Chrześcijanka została ministrem spraw społecznych w nowym syryjskim rządzie

Znak gotowości do tolerancji
Mianowanie chrześcijanki Kabawat obserwatorzy przyjmują jako znak dla Zachodu, że Damaszek jest gotowy przestrzegać norm tolerancji religijnej i równości. W marcu oburzenie na całym świecie wywołały brutalne akty przemocy dokonane przez islamistyczną milicję Hayat Tahrir al-Sham (HTS) pod przywództwem al-Sharaa przeciwko Alawitom, z których niektórzy byli również chrześcijanami. Zginęło ponad tysiąc osób.
Minister Kabawat
Urodzona w 1974 r. Kabawat, była m.in. dyrektorką ds. promowania pokoju międzyreligijnego w Centrum ds. Religii Świata, Dyplomacji i Rozwiązywania Konfliktów działającego na Uniwersytecie George’a Masona w USA oraz zastępcą szefa genewskiego biura Syryjskiej Komisji Negocjacyjnej, organu syryjskiej opozycji wobec Asada.
- Ramadanowy iftar w katolickim kościele w Molenbeek
- Problem molestowania duchownych? Parafianka skazana za nękanie proboszcza
- Kard. Parolin o Franciszku: przedstawiamy mu tylko najważniejsze kwestie, by go nie męczyć
- Psalm niedzielny: uwielbienie Boga nie wystarczy, liczą się słowa i czyny
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wiara w kryzysie
- Dziennikarz wydał książkę o swoim nawróceniu w czasie ostatnich dni Jana Pawła II
Nowy rząd
Swoje stanowiska w rządzie Syrii zachowało kilku przywódców HTS: Asad al-Sheibani pozostaje ministrem spraw zagranicznych, a Marhaf Abu Kasra ministrem obrony. Na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stanie obecny szef służb bezpieczeństwa Anas Khattab. Poprzednim rządem przejściowym kierował ówczesny szef rządu rebelianckiej twierdzy Idlib, Mohammed al-Baszir. W nowym rządzie kieruje on resortem energii.
Można przypuszczać, że tymczasowy prezydent Al-Sharaa pokieruje sam pracami rządu, gdyż nie wyznaczył szefa rządu. „Utworzenie nowego rządu syryjskiego jest „deklaracją naszej wspólnej woli budowy nowego państwa”, podkreślił 30 marca. Jak zapewnił, celem jest odbudowa państwa w oparciu o „odpowiedzialność i przejrzystość”.
8 grudnia w ub. roku bojownicy HTS zmusili Asada na wygnanie do Rosji i przejęli władzę w Damaszku. Parlament i rządząca partia Baas zostały rozwiązane, a konstytucja zawieszona. Al-Sharaa, który od końca stycznia pełni funkcję tymczasowego prezydenta, w połowie marca podpisał deklarację o pięcioletnim okresie przejściowym na odbudowę państwa.
ts