Wielki Tydzień z przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Wielki Tydzień
I Ty Bracie, który nie przyszedłeś modlić się za Ojczyznę w Wielkim Tygodniu, oczyść swoje serce i duszę, wtedy nie będziesz patrzył na tych, którzy się modlą jako na wrogów
– pisał ks. Jerzy.
W czasach głębokich podziałów społecznych i politycznych jego słowa nabierają nowego znaczenia. Nie tylko w wymiarze duchowym, ale i obywatelskim. Błogosławiony kapłan nie unikał trudnych tematów – wskazywał, że pojednanie nie może być jednostronne, a jego fundamentem musi być prawda, czystość intencji i wyrzeczenie się przemocy.
Jak możesz podać dłoń do pojednania, jeżeli w rękach trzymasz narzędzie do zadawania bólu?
W słowach skierowanych szczególnie do młodych, ks. Jerzy ostrzegał przed uleganiem pokusie siły i przemocy, które tylko pozornie przynoszą rozwiązania. Apelował o refleksję, szczególnie w czasie poprzedzającym Zmartwychwstanie.
Ty, młody człowieku, który wynajmujesz się za marny grosz na służbę przemocy, pomyśl w Wielkim Tygodniu. Pojednania muszą chcieć obie strony
– zaznaczał, przypominając również, że warunki prawdziwego pojednania i społecznej zgody zostały jasno wyrażone przez polskich biskupów i Prymasa Tysiąclecia.
Dziś, gdy znów potrzebujemy głębokiej refleksji nad wspólnotą, odpowiedzialnością i przyszłością Ojczyzny, powrót do duchowego dziedzictwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki może być światłem i drogowskazem. Bo – jak sam pisał – po drodze krzyżowej przychodzi zmartwychwstanie. A zmartwychwstają tylko ci, którzy z wiarą na nie czekali.