Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nowy raport.
Blisko 40 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy i kolejne ataki na polskie patrole. Tak wyglądała wczorajsza doba (17.04) na podlaskim odcinku granicy
– czytamy na stronie podlaskiego oddziału Straży Granicznej.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Bezcenne znalezisko w Gdyni sprzed 1000 lat
- Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent
- Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji
- Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz
- Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. "Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę?"
- Samochód Roberta Kubicy stanął w płomieniach. Niepokojące nagranie
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Nie żyje znany aktor. Zagrał kultową rolęi
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy
- Niemcy w kłopocie. Problem rośnie z roku na rok
- Joanna Opozda przerwała milczenie. Aktorka trafiła do szpitala
- Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz
- Niemcy w kłopocie. Problem rośnie z roku na rok
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
Krynki, Płaska, Michałowo, Czeremcha oraz Mielnik to w rejonie tych placówek Straży Granicznej wczoraj dochodziło do prób nielegalnego przekraczania granicy naszego państwa. Migranci próbowali sforsować techniczną barierę oraz przekroczyć graniczne rzeki
– raportują funkcjonariusze.
Jak informują strażnicy, w okolicy Mielnika i Czeremchy osoby, którym nie udało się przedostać na polską stronę granicy, kamieniami zaatakowały polskie patrole. W zdarzeniach nikt nie ucierpiał. Został uszkodzony pojazd służbowy Straży Granicznej.
W kwietniu bieżącego roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 1,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
Strefa buforowa przedłużona i rozszerzona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni. Na tym jednak nie koniec, w rozporządzeniu ogłoszonym 7 marca 2025 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło czas obowiązywania strefy o następne 90 dni.
Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek, 10 marca br.
– przekazało MSWiA w komunikacie.
Jak podano, "strefa buforowa się sprawdza".
Po niemal 267 dniach jej funkcjonowania liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 46 proc. Od 13 czerwca 2024 r. do 6 marca br. odnotowano ponad 12,7 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich prawie 23,5 tys.
– możemy przeczytać w informacji resortu spraw wewnętrznych.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Ostatnio Straż Graniczna poinformowała o ukończeniu kolejnego etapu zabezpieczeń. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Straż Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej
– podała Straż w komunikacie.
Cały odcinek polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim jest już objęty nowoczesnym monitoringiem.