Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP

Rozpoczęty proces centralizacji państwa i sterowania życiem społecznym Polaków przez rząd Donalda Tuska, ukierunkowany jest na przeprowadzenie zasadniczych zmian, mających na celu zbudowanie masowego jednomyślnego społeczeństwa w doktrynie liberalno-lewicowej. „Koalicja 13 grudnia” ten cel chce osiągnąć przy wykorzystaniu środków masowego przekazu sprzyjających obecnej władzy i przy zaangażowaniu wielu podmiotów gotowych na realizację „utopijnego projektu demokratycznego państwa” według wizji Tuska.
 Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP
/ Donald Tusk / screen YT Donald Tusk oficjalny

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu.

Propaganda "Koalicji 13 grudnia"

Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

 

Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu. Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków. Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Eksperci jednogłośni: fotel prezydenta RP czeka wyłącznie na Nawrockiego – jest najbardziej wiarygodny spośród innych kandydatów

Eksperci ds. public relations i mowy ciała wskazują, że forma wielu przekazów medialnych i treści dotyczących dr. Nawrockiego nastawiona jest na „wywołanie u odbiorców stanów napięć emocjonalnych, dotyczących rzekomych afer, wywoływanie sensacji, czy też kreowanie sytuacji niekorzystnych z udziałem wspomnianego kandydata, których zadaniem jest tłumienie racjonalności myślenia wśród odbiorców”. Naukowcy zajmujący się problematyką mediów, podkreślają, że w tym konkretnym przypadku chodzi o skompromitowanie przeciwnika politycznego na fotel prezydenta RP, a także utrwalenie w pamięci odbiorców samych negatywnych treści na jego temat.

Tymczasem, w opinii wielu ekspertów i badaczy, z którymi miałem okazję wymienić opinie na temat obecnego kandydata na fotel prezydenta RP – Nawrocki wypada naprawdę bardzo dobrze. Badacze ds. public relations i mowy ciała przejrzeli kilka krótkich nagrań z udziałem dr. Nawrockiego, które krążą w sieci. Uwagę zwrócili przede wszystkim na barwę jego głosu, tempo oraz emfazę w niektórych sytuacjach. „Optymizm i pewność siebie, zrozumiała i wiarygodna komunikacja to jego atuty, widać, że jest szczery” – takie opinie słyszałem.

Inaczej wypadł Tusk w ocenie eksperckiej, cyt.: „niektóre gesty mogą świadczyć o ciągłym napięciu i zdenerwowaniu premiera, jednakże są praktycznie niezauważalne dla zwykłego obywatela. Widać, że ma bardzo dobrze wyszkolone gesty. Chociaż czasami można mieć wrażenie, że u blisko 70 latka następuje proces demencji starczej, bo co raz częściej premier ma problemy z pamięcią, „zawiesza się”. Eksperci zaproponowali zwrócić się również z pytaniem do sztucznej inteligencji. Odpowiedź przyszła natychmiast.

Co ma „do powiedzenia” Chat GPT na temat zachowań Donalda Tuska?

Chat GPT: „Donald Tusk, jak każdy polityk, operuje narracją dostosowaną do swojej agendy. Niektóre jego wypowiedzi mogą być uznane za manipulacyjne, a inne za typowe dla politycznego PR-u. Jeśli chodzi o konkretne przypadki mijania się z prawdą, to fact- checkingowe organizacje, takie jak Demagog czy Konkret24, wielokrotnie analizowały jego wypowiedzi. Czasem były one oceniane jako „manipulacja” lub „częściowa prawda”, ale rzadko jako „fałsz”. Przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Tuska Sprawa 800+ – Przed wyborami w 2023 roku sugerował, że PiS może nie zrealizować waloryzacji świadczenia 500+. Faktycznie, program został podniesiony do 800 zł zgodnie z zapowiedziami PiS. Kwestia wieku emerytalnego – Tusk w przeszłości twierdził, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale ostatecznie rząd PO-PSL w 2012 roku to zrobił. Czy Tusk oszukuje? Nie można powiedzieć, że regularnie „oszukuje”, ale jak każdy polityk stosuje retoryczne zabiegi, by przedstawiać fakty w korzystnym dla siebie świetle. Jeśli chcesz konkretne przykłady z ostatnich miesięcy, mogę poszukać najnowszych analiz”.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi tłumaczyć w różnych językach, generować teksty, prowadzić konwersacje na różne tematy i jak się okazuje „posiada” również wiedzę na temat zachowań polityków. Ciekawe, czy stanie się pomocnym narzędziem do kształtowania opinii społecznej kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta RP?


