Msze Święte za Ojczyznę i niezwykły sztandar Huty Warszawa
Ksiądz Popiełuszko zwrócił uwagę na bliskie relacje z robotnikami Huty Warszawa, które zacieśniły się podczas poświęcenia sztandaru zakładu w kwietniu 1981 roku oraz wcześniejszej Mszy polowej odprawionej na terenie huty w okresie strajków sierpniowych. Podkreślił swoją rolę jako kapelana hutników, towarzysząc im zarówno w codziennym życiu, jak i podczas procesów sądowych w styczniu 1982 roku.
Msze Święte za Ojczyznę, zainicjowane przez ówczesnego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki, księdza Teofila Boguckiego, stały się regularnym wydarzeniem gromadzącym wiernych pragnących modlić się za kraj. Pierwsza taka Msza pod przewodnictwem księdza Popiełuszki miała miejsce 28 lutego 1982 roku, zaledwie kilka miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego.
Modlitwa za Ojczyznę
W kontekście współczesnych wydarzeń, inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" przypomina o znaczeniu modlitwy za Ojczyznę. W lutym 2025 roku, w 15. rocznicę beatyfikacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, w kościele św. Stanisława Kostki odbyła się Msza Święta w intencji jedności narodu, której przewodniczył biskup Michał Janocha.
Warte podkreślenia jest to, że podczas pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki, który zgromadził setki tysięcy ludzi, w poczcie sztandarowym znalazł się ówczesny 17-letni młodzieniec. Obecnie pełni on funkcję Prezesa Zarządu i Redaktora Naczelnego Telewizji Republika.