"Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady" - te słowa polskiego generała przypominał ks. Jerzy Popiełuszko

W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki / grafika: kzkn.pl

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie był jedynie kapłanem, ale także nauczycielem i przewodnikiem duchowym, którego nauczanie obejmowało nie tylko sferę religijną, ale i społeczną. Podkreślał niezbywalną godność człowieka, wzywał do męstwa oraz kierowania się prawdą, która wyzwala i buduje wspólnotę wolnych ludzi. Był pragmatykiem, dla którego wolność i godność osobista stanowiły fundament życia chrześcijańskiego i patriotycznego.

Jednym z kluczowych momentów jego nauczania była homilia wygłoszona 29 stycznia 1984 r., podczas której odwołał się do postaci legendarnego generała Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego. Cytował jego słowa:

Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji

Ksiądz Jerzy przypominał, że to miłość Boga i Ojczyzny stanowiła siłę polskich bohaterów, którzy gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę w obronie swoich wartości.

Aktualne przesłanie dla współczesnych pokoleń

Pod koniec swojej homilii ks. Jerzy skupił się na ponadczasowych wartościach dotyczących pracy i godności człowieka:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji...

Podkreślał, że czysto materialistyczna cywilizacja zniewala człowieka, czynisz go niewolnikiem swoich wytworów i odbiera mu prawdziwą wartość. Przypominał również fundamentalną prawdę:

Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Bohaterowie walki o wolność

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie działał w samotności. Wokół niego gromadzili się ludzie niezłomni, którzy poświęcili życie w służbie Polsce. Jednym z nich był mecenas Władysław Siła-Nowicki – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, po wojnie działacz niepodległościowy, skazany przez władze komunistyczne na dożywocie. Po uwolnieniu był obrońcą żołnierzy AK i WiN, wspierał opozycjonistów z KOR i NSZZ "Solidarność". Był jednym z głównych orędowników ustroju opartego na Katolickiej Nauce Społecznej, wzywając do uwolnienia rynku z nadmiernych regulacji.

Zachowujmy pamięć i kontynuujmy dzieło ks. Jerzego

Wspólna modlitwa za Ojczyznę, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, powinna być kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zachęcamy do regularnego zamawiania Mszy św. w intencji Polski, zarówno w parafiach, jak i w kaplicach zakonnych. Niech modlitwa stanie się naszą siłą, a dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki niech inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego.

 

Fragmenty homilii ks. Jerzego

Oto dwa fragmenty homilii ks. Jerzego, która została wygłoszona 29 stycznia 1984 r. podczas kolejnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwszy z nich dotyczy legendarnego generała Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego:

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy tak tłumaczył objęcie przez siebie rządów: „Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji”.

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy pisał do Ojca Świętego Piusa IX: „Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady, toteż teraz największą wściekłość na naszych duchowych pasterzy wywiera…”

Drugi fragment pod koniec swojej homilii, ks. Jerzy poświęcił nadal aktualnym dzisiaj aspektom życia społecznego:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem prawa Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości. Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Pełną treść homilii ks. Jerzego można odsłuchać pod adresem: kzkn.pl


 

POLECANE
Jest wiadomość ws. zaginionej 11-letniej Patrycji. Child alert odwołany Wiadomości
Jest wiadomość ws. zaginionej 11-letniej Patrycji. Child alert odwołany

11-letnia Patrycja została odnaleziona - poinformowała policja w czwartek rano. Odwołano uruchomiony w środę child alert.

Alex Soros przyjechał do Polski z ostatniej chwili
Alex Soros przyjechał do Polski

Kontrowersyjny miliarder, syn innego kontrowersyjnego miliardera George Sorosa, Alex Soros przyjechał do Polski. Jego wizyta jest znacząca w kontekście zbliżającej się I tury wyborów w Polsce.

Samuel Pereira: Czy 13 grudnia 2023 okaże się wypadkiem przy pracy tylko u nas
Samuel Pereira: Czy 13 grudnia 2023 okaże się wypadkiem przy pracy

„O czym są te wybory?” Gdyby za każdym razem gdy to pytanie pada w przestrzeni publicznej do kasy polskiego państwa wpływało 10 zł, to szybko wskoczylibyśmy wyżej na drabince najbogatszych krajów świata.

Ruch Kontroli Wyborów: Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów od 1989 r. Wiadomości
Ruch Kontroli Wyborów: Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów od 1989 r.

Polska stoi w obliczu prawdopodobnie najważniejszych wyborów co najmniej od 1989 roku. Stawką tych wyborów nie jest już to, o co w dramatycznym przemówieniu pytał śp. premier Jan Olszewski w czerwcu 1992 roku: „Czyja będzie Polska?”, ale „Czy będzie Polska?”

Merz chce żeby Niemcy miały najsilniejszą armię w Europie z ostatniej chwili
Merz chce żeby Niemcy miały najsilniejszą armię w Europie

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz zapowiedział, że zainwestuje w Bundeswehrę, by uczynić ją najpotężniejszą armią Europy.

Dariusz Matecki w szpitalu. Niepokojące zdjęcie posła PiS z ostatniej chwili
Dariusz Matecki w szpitalu. Niepokojące zdjęcie posła PiS

Poseł Dariusz Matecki zamieścił na platformie X zdjęcie z sali szpitalnej. Poinformował o operacji zaplanowanej na czwartek i poprosił o modlitwę.

Podejrzane reklamy przed wyborami. Jest komunikat właściciela Facebooka z ostatniej chwili
Podejrzane reklamy przed wyborami. Jest komunikat właściciela Facebooka

W ciągu ostatnich siedmiu dni na Facebooku pojawiły się reklamy polityczne finansowane, które – wydając więcej niż jakikolwiek oficjalny komitet wyborczy – wspierały Rafała Trzaskowskiego i dyskredytowały Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Do sytuacji odniosła się Meta, właściciel Facebooka.

Dantejskie sceny przed sesją Rady Warszawy. Służby użyły siły z ostatniej chwili
Dantejskie sceny przed sesją Rady Warszawy. Służby użyły siły

W środę, 14 maja o godz. 18:30 odbyła się nadzwyczajna XIX sesja Rady m.st. Warszawy poświęcona kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 66. Obrady przerwano tuż po rozpoczęciu. Przed wejściem do sali doszło do przepychanek.

Polscy i wietnamscy kupcy bici przez czeczeńskich ochroniarzy w Warszawie. Cofnąłem się do lat 90. [Wideo] z ostatniej chwili
Polscy i wietnamscy kupcy bici przez "czeczeńskich ochroniarzy" w Warszawie. "Cofnąłem się do lat 90." [Wideo]

Do niepokojących scen doszło w środę przy ulicy Modlińskiej 6D w Warszawie. Kupcy w asyście komornika weszli do hali, którą zaadoptowali z własnych środków. Polacy i Wietnamczycy skarżą się, że od stycznia nękani są tam przez wynajętych "czeczeńskich ochroniarzy". I tym razem doszło do brutalnych scen, na które, jak wynika z nagrań, nie reagowała policja.

Koszmarny scenariusz dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Koszmarny scenariusz dla Tuska. Jest nowy sondaż

Nowy sondaż CBOS. Dwa największe ugrupowania zaliczają spore spadki – KO notuje 29%, a PiS 28%. Trzecia Droga nie weszłaby do Sejmu.

REKLAMA

"Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady" - te słowa polskiego generała przypominał ks. Jerzy Popiełuszko

W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki / grafika: kzkn.pl

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie był jedynie kapłanem, ale także nauczycielem i przewodnikiem duchowym, którego nauczanie obejmowało nie tylko sferę religijną, ale i społeczną. Podkreślał niezbywalną godność człowieka, wzywał do męstwa oraz kierowania się prawdą, która wyzwala i buduje wspólnotę wolnych ludzi. Był pragmatykiem, dla którego wolność i godność osobista stanowiły fundament życia chrześcijańskiego i patriotycznego.

Jednym z kluczowych momentów jego nauczania była homilia wygłoszona 29 stycznia 1984 r., podczas której odwołał się do postaci legendarnego generała Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego. Cytował jego słowa:

Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji

Ksiądz Jerzy przypominał, że to miłość Boga i Ojczyzny stanowiła siłę polskich bohaterów, którzy gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę w obronie swoich wartości.

Aktualne przesłanie dla współczesnych pokoleń

Pod koniec swojej homilii ks. Jerzy skupił się na ponadczasowych wartościach dotyczących pracy i godności człowieka:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji...

Podkreślał, że czysto materialistyczna cywilizacja zniewala człowieka, czynisz go niewolnikiem swoich wytworów i odbiera mu prawdziwą wartość. Przypominał również fundamentalną prawdę:

Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Bohaterowie walki o wolność

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie działał w samotności. Wokół niego gromadzili się ludzie niezłomni, którzy poświęcili życie w służbie Polsce. Jednym z nich był mecenas Władysław Siła-Nowicki – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, po wojnie działacz niepodległościowy, skazany przez władze komunistyczne na dożywocie. Po uwolnieniu był obrońcą żołnierzy AK i WiN, wspierał opozycjonistów z KOR i NSZZ "Solidarność". Był jednym z głównych orędowników ustroju opartego na Katolickiej Nauce Społecznej, wzywając do uwolnienia rynku z nadmiernych regulacji.

Zachowujmy pamięć i kontynuujmy dzieło ks. Jerzego

Wspólna modlitwa za Ojczyznę, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, powinna być kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zachęcamy do regularnego zamawiania Mszy św. w intencji Polski, zarówno w parafiach, jak i w kaplicach zakonnych. Niech modlitwa stanie się naszą siłą, a dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki niech inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego.

 

Fragmenty homilii ks. Jerzego

Oto dwa fragmenty homilii ks. Jerzego, która została wygłoszona 29 stycznia 1984 r. podczas kolejnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwszy z nich dotyczy legendarnego generała Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego:

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy tak tłumaczył objęcie przez siebie rządów: „Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji”.

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy pisał do Ojca Świętego Piusa IX: „Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady, toteż teraz największą wściekłość na naszych duchowych pasterzy wywiera…”

Drugi fragment pod koniec swojej homilii, ks. Jerzy poświęcił nadal aktualnym dzisiaj aspektom życia społecznego:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem prawa Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości. Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Pełną treść homilii ks. Jerzego można odsłuchać pod adresem: kzkn.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe