Niemieckie MSW: "47 000 wydaleń w ścisłej koordynacji z sąsiadami. Skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji"
![Donald Tusk Niemieckie MSW:](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135400/1739386408de0849bdb02d7453d7661d.jpg)
Niemieckie MSW zarządziło przedłużenie kontroli granicznych na wszystkich swoich granicach na kolejne pół roku.
— Bo nasze działania są skuteczne i wciąż potrzebne. W ten sposób skutecznie przeciwdziałamy nielegalnej migracji – również poprzez około 47 000 wydaleń w ramach kontroli granicznych. Zatrzymujemy przemytników, którzy brutalnie przerabiają ludzi na towary i przemycają ich przez granice. (...) Czyniąc to, będziemy nadal działać w ścisłej koordynacji z naszymi sąsiadami – bez niebezpiecznego unilateralizmu narodowego i zgodnie z prawem europejskim.
- podaje niemieckie MSW. Następnie MSW naszego zachodniego sąsiada, zapewnia, że będzie nadal wzmacniać swoją policję federalną poprzez dodatkowe 1000 etaty rocznie i dodatkowe fundusze.
Jednostronne niemieckie kontrole graniczne
Kontrole graniczne wewnętrznych granic EU Niemcy wprowadziły po raz pierwszy w 2015 roku na swojej granicy z Austrią. Następnie jesienią 2023 roku na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią. Rok później kontrole wprowadzono już na wszystkich granicach lądowych Niemiec. Jednostronne kontrole graniczne, są oceniane przez Niemcy pozytywnie w kontekście ograniczenia migracji. Niemieckie MSW zaznacza, że liczba wniosków o azyl w 2024 roku wyniosła 213 499, co oznacza spadek o około 111 000 lub około 34 procent w porównaniu z 2023 roku (324 636).
Art 25
Niemieckie władze powołują się, wprowadzając jednostronnie kontrole na granicach swojego państwa na art. 25 kodeksu granicznego Schengen. — Przywrócenie wewnętrznej kontroli granicznej mogłoby wyjątkowo być konieczne w przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego na poziomie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej, lub na poziomie krajowym, w szczególności w następstwie ataków terrorystycznych lub groźby takich ataków, lub z powodu zagrożeń stwarzanych przez przestępczość zorganizowaną.
Niemcy argumentują, wnioskując w Brukseli o przedłużenie kontroli granicznych koniecznością ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego. Tu konstruowany jest mniemany kryzys wywołany nielegalna migracji do Niemiec oraz obciążenie Niemiec w zakresie zakwaterowania, a także sektora edukacji i integracji ze względu na przyjęcie w ostatnich latach 1,2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy i migrację azylową.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]