograniczenia podstawy wymiaru spowoduje, że w perspektywie długofalowej narośnie poważny społeczny problem wynikający z rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych. Partnerzy społeczni mają także poważne zastrzeżenia do prawidłowości oceny skutków regulacji towarzyszącej projektowi. Ich zdaniem projekt rządowy potęguje sytuację, w której koszty funkcjonowania sytemu ubezpieczeń społecznych obciąża w nieproporcjonalny sposób pracowników w stosunku do innych osób obecnych na rynku pracy.

 

 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

P. Duda i H. Bochniarz wspólnie przeciwko zmianom w systemie emerytur i braku dialogu w RDS

„Sposób i tempo procedowania projektu naruszają podstawowe zasady i standardy dialogu społecznego, który ma swoje umocowanie w art 20 Konstytucji RP” - napisali w oświadczeniu byli przewodniczący RDS Piotr Duda i Henryka Bochniarz. Nie zgadzają się również na zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ich zdaniem jest to duże zagrożenie dla powszechnego systemu emerytalnego.
Marcin Żegliński P. Duda i H. Bochniarz wspólnie przeciwko zmianom w systemie emerytur i braku dialogu w RDS
Marcin Żegliński / TS
Dziś w nowej siedzibie „S” w Warszawie odbyła się wspólna konferencja byłych przewodniczących RDS Piotra Dudy i Henryki Bochniarz. Konferencja była związana z procedowaniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druk 1974). Obecnie trwają prace nad tym projektem w senacie. Zmiany powodują zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zarówno „S” jak i Konferencja Lewiatan sprzeciwiają się zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Niezadowolenie partnerów RDS wzbudza również sposób procedowania nad ustawą. Projekt ustawy nie został partnerom społecznym przedstawiony do uzgodnień.

Rząd pozoruje prowadzenie dialogu społecznego
W czasie konferencji Piotr Duda i Henryka Bochniarz podpisali oświadczenie. Wskazali w nim, że rząd pozoruje prowadzenie dialogu społecznego i pomniejsza rolę niedawno powołanej instytucji Rady Dialogu Społecznego.

- Z soboty na niedzielę pojawiają się projekty zmian, które rozwalają cały system emerytalny – stwierdziła Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan. Będziemy starać się, aby nie doszło do podpisania tej ustawy – dodała.

- Jestem ostatnią osobą, która źle życzy PIS ale muszę powiedzieć, że kształt ustawy i sposób jej przyjęcia jest niedopuszczalny - powiedział przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. - Takie sprawy nie powinny być tylko konsultowane, ale uzgadniane przez partnerów społecznych - podkreślił. Ustawa nie przeszła konsultacji w ramach RDS. Przewodniczy wskazał, że projekt ustawy jest niebezpieczny ponieważ idzie w kierunku likwidacji powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Przewodniczący tłumaczył, że ustawa nie dotknie dobrze zarabiających menedżerów dużych korporacji, ponieważ ci zamienią umowę o pracę na kontrakt menedżerski. Zmiana dotknie za to ratowników górniczych, energetyków, czy osoby tworzących nowe technologie, ponieważ zwiększy koszty ich pracy. Może sprawić też, że ze względu na wysokie koszty pracy przedsiębiorstwa zatrudniające na umowę o pracę przestaną być konkurencyjne w stosunku do firm, które będą wypychały pracowników na samozatrudnienie.

Piotr Duda przypomniał, że „S” uczestniczyła w pracach nad wprowadzeniem górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i widzi sens takiego rozwiązania.

Piotr Duda podkreślił po konferencji, że będzie próbował przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, aby nie podpisywał ustawy. Jednocześni „S” zastanawia się, czy nie będzie zmuszona skierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z powodu błędów proceduralnych.

Piotr Duda wskazał, że kiedy był przewodniczącym rady, w ciągu jej pierwszego roku funkcjonowania, organ ten pracował dobrze. Gdy RDS przewodniczyła Henryka Bochniarz w RDS widać było pierwsze oznaki, że rządcy przestają się liczyć z jej zdaniem. W niektórych posiedzeniach RDS przestali uczestniczyć niektórzy ministrowie. Teraz nikt w rządzie nie zadał sobie trudu, aby tak ważny projekt skonsultować z radą. - Jeśli tak ma dialog wyglądać, to przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach – powiedział Duda.

Działania rządu doprowadzą do powstania kominów emerytalnych
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarności i Prezydent Konfederacji Lewiatan w podpisanym oświadczeniu podkreślają, że sprzeciwiają się zniesieniu limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. „Wprowadzenie limitu wiązano ze stworzeniem jednolitego systemu emerytalno – rentowego w celu zagwarantowania jego stabilności w przyszłości i niedopuszczenie do tworzenia tzw. „kominów” emerytalnych (dużych różnic wysokości przeciętnej emerytury w stosunku do emerytur najwyższych). Powstawanie dużych rozbieżności w wysokości świadczeń, który stanie się ułomny i niesprawiedliwy, a którego koszty z tego wynikające przekroczą spodziewane zyski” - napisali.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślają, że nie zgadzają się na dalsze zwiększanie kosztów związanych z zatrudnianiem osób w ramach umów o pracę. „Obecnie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy i ich pracodawcy ponoszą zdecydowanie największe koszty z tytułu utrzymywania systemu ubezpieczeń społecznych" - napisano w oświadczeniu.

Naruszenie zasad opiniowania projektów
21 listopada 5 reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych przyjęło wspólne negatywne stanowisko w sprawie rządowego projektu. W stanowisku NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Business Centre Club wskazują, że doszło do rażącego naruszenia zasad opiniowania projektów ustaw oraz działania Rady Dialogu Społecznego.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc. Obecnie roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. Ustawa przewiduje zniesienie tego limitu, tak by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów.
Zdaniem partnerów społecznych zniesienie ograniczenia podstawy wymiaru spowoduje, że w perspektywie długofalowej narośnie poważny społeczny problem wynikający z rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych. Partnerzy społeczni mają także poważne zastrzeżenia do prawidłowości oceny skutków regulacji towarzyszącej projektowi. Ich zdaniem projekt rządowy potęguje sytuację, w której koszty funkcjonowania sytemu ubezpieczeń społecznych obciąża w nieproporcjonalny sposób pracowników w stosunku do innych osób obecnych na rynku pracy.

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe