Te "pokojowe" żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski

Putin nie zmienia zdania i zgodzi się na zawieszenie broni tylko pod warunkiem realizacji celów, jakie postawił na początku pełnoskalowej wojny. Gdyby Trump się na to zgodził (wiadomo, że Kijów się nie zgodzi), to by oznaczało zwycięski koniec konfliktu dla Rosji. Jak się to ma do słów prezydenta USA, że aby osiągnąć pokój, na ustępstwa muszą pójść OBIE strony?
Władimir Putin Te
Władimir Putin / pixabay.com

Z polskiego punktu widzenia najbardziej niepokoić muszą dwa żądania Kremla: potwierdzenie aneksji ponad jednej piątej terytorium Ukrainy oraz neutralizacja art. 5 NATO. To nic innego, jak przygotowywanie gruntu pod przyszłą inwazją na kraje zachodnie. Najpierw kraje bałtyckie, a potem może i Polskę (jak wieszczył już w 2008 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński).

 

"Trwały pokój"

Specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Steve Witkoff ujawnił nieco informacji na temat jego spotkania z Putinem w rozmowie na antenie Fox News. Częściowo potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, jak choćby te dotyczące terytorialnych żądań Putina. Witkoff powiedział, że prezydent Rosji jest otwarty na „trwały pokój” z Ukrainą, ale nie wskazał, czy którekolwiek z wcześniejszych żądań Kremla dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie uległo zmianie. Zacznijmy od „trwałego pokoju” – każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat Rosji i sposobu uprawiania przez nią polityki, doskonale wie, że nie ma czegoś takiego, jak „trwały pokój”. W przypadku konfliktu z Ukrainą jest pewne, że byłoby to tylko czasowe zamrożenie wojny. W odpowiednich dla Moskwy czasie i okolicznościach Rosjanie spróbują dokończyć rozprawę z Ukraińcami. No i druga kwestia: skoro Witkoff nie mówi, że jakieś wcześniejsze żądanie Putina uległo zmianie, to znaczy, że nie uległo. Stanowisko Kremla pozostaje maksymalistyczne. A pożyteczny idiota Witkoff jest wykorzystywany do prób wmówienia Trumpowi, że uszanowanie tego stanowiska to najkrótsza (jedyna) droga do pokoju.

Dziś widać, jak dużym sukcesem Kremla było wymuszenie na Trumpie, żeby jedynym łącznikiem w jego administracji z Kremlem był Witkoff (odsunięcie Kellogga). Zaczynam odnosić wrażenie, że Witkoff uprawia już jakąś propagandę sukcesu. Nie ma żadnych efektów z jego rozmów z Rosjanami, ale po każdym spotkaniu mówi, że wszystko jest na dobrej drodze etc. etc. Trump po prostu nie dostaje prawdziwego obrazu sytuacji. Oczywiście ma inne źródła, ale jeśli chodzi o poziom najwyższy, czyli kontakt z Putinem, jest zdany na Witkoffa. Tymczasem Kreml ciągle robi zasłony dymne. Wypuszcza przecieki, dezinformuje nawet własną elitę. Dziś tak naprawdę nikt nie wie, co siedzi w głowie Putina.

Witkoff spotkał się z Putinem w Petersburgu w zeszłym tygodniu, było to ich trzecie spotkanie od czasu powrotu Trumpa do Białego Domu. Po pięciogodzinnej dyskusji, w której uczestniczyli również doradcy Putina Jurij Uszakow i Kiryłł Dmitrijew, wysłannik Trumpa powiedział, że widzi „wyłaniające się porozumienie pokojowe”. Witkoff powiedział, że obecnie omawiane porozumienie pokojowe obejmuje „pięć terytoriów”, odnosząc się do ukraińskich regionów okupowanych obecnie przez siły rosyjskie, ale podkreślił, że rozmowy wykraczają poza to - w tym żądanie Moskwy, aby Ukraina zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej wykluczył jakiekolwiek ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji jako potencjalny krok w kierunku zawieszenia broni. Za to jest wielce prawdopodobne, że Kijów zrezygnowałby z ubiegania się o wejście do NATO. Jeszcze przed wizytą w Rosji, po rozmowach z Kiryłłem Dmitrijewem, który przyleciał do USA, Witkoff powiedział Trumpowi, że najszybszą drogą do rozejmu jest uznanie rosyjskiej suwerenności nad ukraińskimi regionami Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia, które Rosja uważa za swoje, ale kontroluje tylko częściowo. Keith Kellogg, specjalny wysłannik na Ukrainę, który był obecny na spotkaniu, według Reutera, wypowiedział się zdecydowanie przeciwko temu, zauważając, że Kijów nigdy się na to nie zgodzi. Trump nie podjął żadnych decyzji.

 

"Atrakcyjne możliwości handlowe"

Rosja wciąż próbuje wykorzystać fakt, że ma do czynienia z biznesmenami (Trump i Witkoff). Ciągle nęci Waszyngton jakimiś korzyściami z nawiązania bliskiej współpracy gospodarczej rosyjsko-amerykańskiej. Witkoff okazuje się tutaj, po raz kolejny, ignorantem, jeśli wierzy w to, co mówi:

- Wierzę, że istnieje możliwość przekształcenia stosunków rosyjsko-amerykańskich poprzez bardzo atrakcyjne możliwości handlowe, które moim zdaniem zapewniają również prawdziwą stabilność w regionie.

Wiadomo, że niektórzy ludzie Trumpa - w tym Kellogg i sekretarz stanu Marco Rubio - doradzają mu ostrożność i twardość w kontaktach z Putinem i nie wierzą w szczerość rosyjskiego prezydenta. Ale Trump jak dotąd woli wierzyć Witkoffowi, pewnie dlatego, że Witkoff łudzi go, że wszystko jest na dobrej drodze do pokoju. Wiadomo, że człowiek woli słyszeć dobre, a nie złe wiadomości. Tymczasem Departament Stanu i Departament Skarbu pracują nad nowymi antyrosyjskimi sankcjami na wypadek, gdyby Trump zdecydował, że rozmowy z Putinem w obecnej formule straciły sens. Na taki scenariusz szykuje się też Kongres. Dwupartyjna grupa 52 senatorów podpisała się pod projektem ustawy nakładającej 500% cła (!) na towary importowane z krajów, które kupują rosyjską ropę, gaz i uran.

Rosja powiązała też wysiłki na rzecz powstrzymania walk z łagodzeniem sankcji, a także zażądała zawieszenia dostaw broni do Ukrainy jako warunku zawieszenia broni. Podczas gdy Putin już wcześniej domagał się, aby Ukraina nie mogła zostać członkiem NATO, Witkoff powiedział, że rosyjski prezydent poruszył również kwestie związane z główną zasadą paktu, zgodnie z którą atak na jednego członka stanowi atak na wszystkich członków (art. 5). A to już powinno wywołać alarm, zwłaszcza w kraju frontowym, takim jak Polska. Żądania Rosji wyraźnie pokazują intencje Putina. Gdyby udało mu się „zaklepać” zmianę granic (aneksja Krymu, obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, chersońskiego) to by zachęciło Moskwę do podobnych terytorialnych podbojów gdzie indziej. W tym wypadku najbardziej zagrożone są trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie. A gdyby do tego udało się wpłynąć na zasady regulujące działalność NATO, z kluczowym art. 5 na czele, to by już zagrażało wszystkim członkom Sojuszu, a zwłaszcza Polsce osamotnieniem w obliczu rosyjskiej presji. A za tym faktyczną kapitulacją oznaczającą redukcję armii, silny prorosyjski obóz polityczny, gospodarczy kolonializm. Dziś Rosja chce to osiągnąć z Ukrainą. W naszym interesie jest, by plan Putina spalił na panewce.


 

POLECANE
Płonie dzwonnica, najstarszy drewniany zabytek na warszawskiej Pradze. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Płonie dzwonnica, najstarszy drewniany zabytek na warszawskiej Pradze. Trwa akcja służb

Płonie drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica, która, jak się przyjmuje, została wzniesiona w 1817 roku - poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że był to najstarszy drewniany obiekt na Pradze.

Anonimowy Sędzia: W sprawie sędziego Iwańca sąd czeka na wynik wyborów. To groteska tylko u nas
Anonimowy Sędzia: W sprawie sędziego Iwańca sąd czeka na wynik wyborów. To groteska

Omawiając sprawę pomówionego sędziego Jakuba Iwańca trzeba w pierwszej kolejności powiedzieć, że sędzia posiada immunitet, który jest gwarancja jego niezależności ma go chronić przed fałszywymi oskarżeniami, które mogłyby wpływać na sprawowanie przez niego wymiaru sprawiedliwości.

Sklepy wpadają w gigantyczne długi. Polacy rezygnują ze świątecznych zakupów Wiadomości
Sklepy wpadają w gigantyczne długi. Polacy rezygnują ze świątecznych zakupów

"Dla wielu rodzin przygotowanie świąt wiąże się z koniecznością rezygnacji z części tradycyjnych produktów" - alarmują eksperci. Odbija się to w coraz bardziej dramatyczny sposób na handlu. Problemy mają sklepy z artykułami spożywczymi. Mięsne, warzywniaki, piekarnie i cukiernie toną w długach.

Te pokojowe żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski tylko u nas
Te "pokojowe" żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski

Putin nie zmienia zdania i zgodzi się na zawieszenie broni tylko pod warunkiem realizacji celów, jakie postawił na początku pełnoskalowej wojny. Gdyby Trump się na to zgodził (wiadomo, że Kijów się nie zgodzi), to by oznaczało zwycięski koniec konfliktu dla Rosji. Jak się to ma do słów prezydenta USA, że aby osiągnąć pokój, na ustępstwa muszą pójść OBIE strony?

Lourdes bije rekordy popularności wśród paryskich licealistów. Zabrakło miejsc noclegowych Wiadomości
Lourdes bije rekordy popularności wśród paryskich licealistów. Zabrakło miejsc noclegowych

Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w pielgrzymce Frat 2025. "Gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys. młodzieży i ich opiekunów" – powiedział ks. Gaultier de Chaillé, organizator pielgrzymki.

Krzysztof Stanowski opublikował list do prezesa TVP w likwidacji Tomasza Syguta z ostatniej chwili
Krzysztof Stanowski opublikował list do prezesa TVP w likwidacji Tomasza Syguta

Komitet Wyborczy Krzysztofa Stanowskiego skierował do Tomasza Syguta, dyrektora generalnego TVP S.A. w likwidacji list w sprawie organizacji i przebiegu debaty 11 kwietnia.

Dwa identyczne szalety, potężna różnica w cenie. Za co zapłacił Trzaskowski? Wiadomości
Dwa identyczne szalety, potężna różnica w cenie. Za co zapłacił Trzaskowski?

Najsłynniejsza toaleta publiczna w Parku Skaryszewskim, oddana z pompą pod koniec grudnia 2024 roku po trzech latach prac, ma siostrę bliźniaczkę. Jednak jak się okazuje, identyczna budowla umieszczona w jednym z żoliborskich parków pochłonęła znacznie mniej środków.

Opłata za przegląd techniczny radykalnie wzrośnie. Rewolucja czeka kierowców już w 2025 r.? Wiadomości
Opłata za przegląd techniczny radykalnie wzrośnie. Rewolucja czeka kierowców już w 2025 r.?

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) proponuje, żeby cena badania technicznego podskoczyła do 260 zł i była corocznie indeksowana w oparciu o wysokość płacy minimalnej - informuje Auto Świat. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki obejmą kierowców już w 2025 r. - dodaje portal. Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad zmianami.

Śmiertelne zatrucie w warszawskim szpitalu. Aresztowano dwie osoby Wiadomości
Śmiertelne zatrucie w warszawskim szpitalu. Aresztowano dwie osoby

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w komunikacie o aresztowaniu dwóch osób podejrzanych o udział w zatruciach w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie. Jeden z pacjentów zmarł.

Misja w kosmos z Polakiem możliwa już w maju Wiadomości
Misja w kosmos z Polakiem możliwa już w maju

W maju, jak wszystko dobrze pójdzie, na Międzynarodową Stację Kosmiczną uda się misja ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim - powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. W załodze misji, oprócz Polaka, będą jeszcze astronauci z USA, Indii i Węgier

REKLAMA

Te "pokojowe" żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski

Putin nie zmienia zdania i zgodzi się na zawieszenie broni tylko pod warunkiem realizacji celów, jakie postawił na początku pełnoskalowej wojny. Gdyby Trump się na to zgodził (wiadomo, że Kijów się nie zgodzi), to by oznaczało zwycięski koniec konfliktu dla Rosji. Jak się to ma do słów prezydenta USA, że aby osiągnąć pokój, na ustępstwa muszą pójść OBIE strony?
Władimir Putin Te
Władimir Putin / pixabay.com

Z polskiego punktu widzenia najbardziej niepokoić muszą dwa żądania Kremla: potwierdzenie aneksji ponad jednej piątej terytorium Ukrainy oraz neutralizacja art. 5 NATO. To nic innego, jak przygotowywanie gruntu pod przyszłą inwazją na kraje zachodnie. Najpierw kraje bałtyckie, a potem może i Polskę (jak wieszczył już w 2008 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński).

 

"Trwały pokój"

Specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Steve Witkoff ujawnił nieco informacji na temat jego spotkania z Putinem w rozmowie na antenie Fox News. Częściowo potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, jak choćby te dotyczące terytorialnych żądań Putina. Witkoff powiedział, że prezydent Rosji jest otwarty na „trwały pokój” z Ukrainą, ale nie wskazał, czy którekolwiek z wcześniejszych żądań Kremla dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie uległo zmianie. Zacznijmy od „trwałego pokoju” – każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat Rosji i sposobu uprawiania przez nią polityki, doskonale wie, że nie ma czegoś takiego, jak „trwały pokój”. W przypadku konfliktu z Ukrainą jest pewne, że byłoby to tylko czasowe zamrożenie wojny. W odpowiednich dla Moskwy czasie i okolicznościach Rosjanie spróbują dokończyć rozprawę z Ukraińcami. No i druga kwestia: skoro Witkoff nie mówi, że jakieś wcześniejsze żądanie Putina uległo zmianie, to znaczy, że nie uległo. Stanowisko Kremla pozostaje maksymalistyczne. A pożyteczny idiota Witkoff jest wykorzystywany do prób wmówienia Trumpowi, że uszanowanie tego stanowiska to najkrótsza (jedyna) droga do pokoju.

Dziś widać, jak dużym sukcesem Kremla było wymuszenie na Trumpie, żeby jedynym łącznikiem w jego administracji z Kremlem był Witkoff (odsunięcie Kellogga). Zaczynam odnosić wrażenie, że Witkoff uprawia już jakąś propagandę sukcesu. Nie ma żadnych efektów z jego rozmów z Rosjanami, ale po każdym spotkaniu mówi, że wszystko jest na dobrej drodze etc. etc. Trump po prostu nie dostaje prawdziwego obrazu sytuacji. Oczywiście ma inne źródła, ale jeśli chodzi o poziom najwyższy, czyli kontakt z Putinem, jest zdany na Witkoffa. Tymczasem Kreml ciągle robi zasłony dymne. Wypuszcza przecieki, dezinformuje nawet własną elitę. Dziś tak naprawdę nikt nie wie, co siedzi w głowie Putina.

Witkoff spotkał się z Putinem w Petersburgu w zeszłym tygodniu, było to ich trzecie spotkanie od czasu powrotu Trumpa do Białego Domu. Po pięciogodzinnej dyskusji, w której uczestniczyli również doradcy Putina Jurij Uszakow i Kiryłł Dmitrijew, wysłannik Trumpa powiedział, że widzi „wyłaniające się porozumienie pokojowe”. Witkoff powiedział, że obecnie omawiane porozumienie pokojowe obejmuje „pięć terytoriów”, odnosząc się do ukraińskich regionów okupowanych obecnie przez siły rosyjskie, ale podkreślił, że rozmowy wykraczają poza to - w tym żądanie Moskwy, aby Ukraina zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej wykluczył jakiekolwiek ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji jako potencjalny krok w kierunku zawieszenia broni. Za to jest wielce prawdopodobne, że Kijów zrezygnowałby z ubiegania się o wejście do NATO. Jeszcze przed wizytą w Rosji, po rozmowach z Kiryłłem Dmitrijewem, który przyleciał do USA, Witkoff powiedział Trumpowi, że najszybszą drogą do rozejmu jest uznanie rosyjskiej suwerenności nad ukraińskimi regionami Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia, które Rosja uważa za swoje, ale kontroluje tylko częściowo. Keith Kellogg, specjalny wysłannik na Ukrainę, który był obecny na spotkaniu, według Reutera, wypowiedział się zdecydowanie przeciwko temu, zauważając, że Kijów nigdy się na to nie zgodzi. Trump nie podjął żadnych decyzji.

 

"Atrakcyjne możliwości handlowe"

Rosja wciąż próbuje wykorzystać fakt, że ma do czynienia z biznesmenami (Trump i Witkoff). Ciągle nęci Waszyngton jakimiś korzyściami z nawiązania bliskiej współpracy gospodarczej rosyjsko-amerykańskiej. Witkoff okazuje się tutaj, po raz kolejny, ignorantem, jeśli wierzy w to, co mówi:

- Wierzę, że istnieje możliwość przekształcenia stosunków rosyjsko-amerykańskich poprzez bardzo atrakcyjne możliwości handlowe, które moim zdaniem zapewniają również prawdziwą stabilność w regionie.

Wiadomo, że niektórzy ludzie Trumpa - w tym Kellogg i sekretarz stanu Marco Rubio - doradzają mu ostrożność i twardość w kontaktach z Putinem i nie wierzą w szczerość rosyjskiego prezydenta. Ale Trump jak dotąd woli wierzyć Witkoffowi, pewnie dlatego, że Witkoff łudzi go, że wszystko jest na dobrej drodze do pokoju. Wiadomo, że człowiek woli słyszeć dobre, a nie złe wiadomości. Tymczasem Departament Stanu i Departament Skarbu pracują nad nowymi antyrosyjskimi sankcjami na wypadek, gdyby Trump zdecydował, że rozmowy z Putinem w obecnej formule straciły sens. Na taki scenariusz szykuje się też Kongres. Dwupartyjna grupa 52 senatorów podpisała się pod projektem ustawy nakładającej 500% cła (!) na towary importowane z krajów, które kupują rosyjską ropę, gaz i uran.

Rosja powiązała też wysiłki na rzecz powstrzymania walk z łagodzeniem sankcji, a także zażądała zawieszenia dostaw broni do Ukrainy jako warunku zawieszenia broni. Podczas gdy Putin już wcześniej domagał się, aby Ukraina nie mogła zostać członkiem NATO, Witkoff powiedział, że rosyjski prezydent poruszył również kwestie związane z główną zasadą paktu, zgodnie z którą atak na jednego członka stanowi atak na wszystkich członków (art. 5). A to już powinno wywołać alarm, zwłaszcza w kraju frontowym, takim jak Polska. Żądania Rosji wyraźnie pokazują intencje Putina. Gdyby udało mu się „zaklepać” zmianę granic (aneksja Krymu, obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, chersońskiego) to by zachęciło Moskwę do podobnych terytorialnych podbojów gdzie indziej. W tym wypadku najbardziej zagrożone są trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie. A gdyby do tego udało się wpłynąć na zasady regulujące działalność NATO, z kluczowym art. 5 na czele, to by już zagrażało wszystkim członkom Sojuszu, a zwłaszcza Polsce osamotnieniem w obliczu rosyjskiej presji. A za tym faktyczną kapitulacją oznaczającą redukcję armii, silny prorosyjski obóz polityczny, gospodarczy kolonializm. Dziś Rosja chce to osiągnąć z Ukrainą. W naszym interesie jest, by plan Putina spalił na panewce.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe