Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe