W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla

W blisko stu miastach w Polsce przed sklepami LIDL-a odbyły się kolejne protesty przeciwko budowie w Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie) gigantycznego centrum logistycznego towarów i odpadów. Centrum ma być zlokalizowane 800 metrów od sanktuarium maryjnego; jedynego miejsca w Polsce, którym miały miejsce oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki objawienia Matki Bożej. Na całym świecie takich miejsc jest 12. Stawia to Gietrzwałd na równi z takimi ośrodkami kultu jak Fatima, Lourdes, Guadelupe.
Protest pod Lidlem W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla
Protest pod Lidlem / fot. mat. organizatora

150 tys. ton odpadów obok cudownego sanktuarium

Do Gietrzwałdu ma trafiać rocznie m.in 150 tyś ton odpadów, w tym 3 tys. ton odpadów uznawanych za niebezpieczne. Obszar jaki ma zajmować centrum to 42 ha. Ma tam stanąć hala długa na 440 m, szeroka na 153 m, wysoka na 24 metry, do tego budynki pomocnicze, kilkuhektarowe parkingi i place składowe. Centrum ma działać w trybie ciągłym - 24 godziny 7 dni w tygodniu. Wygeneruje ono codzienny ruch kilkuset ciężkich aut towarowych na zupełnie nie dostosowanej do tego infrastrukturze drogowej.

Ogromne wątpliwości wzbudza sposób w jakich prowadzony proces pozyskiwania pozwolenia na budowę. Władze Gminy Gietrzwałd uznały że nie ma potrzeby wykonywania raportu odziaływania na środowisko, Ministerstwo Rolnictwa "odrolniło" bardzo cenny rolniczo grunt. Inwestycja ma być zlokalizowana w Strefie Chronionego Krajobrazu rzeki Pasłęki. A mimo to budowa przewiduje przeprowadzenie gigantycznych prac ziemnych.

Silny głos w obronie sanktuarium

Dzisiejszy protest jest kolejnym silnym głosem w obronie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Protesty zostały przeprowadzone pod sklepami LDL-a w blisko stu miastach w 180 punktach. Akcja rozszerza się, rośnie świadomość wielu osób. Coraz więcej klientów Lidl-a dziwi się uporowi tej firmy ws. ulokowania centrum dystrybucji towarów i odpadów w Gietrzwałdzie. Działania będziemy kontynuować i wzmacniać. Zamierzamy z naszą sprawą docierać intensywnie do polskiej opinii publicznej, ale również wyjść poza granice Polski. Gietrzwałd to bardzo istotna cześć kultury i historii Polski i Europy

– powiedział Jacek Wiącek, przewodniczący Komitetu Obrony Gietrzwałdu

Decyzja sądu – budowa Lidla w Gietrzwałdzie wstrzymana

Przypomnijmy, że w styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie dopełniło formalności podczas jednej z procedur dotyczących budowy centrum dystrybucyjnego Lidla. Wyrok oznacza, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze będzie musiało ponownie zająć się opinią oddziaływania na środowisko inwestycji w Gietrzwałdzie.

Jest oświadczenie Lidla

W związku z powyższą publikacją, sieć sklepów Lidl wydała oświadczenie. Publikujemy je w całości:

W związku z decyzją administracyjną obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji. Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Informacje o planowanym składowisku odpadów są fałszywe. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.  

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest Centrum Dystrybucji w Dobroszycach. W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o społeczeństwo.


 

POLECANE
Kaczyński: Mamy trudny czas, życzę by ten czas się skończył Wiadomości
Kaczyński: Mamy trudny czas, życzę by ten czas się skończył

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre - życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz Wiadomości
Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz

Smutne wieści dotarły z Chorwacji. W wieku 39 lat zginął Nikola Pokrivač, były piłkarz Dinama Zagrzeb, AS Monaco, Salzburga i reprezentacji Chorwacji. O jego śmierci poinformował Chorwacki Związek Piłki Nożnej (HNS).

Po spadkach w sondażach sztab Trzaskowskiego zapowiada ofensywę polityka
Po spadkach w sondażach sztab Trzaskowskiego zapowiada ofensywę

Pracownia IBRIS w badaniu dla Polsatu potwierdza trend widoczny w innych sondażach, jakim są spadki w notowaniach lidera sondaży Rafała Trzaskowskiego. W porównaniu do poprzedniego badania z marca kandydat Koalicji Obywatelskiej stracił 5,6 pkt proc. Dziś chce na niego głosować 30,8 proc. badanych.

Pogoda na Wielkanoc. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Pogoda na Wielkanoc. IMGW wydał komunikat

Wielkanoc pogodna prawie w całym kraju, w sobotę, niedzielę i poniedziałek do 24 st. C, jedynie na Pomorzu temperatura niższa do 13 st. C. - powiedział PAP Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodał, że deszcz możliwy na Mazowszu, Suwalszczyźnie i w rejonach górskich.

Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze? Wiadomości
Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze?

Żywego noworodka zapakowanego w reklamówkę wraz z pępowiną i łożyskiem przypadkowy przechodzień znalazł we wtorek (15 kwietnia) wieczorem w pustostanie przy ul. Zgierskiej na Starych Bałutach w Łodzi. Matka usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa dziecka.

Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę Wiadomości
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę

To była ciężka i pracowita noc dla służb ratunkowych. Strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej setki razy musieli interweniować, walcząc ze skutkami gwałtownych burz i nawałnic. Jedne z najpoważniejszych zniszczeń odnotowano w Lubelskiem i na Podkarpaciu.

USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu polityka
USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu

Jak donosi Bloomberg, USA są gotowe uznać kontrolę Rosji nad nielegalnie anektowanym przez nią ukraińskim Krymem w ramach szerszego porozumienia pokojowego pomiędzy Moskwą a Kijowem

Ostatni akt tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie Wiadomości
Ostatni akt tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

REKLAMA

W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla

W blisko stu miastach w Polsce przed sklepami LIDL-a odbyły się kolejne protesty przeciwko budowie w Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie) gigantycznego centrum logistycznego towarów i odpadów. Centrum ma być zlokalizowane 800 metrów od sanktuarium maryjnego; jedynego miejsca w Polsce, którym miały miejsce oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki objawienia Matki Bożej. Na całym świecie takich miejsc jest 12. Stawia to Gietrzwałd na równi z takimi ośrodkami kultu jak Fatima, Lourdes, Guadelupe.
Protest pod Lidlem W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla
Protest pod Lidlem / fot. mat. organizatora

150 tys. ton odpadów obok cudownego sanktuarium

Do Gietrzwałdu ma trafiać rocznie m.in 150 tyś ton odpadów, w tym 3 tys. ton odpadów uznawanych za niebezpieczne. Obszar jaki ma zajmować centrum to 42 ha. Ma tam stanąć hala długa na 440 m, szeroka na 153 m, wysoka na 24 metry, do tego budynki pomocnicze, kilkuhektarowe parkingi i place składowe. Centrum ma działać w trybie ciągłym - 24 godziny 7 dni w tygodniu. Wygeneruje ono codzienny ruch kilkuset ciężkich aut towarowych na zupełnie nie dostosowanej do tego infrastrukturze drogowej.

Ogromne wątpliwości wzbudza sposób w jakich prowadzony proces pozyskiwania pozwolenia na budowę. Władze Gminy Gietrzwałd uznały że nie ma potrzeby wykonywania raportu odziaływania na środowisko, Ministerstwo Rolnictwa "odrolniło" bardzo cenny rolniczo grunt. Inwestycja ma być zlokalizowana w Strefie Chronionego Krajobrazu rzeki Pasłęki. A mimo to budowa przewiduje przeprowadzenie gigantycznych prac ziemnych.

Silny głos w obronie sanktuarium

Dzisiejszy protest jest kolejnym silnym głosem w obronie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Protesty zostały przeprowadzone pod sklepami LDL-a w blisko stu miastach w 180 punktach. Akcja rozszerza się, rośnie świadomość wielu osób. Coraz więcej klientów Lidl-a dziwi się uporowi tej firmy ws. ulokowania centrum dystrybucji towarów i odpadów w Gietrzwałdzie. Działania będziemy kontynuować i wzmacniać. Zamierzamy z naszą sprawą docierać intensywnie do polskiej opinii publicznej, ale również wyjść poza granice Polski. Gietrzwałd to bardzo istotna cześć kultury i historii Polski i Europy

– powiedział Jacek Wiącek, przewodniczący Komitetu Obrony Gietrzwałdu

Decyzja sądu – budowa Lidla w Gietrzwałdzie wstrzymana

Przypomnijmy, że w styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie dopełniło formalności podczas jednej z procedur dotyczących budowy centrum dystrybucyjnego Lidla. Wyrok oznacza, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze będzie musiało ponownie zająć się opinią oddziaływania na środowisko inwestycji w Gietrzwałdzie.

Jest oświadczenie Lidla

W związku z powyższą publikacją, sieć sklepów Lidl wydała oświadczenie. Publikujemy je w całości:

W związku z decyzją administracyjną obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji. Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Informacje o planowanym składowisku odpadów są fałszywe. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.  

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest Centrum Dystrybucji w Dobroszycach. W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o społeczeństwo.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe