Naukowcy odkryli nowy kolor. Nikt go wcześniej nie widział

Jak informuje "The Guardian", zespół amerykańskich naukowców z University of California w Berkeley twierdzi, że "doświadczył" koloru, którego nikt wcześniej nie widział.
Przeprowadzili oni eksperyment, w którym używając impulsów laserowych, stymulowali poszczególne komórki siatkówki. Dzięki temu możliwe było rozszerzenie zdolności widzenia poza jej naturalne ograniczenia.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę
- Nie żyje znany aktor. Zagrał kultową rolę
- Pomysł budowy ośrodka dla imigrantów w woj. śląskim. "Ludzie są przerażeni"
- Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze?
- USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu
Naukowcy odkryli nowy kolor. Nikt go wcześniej nie widział
Opis koloru napotyka trudności. Pięć osób, które poddane eksperymentowi go widziały, określiło go jako niebiesko-zielony. Jednak, jak twierdzą naukowcy, nie oddaje to w pełni bogactwa tego doświadczenia.
To było oszałamiające. Barwa jest niesamowicie nasycona
- mówi Ren Ng, inżynier elektryk z University of California w Berkeley.
Naukowcy udostępnili zdjęcie turkusowego kwadratu, aby przybliżyć kolor, który nazwali "olo". Podkreślili jednak, że odcień ten można uzyskać jedynie poprzez laserową manipulację siatkówką.
Austin Roorda, naukowiec zajmujący się wzrokiem, zaznaczył, że nie ma sposobu, aby pokazać ten kolor, opisując go w artykule lub pokazując na monitorze. Kolor, który widzimy, jest jego wersją, ale absolutnie blednie w porównaniu z doświadczeniem "olo".
Inne kolory bledną
Naukowcy wierzą, że narzędzie nazwane "Oz Vision", pomoże im zbadać podstawowe pytania naukowe dotyczące tego, jak mózg tworzy wizualne postrzeganie świata. Może mieć jednak inne zastosowania, takie jak badanie ślepoty barwnej czy chorób wpływających na wzrok, jak retinopatia barwnikowa (retinitis pigmentosa).
Czy reszta świata będzie miała szansę doświadczyć "olo"? Ren Ng wyjaśnił, że to podstawowa nauka i niestety nie zobaczymy "olo" na żadnym wyświetlaczu smartfona ani telewizora w najbliższym czasie. Pozostaje nam więc wyobraźnia