Szef kancelarii Zełenskiego: Jesteśmy bardzo blisko zakończenia tej wojny sprawiedliwym pokojem
![Ukraińscy żołnierze, zdjęcie poglądowe Szef kancelarii Zełenskiego: Jesteśmy bardzo blisko zakończenia tej wojny sprawiedliwym pokojem](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135126/173892764684219ce9579a5d18a5c489.jpg)
"To kluczowy moment"
– Liderzy i eksperci polityczni, którzy będą obecni w Monachium, muszą zrozumieć, że to kluczowy moment. (…) Jesteśmy bardzo blisko zakończenia tej wojny sprawiedliwym i trwałym pokojem, ale (konieczne) jest bycie razem. Nie wolno pozwolić Rosji na dzielenie świata i (naszych) partnerów – powiedział Jermak w wywiadzie dla agencji Associated Press.
Poinformował, że w Monachium Ukraina ma nadzieję przedyskutować to, jakie gwarancje bezpieczeństwa można zapewnić Kijowowi, aby powstrzymać Rosję przed ponowną agresją.
- "Ale wtopa". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Administracja Trumpa zwija USAID i nakazuje powrót do USA pracownikom agencji na całym świecie
- Zmiany personalne w krytycznym momencie właściciela TVN Warner Bros. Discovery
- Feministyczna organizacja z Polski bez pieniędzy z USA. "To potworne"
Wysłannik ds. Ukrainy odwiedzi Kijów
Szef Kancelarii Prezydenta powiadomił, że specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy Keith Kellogg odwiedzi Kijów po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, czyli pod koniec lutego.
W ramach prób zapoznania nowej administracji USA z sytuacją państwa Ukraińcy planują przekazać Kelloggowi "pełne i rzeczywiste informacje" na temat rozwoju wydarzeń na polu walki, trwających działań mobilizacyjnych oraz dostaw broni i sprzętu wojskowego.
– Myślę, że ważne jest, abyśmy przeprowadzili te konsultacje i negocjacje, zanim administracja (Trumpa) przedstawi jakiekolwiek plany (dotyczące zakończenia wojny). (…) Nasze stanowisko jest takie, że nie można – i byłoby to dużym błędem – opracowywać jakichkolwiek planów bez udziału Ukrainy w ich przygotowaniu – podkreślił Jermak.
Szef Kancelarii Prezydenta zauważył, że Ukraina rozważa partnerstwo strategiczne z USA również po zakończeniu konfliktu z Rosją i jest to część strategii Zełenskiego w podejściu do nowej amerykańskiej administracji. – Chcemy, aby Amerykanie (…) postrzegali nas jako bardzo ważnego i bardzo interesującego partnera strategicznego w przyszłości – oznajmił.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa rozpocznie się 14 lutego i zakończy dwa dni później. Jest to międzynarodowe spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, a także ministrów, członków parlamentów, wysokich rangą przedstawicieli sił zbrojnych, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów. Odbywa się co roku w lutym, pierwszą edycję zorganizowano w 1963 r. (PAP)