"Najważniejszym sojuszem Polski jest NATO". Drugi dzień X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach

"Najważniejszym sojuszem państwa polskiego jest sojusz północnoatlantycki" - powiedział kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki podczas panelu dyskusyjnego poświęconego przyszłości Polski, który odbył się drugiego dnia X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach.
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego / X Europejski Kongres Samorządowców w Mikołajkach

Twarde negocjacje

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego Super Expressu. Pytany był m.in. o to, czy decyzja wstrzymania przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, iż decyzja ta jest "rodzajem twardej negocjacji". Zaznaczył jednocześnie, iż jest to "informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy środkowej".

Ale ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełeńskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

- stwierdził, dodając, iż oczekuje refleksji i "przemyślenia swojego postępowania" od prezydenta Zełeńskiego.

Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego

- dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełeński dojdą do porozumienia, Europa Środkowo - Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach.

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita.

Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżącej polityki, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

- podkreślił kandydat na prezydenta RP. 

 

Wołyń - chcemy pochować Rodaków

Na X Forum Samorządowców odbyły się liczne panele z udziałem nie tylko przedstawicieli władz samorządowych z Polski i z zagranicy, ale także czynnych i byłych polityków, przedstawicieli zarówno konserwatystów, jak i lewicy. Prelegentem, który wzbudził duże zainteresowanie publiczności okazał się były premier Leszek Miller.

W panelu poświęconym bieżącym relacjom międzynarodowym oraz przyczynom i skutkom toczących się konfliktów mocno podkreślił konieczność stanowczego i konsekwentnego stawiania sprawy wołyńskiej w rozmowach z przedstawicielami władz Ukrainy. Ocenił, że domaganie się godnego pochówku naszych pomordowanych rodaków to nie tylko nasze podstawowe prawo, ale także obowiązek. Wypowiedź byłego premiera została nagrodzona oklaskami. 

Ciekawy panel dyskusyjny został poświęcony ochronie środowiska naturalnego i związanych z nią mitom o tym, że brak ingerencji człowieka w przyrodę stanowi dla niej wyłączne dobrodziejstwo. Prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zagrożeniami niesionymi chociażby przez rosnącą populację wilków w gminie Cisna czy z niszczeniem upraw roślin jadalnych przez ptaki chronione. W kuluarowych rozmowach przyrodnicy wskazywali na utopię spożywania owadów jako alternatywy dla jedzenia mięsa, także w aspekcie tak chętnie przytaczanej w tym kontekście walki ze "śladem węglowym".

Wiele paneli Forum zostało poświęcone kwestiom bezpieczeństwa - począwszy od bezpieczeństwa militarnego, poprzez bezpieczeństwo finansowe, cyfrowe, wreszcie - zdrowotne. Gorącym tematem Forum była sprawa przyszłości Ukrainy, a także NATO oraz zbliżające się wybory prezydenckie. Forum stało się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami, podejmowania inicjatyw łączenia sił we wspólnych przedsięwzięciach, a także do promocji poszczególnych regionów Polski, w ich aspektach turystycznych, pracowniczych, mieszkaniowych, edukacyjnych i innych.

CZYTAJ TAKŻE: Decyzja USA ws. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. Andrzej Duda zabiera głos

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski zaproponował pierwszy etap zakończenia wojny. Jest odpowiedź J.D. Vance'a

 


 

POLECANE
Bardzo ciemna strona założyciela organizacji aktywistów gender tylko u nas
Bardzo ciemna strona założyciela organizacji aktywistów gender

W minionym roku światem wstrząsnęły informacje, które wyciekły z forum WPATH, organizacji lekarzy i aktywistów gender. Dzięki upublicznionym plikom dowiedzieliśmy się, że medycy razem z działaczami trans przez lata krzywdzili osoby niepełnosprawne, ofiary gwałtu i dzieci. Teraz okazuje się, że jeden z głównych ekspertów WPATH normalizował pedofilię i kontakty seksualne nieletnich z dorosłymi, a WPATH używało w swoich „badaniach” fantazji erotycznych z... forum dla krzywdzicieli dzieci.

Telewizja Republika zaprasza jutro na otwartą debatę prezydencką do Końskich Wiadomości
Telewizja Republika zaprasza jutro na otwartą debatę prezydencką do Końskich

Telewizja Republika wystosowała zaproszenie na jutrzejsza debatę prezydencką, która jest organizowana na rynku w Końskich. - Już jutro o w Końskich 18:50 pierwsza debata prezydencka w kampanii wyborczej 2025 - przekazał dyrektor programowy TV Republika Michał Rachoń.

Donald Trump uspokaja: Zawsze będą przejściowe trudności Wiadomości
Donald Trump uspokaja: Zawsze będą przejściowe trudności

- Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do sytuacji na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Zapewnił przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Niemcy importują na potęgę węgiel ze Stanów Zjednoczonych tylko u nas
Niemcy importują na potęgę węgiel ze Stanów Zjednoczonych

Prezydent USA Donald Trump wyraził oczekiwanie, aby Unia Europejska i w tym najważniejszy importer surowców energetycznych - Niemcy, importowali więcej takich materiałów z USA. Niemcy uważają jednak, że "lepiej jest się nie uzależniać od dostawców z Ameryki".

Orędzie Prezydenta RP z okazji 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej: Hańba Wiadomości
Orędzie Prezydenta RP z okazji 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej: Hańba

- Doskonale pamiętam moment, gdy zdejmowano tabliczki z napisem „Aleja Lecha Kaczyńskiego” - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu z okazji 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. były prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Zgorzelski: TVP ma psi obowiązek zorganizować debatę dla wszystkich kandydatów z ostatniej chwili
Zgorzelski: TVP ma psi obowiązek zorganizować debatę dla wszystkich kandydatów

W czwartek temat potencjalnej debaty między Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim, która miałaby się odbyć w piątek w Końskich, rozgrzał opinię publiczną. Organizatorem miałyby być bowiem nie sztaby kandydatów, a 2 telewizje prywatne oraz publiczna. Już wiadomo, że TVP i TVN nie zgadzają się na dopuszczenie do debaty dziennikarzy i stacji Republika TV i wPolsce24. Swoją niepochlebną opinię o organizacji tego typu debaty wyraził w Polsatnews wicemarszałek Piotr Zgorzelski z PSL.

Nie żyje były selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker Wiadomości
Nie żyje były selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker

Jak informują media nie żyje Leo Beenhakker. O śmierci 82-letniego byłego selekcjonera reprezentacji Polski miała poinformować jego rodzina.

Areszt poszukiwawczy dla rosyjskich medyków sądowych. Będą wnioski prokuratury pilne
Areszt poszukiwawczy dla rosyjskich medyków sądowych. Będą wnioski prokuratury

Na przełomie kwietnia i maja Prokuratura Krajowa skieruje do sądu wnioski o zastosowanie tzw. aresztu poszukiwawczego wobec rosyjskich biegłych medyków sądowych. Sprawa dotyczy ponad 40 osób, które poświadczyły nieprawdę w swoich opiniach medyczno-sądowych po sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Rocznica katastrofy smoleńskiej - ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci Wiadomości
Rocznica katastrofy smoleńskiej - ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci

Ulicami Warszawy przeszedł "Marsz z Portretami", upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy przeszli z Placu Trzech Krzyży do placu Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Przed Pałacem Prezydenckim wygłoszono przemówienia.

Sędzia Iustitii wyłączona z procesu o pogryzienie człowieka przez Babcię Kasię Wiadomości
Sędzia "Iustitii" wyłączona z procesu o pogryzienie człowieka przez "Babcię Kasię"

Sędzia Anna Bator-Ciesielska z "Iustitii" została wyłączona z orzekania w sprawie "Babci Kasi", która miała znieważyć i pogryźć członka Fundacji Pro-Prawo do Życia w 2022 r.

REKLAMA

"Najważniejszym sojuszem Polski jest NATO". Drugi dzień X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach

"Najważniejszym sojuszem państwa polskiego jest sojusz północnoatlantycki" - powiedział kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki podczas panelu dyskusyjnego poświęconego przyszłości Polski, który odbył się drugiego dnia X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach.
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego
Panel dyskusyjny z udziałem kandydata na prezydenta dr. Karola Nawrockiego / X Europejski Kongres Samorządowców w Mikołajkach

Twarde negocjacje

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego Super Expressu. Pytany był m.in. o to, czy decyzja wstrzymania przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, iż decyzja ta jest "rodzajem twardej negocjacji". Zaznaczył jednocześnie, iż jest to "informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy środkowej".

Ale ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełeńskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

- stwierdził, dodając, iż oczekuje refleksji i "przemyślenia swojego postępowania" od prezydenta Zełeńskiego.

Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego

- dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełeński dojdą do porozumienia, Europa Środkowo - Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach.

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita.

Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżącej polityki, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

- podkreślił kandydat na prezydenta RP. 

 

Wołyń - chcemy pochować Rodaków

Na X Forum Samorządowców odbyły się liczne panele z udziałem nie tylko przedstawicieli władz samorządowych z Polski i z zagranicy, ale także czynnych i byłych polityków, przedstawicieli zarówno konserwatystów, jak i lewicy. Prelegentem, który wzbudził duże zainteresowanie publiczności okazał się były premier Leszek Miller.

W panelu poświęconym bieżącym relacjom międzynarodowym oraz przyczynom i skutkom toczących się konfliktów mocno podkreślił konieczność stanowczego i konsekwentnego stawiania sprawy wołyńskiej w rozmowach z przedstawicielami władz Ukrainy. Ocenił, że domaganie się godnego pochówku naszych pomordowanych rodaków to nie tylko nasze podstawowe prawo, ale także obowiązek. Wypowiedź byłego premiera została nagrodzona oklaskami. 

Ciekawy panel dyskusyjny został poświęcony ochronie środowiska naturalnego i związanych z nią mitom o tym, że brak ingerencji człowieka w przyrodę stanowi dla niej wyłączne dobrodziejstwo. Prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zagrożeniami niesionymi chociażby przez rosnącą populację wilków w gminie Cisna czy z niszczeniem upraw roślin jadalnych przez ptaki chronione. W kuluarowych rozmowach przyrodnicy wskazywali na utopię spożywania owadów jako alternatywy dla jedzenia mięsa, także w aspekcie tak chętnie przytaczanej w tym kontekście walki ze "śladem węglowym".

Wiele paneli Forum zostało poświęcone kwestiom bezpieczeństwa - począwszy od bezpieczeństwa militarnego, poprzez bezpieczeństwo finansowe, cyfrowe, wreszcie - zdrowotne. Gorącym tematem Forum była sprawa przyszłości Ukrainy, a także NATO oraz zbliżające się wybory prezydenckie. Forum stało się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami, podejmowania inicjatyw łączenia sił we wspólnych przedsięwzięciach, a także do promocji poszczególnych regionów Polski, w ich aspektach turystycznych, pracowniczych, mieszkaniowych, edukacyjnych i innych.

CZYTAJ TAKŻE: Decyzja USA ws. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. Andrzej Duda zabiera głos

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski zaproponował pierwszy etap zakończenia wojny. Jest odpowiedź J.D. Vance'a

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe