Przypomnienie słów ks. Jerzego w kontekście ofiar katastrofy smoleńskiej
Tego dnia Polacy w kraju i na całym świecie jednoczą się w modlitwie za wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę – zarówno w 1940 roku, ginąc od sowieckich kul w tył głowy, jak i w 2010 roku, zmierzając do Katynia, by oddać im hołd.
W ten dzień szczególnego skupienia warto przypomnieć słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności” i męczennika, który w swojej homilii wygłoszonej 26 września 1982 roku w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, mówił o cierpieniu narodu i jego nierozerwalnym związku z krzyżem Chrystusa.
Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach
– mówił ks. Popiełuszko, wskazując na niezmienność mechanizmów zła, które uderzają w godność człowieka i wolność narodów.
Kapłan podkreślał, że ci, którzy budują na kłamstwie, poniżają człowieka, ograniczają wolność i odbierają godność – są współczesnymi aktorami dramatu krzyża. W jego słowach wybrzmiewało bolesne, ale głęboko prawdziwe porównanie:
Jakież podobieństwo i dzisiaj między Chrystusem ociekającym krwią na krzyżu, a naszą zbolałą Ojczyzną! Chryste rozpięty na krzyżu, jak Polska czasu niewoli...
Te słowa, choć wypowiedziane ponad 40 lat temu, wciąż brzmią aktualnie. Polska, która w XX wieku doświadczyła brutalnych zdrad, zbrodni, zniewolenia, i która w 2010 roku po raz kolejny zapłakała nad trumnami swoich synów i córek, potrzebuje prawdy i pamięci.
Błogosławiony ks. Jerzy przypominał, że największym krzyżem narodu jest brak poszanowania podstawowych praw osoby ludzkiej – prawa do wolności, prawdy i sprawiedliwości. Cytując kardynała Stefana Wyszyńskiego, mówił:
Początkiem wszelakiego ładu społecznego i warunkiem pokoju na świecie [...] jest uszanowanie podstawowych praw osoby ludzkiej.
Dziś, 10 kwietnia, zatrzymajmy się na chwilę. Zapalmy znicz. Pomódlmy się. Za tych, którzy zginęli w Katyniu. Za tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Za Polskę – by była wierna prawdzie, wolności i godności człowieka.