Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: "Co dalej, panie Morawiecki?"

– Unia Europejska, żeby przetrwać, musi przejść trzy rewolucje: przemysłową, instytucjonalną i mentalną. Będę starał się robić wszystko, żeby w tym kierunku popychać UE. Jesteśmy krok od katastrofy gospodarczej. Wstrząsy, które przyjdą już w krótce, będą tak potężne, że zmuszą do refleksji również tę ociężałą strukturę brukselską – alarmuje Mateusz Morawiecki, były premier, a obecnie poseł i przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To właśnie wywiad Igora Zalewskiego z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości otwiera najnowszy numer Tygodnika Solidarność.
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność Najnowszy numer Tygodnika Solidarność:
Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Tygodniku Solidarność / fot. Marcin Żegliński

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Make Europe Great Again

W rozmowie z Igorem Zalewskim, były premier wskazywał na energetykę, jako ten obszar, gdzie nowa administracja amerykańska może rozwijać współpracę z państwami Unii Europejskiej.

– Poprzez rewolucję przemysłową rozumiem odejście od Zielonego Ładu. To on uniemożliwia produkcję i skazuje nas na zależność od Chin. Oczywiście należy zrezygnować z węglowodorów rosyjskich i arabskich tak szybko, jak to możliwe. W USA prezydent Trump będzie wydobywał gaz i ropę na potęgę i współpraca europejsko-amerykańska na tym polu może nas scementować i może być ważnym elementem okresu przejściowego w polityce gospodarczej i klimatycznej – stwierdził w wywiadzie Mateusz Morawiecki.

W ocenie nowego lidera frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Unia Europejska powinna "niejako cofnąć się do epoki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, kiedy wolny handel, walka o podniesienie konkurencyjności, o innowacyjność były priorytetami".

– Dzisiaj zamiast tego wspólnego rynku mamy projekt ideologiczny: pakt migracyjny, mamy Zielony Ład, obsesyjne zainteresowanie tematyką LGBT. Na drugi plan spychane są kwestie modernizacyjne i gospodarcze, czego efektem może być obniżenie poziomu życia w krajach europejskich – podkreślił.

"Zlecenie na Morawieckiego"

– Mateusz Morawiecki przeżywa ostatnio bardzo intensywny czas w polityce krajowej i międzynarodowej. Każdy wizerunkowy i polityczny sukces odniesiony przez niego poza Polską, lecz przecież na polską politykę promieniujący, kontrowany jest przez nasze władze działaniami wymierzonymi w poprzedniego szefa rządu. Pretekstem są wybory korespondencyjne zaplanowane na maj 2020 roku, do których – jak wiemy – nigdy nie doszło – pisze w sowim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nad tym, czy Mateusz Morawiecki po sześciu latach spędzonych na stanowisku szefa rządu jest jeszcze w stanie zostać liderem obozu niepodległościowego zastanawia się Ludwik Pęzioł: – Po wieloletnich rządach, wbrew pozorom, Morawiecki okazuje się politykiem stosunkowo odpornym na czarną propagandę. Pomimo obciążeń wciąż utrzymuje się – może nie na fali, ale „na powierzchni” już tak. Czy w razie powrotu PiS do władzy ponownie obejmie stery? – pyta dziennikarz.

Skrzynka piwa dla Morawieckiego

O mocnych i słabych stronach "premierowania" Mateusza Morawieckiego pisze również Rafał Woś: – Morawiecki w swojej karierze wiele razy pokazał, że umie dowozić założone cele. Nawet jak to dowożenie trzeba rozpisać na lata. To czyni go postacią, której przekreślenie byłoby wyrazem wyjątkowej głupoty przekreślającego – zaznaczył.

Co jeszcze w numerze?

O rekordowej grzywnie za łamanie ustawy o handlu w niedziele w wysokości 40 tysięcy złotych mówił w wywiadzie z Michałem Ossowskim okręgowy inspektor pracy w Katowicach Piotr Kalbron. Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych próbował obejść przepisy otwierając się w niedziele pod pretekstem "Klubu Czytelnika".

Czy polska prawica złapie falę? – Wiatr zmian wieje w świecie zachodnim i coraz wyraźniej widać nie tylko to, że konserwatyści zyskują na politycznej sile, ale przede wszystkim zwykli ludzie mają dość lewicowego szaleństwa. Jednak to jeszcze za mało, by przejąć władzę – tekst Mariusza Staniszewskiego.

Koniec III RP: nie ma co rozpaczać, ale trochę strach – Im wcześniej uzmysłowimy sobie, że III Rzeczpospolita Polska dożywa swych dni, tym lepiej. Szansa ustrojowa, a co za tym idzie, i rozwojowa, tkwi w szerokiej świadomości i dyskusji o potrzebie nowego państwa – pisze Marek Wróbel.

Z Berlinem trzeba inaczej – Nasze PKB może w tym roku przekroczyć bilion dolarów. To jakby nie patrzeć wejście do ekstraklasy – musimy myśleć i zachowywać się jak ona. Nasze stosunki z Niemcami są oparte na układzie świata, który już nie istnieje. Podpisany ponad 30 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie jest już nieaktualny. Polska urosła i musi sobie uszyć nowy garnitur, na nową miarę, i tak ubrana rozmawiać z Berlinem – twierdzi dr Piotr Andrzejewski, ekspert ds. Niemiec Instytutu Zachodniego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Na ratunek RAFAKO – W działającej nieprzerwanie od 76 lat spółce RAFAKO rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Zatrudnienie może stracić niemal cała 700-osobowa załoga. Jak doszło do tego, że firma, która dostarczała kotły dla prawie wszystkich polskich elektrowni zawodowych, znalazła się w stanie upadłości? Czy państwo może i powinno ją ocalić? – o tym pisze w swoim tekście Marcin Krzeszowiec.

"Stawiam muzykę ponad social mediami" – Przemierzyłam całą Polskę, żeby móc uczestniczyć w konkursach wokalnych. Czasami zdarzały się dwa jednego dnia w odległych miejscowościach. Rodzice od zawsze mnie wspierali w realizacji marzeń, dzięki czemu mogliśmy jeździć do różnych miast, żebym mogła się zaprezentować – mówi Sandra Michalak, wokalistka, autorka tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

A także liczne felietony naszych współpracowników: Magdaleny Okraski, Karola Gaca, Jana Wróbla, Moniki Małkowskiej, Tadeusza Płużańskiego.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe