Departament Stanu USA: Niemal wszyscy pracownicy USAID zostaną zwolnieni

Niemal wszyscy pracownicy USAID zostaną zwolnieni
Jak podała agencja Reutera, pracownicy USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego) zostali poinformowani, że wyeliminowane zostaną wszystkie etaty poza tymi wymaganymi przez prawo. Według Reutera oznacza to zwolnienie niemal wszystkich pozostałych pracowników agencji, której zamknięcie zapowiadali Donald Trump i Elon Musk.
Jak zauważa Reuters, do ogłoszenia decyzji doszło w dzień silnego trzęsienia ziemi w Birmie i Tajlandii. Rzeczniczka Departamentu Stanu potwierdziła te informacje podczas piątkowego briefingu, lecz stwierdziła, że nie wpłyną one na używany przez USAID system pomocy humanitarnej dla obszarów dotkniętych kataklizmami DART.
Bruce odmówiła podania liczby zwalnianych pracowników, zapowiadając jednak, że część z nich będzie mogła ubiegać się o nowe stanowiska latem, kiedy dojdzie do formalnego zakończenia ich pracy. Stwierdziła, że jest to efekt "reorganizacji" i zapewniła, że Departament Stanu jest w pełni zaangażowany na rzecz kontynuacji "ratujących życie" programów pomocowych.
- Niemcy niezadowoleni z decyzji Polski. Chodzi o ogromne złoża gazu
- TVN Warner Bros. Discovery ogłosił podwyżki. Na jakie profity mogą liczyć pracownicy?
- Niespokojnie na wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- "Jesteśmy w szoku". Książę Harry rezygnuje
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy. Sparaliżowane będzie pięć dzielnic
- Kazik Staszewski chory. Koncerty odwołane
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Dariusz Matecki został pilnie przewieziony do szpitala onkologicznego
Rubio: Agencja "odeszła od swojej pierwotnej misji"
Sekretarz stanu Marco Rubio – który obecnie pełni też obowiązki szefa USAID – stwierdził w komunikacie, że zmiany mają na celu "przystosowanie" działalności agencji do celów polityki USA i że agencja "odeszła od swojej pierwotnej misji".
Musk, którego zespół DOGE dokonał pierwszych cięć i zwolnień, nazywał agencję "organizacją przestępczą", oskarżając ją - bez podawania dowodów - o malwersacje i oszustwa. Wcześniej Rubio podjął decyzję o anulowaniu 80 proc. kontraktów i grantów wydanych przez USAID.