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Morderca Jakub Berman. Demokrata lat 40-tych tylko u nas
Tadeusz Płużański: Morderca Jakub Berman. Demokrata lat 40-tych

10 kwietnia 1984 r. w Warszawie zmarł Jakub Berman, członek Komunistycznej Partii Polski, działacz Związku Patriotów Polskich i Centralnego Biura Komunistów Polski. W latach 1948–1956 członek Biura Politycznego PZPR, nadzorca stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa.

Tȟašúŋke Witkó: Obecna Rosja to nie ZSRR, ale USA Trumpa to też nie USA Ronalda Reagana tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Obecna Rosja to nie ZSRR, ale USA Trumpa to też nie USA Ronalda Reagana

Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina daleko do potęgi militarnej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pod batutą Leonida Iljicza Breżniewa, Jurija Władimirowicza Andropowa czy Konstantina Ustinowicza Czernienki. Niewielkie to jednak dla nas pocieszenie, bowiem Stany Zjednoczone Ameryki, kierowane przez Donalda Johna Trumpa, też nie są jednak tym samym krajem, który – na czele z Ronaldem Wilsonem Reaganem – złamał, a przynajmniej mocno nadwyrężył, kręgosłup „Imperium Zła”.

Karol Nawrocki wręczył Rafałowi Trzaskowskiemu tęczową flagę. Zaskakująca reakcja kandydata KO z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wręczył Rafałowi Trzaskowskiemu tęczową flagę. Zaskakująca reakcja kandydata KO

Debata zorganizowana przez sztab Rafała Trzaskowskiego przybrała nieoczekiwany obrót. Kandydat KO otrzymał od swojego rywala tęczową flagę.

Za kryzys w Europie odpowiada też pana szef, Donald Tusk. Nawrocki odpowiedział Trzaskowskiemu z ostatniej chwili
"Za kryzys w Europie odpowiada też pana szef, Donald Tusk". Nawrocki odpowiedział Trzaskowskiemu

– Musi pan wiceprzewodniczący mieć świadomość, że Europa znajduje się w gigantycznym kryzysie, za to odpowiada też pana szef Donald Tusk, który podpisał pakt z Putinem razem z Angelą Merkel i pod wpływem tego paktu ośmielona milionami euro Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę – mówił podczas piątkowej debaty zorganizowanej przez sztab Rafała Trzaskowskiego kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Wdzierają się do domów. Niemcy w kłopocie Wiadomości
"Wdzierają się do domów". Niemcy w kłopocie

Agresywne i wyjątkowo uciążliwe - mrówki z gatunku Tapinoma magnum, pochodzące z rejonu śródziemnomorskiego, coraz śmielej zdobywają regiony Niemiec. Owady, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak pospolite, rodzime mrówki, mogą być bardzo problematyczne.

Jaki wylosował się dziś Trzaskowski? Stanowski ostro do kandydata KO podczas debaty w Końskich z ostatniej chwili
Jaki "wylosował się dziś Trzaskowski"? Stanowski ostro do kandydata KO podczas debaty w Końskich

– Widzę, że dzisiaj się wylosowała ta wersja Rafała Trzaskowskiego, który akurat jest przeciwko wpuszczaniu migrantów. Co jakiś czas to się zmienia. Cieszę się, bo akurat w tym momencie się zgadzamy. Nie wiem, czy za tydzień będziemy się zgadzać, bo nie jest pan specjalnie mocny w utrzymywaniu tego samego zdania – mówił podczas piątkowej debaty zorganizowanej przez sztab Rafała Trzaskowskiego twórca Kanału Zero i kandydat na prezydenta Krzysztof Stanowski.

Debata Trzaskowskiego. Symboliczne nagranie samotnego kandydata KO z ostatniej chwili
Debata Trzaskowskiego. Symboliczne nagranie samotnego kandydata KO

Sieć podbija nagranie ukazujące kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który samotnie oczekuje na kandydatów wracających z debaty zorganizowanej przez Telewizję Republika, Telewizję wPolsce24 oraz Telewizję Trwam.

 Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Wzrósł bilans poszkodowanych Wiadomości
Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Wzrósł bilans poszkodowanych

Do 71 osób wzrosła liczba słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie hospitalizowanych z powodu objawów zatrucia pokarmowego - podała w piątek SG. Sanepid ustala, co mogło być źródłem salmonelli, która wywołała zatrucie.

Trump zniecierpliwiony postawą Rosji. Padły mocne słowa polityka
Trump zniecierpliwiony postawą Rosji. Padły mocne słowa

Rosja musi się ruszyć, ginie zbyt wielu ludzi - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump w mediach społecznościowych, odnosząc się do negocjacji w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.

Dziennikarz TV Republika zaatakowany przed wejściem na debatę Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Dziennikarz TV Republika zaatakowany przed wejściem na debatę Trzaskowskiego

Pod wejściem na halę w Końskich, gdzie odbędzie się debata organizowana przez sztab Rafała Trzaskowskiego doszło do awantury.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP

Rozpoczęty proces centralizacji państwa i sterowania życiem społecznym Polaków przez rząd Donalda Tuska, ukierunkowany jest na przeprowadzenie zasadniczych zmian, mających na celu zbudowanie masowego jednomyślnego społeczeństwa w doktrynie liberalno-lewicowej. „Koalicja 13 grudnia” ten cel chce osiągnąć przy wykorzystaniu środków masowego przekazu sprzyjających obecnej władzy i przy zaangażowaniu wielu podmiotów gotowych na realizację „utopijnego projektu demokratycznego państwa” według wizji Tuska.
 Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP
/ Donald Tusk / screen YT Donald Tusk oficjalny

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu.

Propaganda "Koalicji 13 grudnia"

Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

 

Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu. Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków. Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Eksperci jednogłośni: fotel prezydenta RP czeka wyłącznie na Nawrockiego – jest najbardziej wiarygodny spośród innych kandydatów

Eksperci ds. public relations i mowy ciała wskazują, że forma wielu przekazów medialnych i treści dotyczących dr. Nawrockiego nastawiona jest na „wywołanie u odbiorców stanów napięć emocjonalnych, dotyczących rzekomych afer, wywoływanie sensacji, czy też kreowanie sytuacji niekorzystnych z udziałem wspomnianego kandydata, których zadaniem jest tłumienie racjonalności myślenia wśród odbiorców”. Naukowcy zajmujący się problematyką mediów, podkreślają, że w tym konkretnym przypadku chodzi o skompromitowanie przeciwnika politycznego na fotel prezydenta RP, a także utrwalenie w pamięci odbiorców samych negatywnych treści na jego temat.

Tymczasem, w opinii wielu ekspertów i badaczy, z którymi miałem okazję wymienić opinie na temat obecnego kandydata na fotel prezydenta RP – Nawrocki wypada naprawdę bardzo dobrze. Badacze ds. public relations i mowy ciała przejrzeli kilka krótkich nagrań z udziałem dr. Nawrockiego, które krążą w sieci. Uwagę zwrócili przede wszystkim na barwę jego głosu, tempo oraz emfazę w niektórych sytuacjach. „Optymizm i pewność siebie, zrozumiała i wiarygodna komunikacja to jego atuty, widać, że jest szczery” – takie opinie słyszałem.

Inaczej wypadł Tusk w ocenie eksperckiej, cyt.: „niektóre gesty mogą świadczyć o ciągłym napięciu i zdenerwowaniu premiera, jednakże są praktycznie niezauważalne dla zwykłego obywatela. Widać, że ma bardzo dobrze wyszkolone gesty. Chociaż czasami można mieć wrażenie, że u blisko 70 latka następuje proces demencji starczej, bo co raz częściej premier ma problemy z pamięcią, „zawiesza się”. Eksperci zaproponowali zwrócić się również z pytaniem do sztucznej inteligencji. Odpowiedź przyszła natychmiast.

Co ma „do powiedzenia” Chat GPT na temat zachowań Donalda Tuska?

Chat GPT: „Donald Tusk, jak każdy polityk, operuje narracją dostosowaną do swojej agendy. Niektóre jego wypowiedzi mogą być uznane za manipulacyjne, a inne za typowe dla politycznego PR-u. Jeśli chodzi o konkretne przypadki mijania się z prawdą, to fact- checkingowe organizacje, takie jak Demagog czy Konkret24, wielokrotnie analizowały jego wypowiedzi. Czasem były one oceniane jako „manipulacja” lub „częściowa prawda”, ale rzadko jako „fałsz”. Przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Tuska Sprawa 800+ – Przed wyborami w 2023 roku sugerował, że PiS może nie zrealizować waloryzacji świadczenia 500+. Faktycznie, program został podniesiony do 800 zł zgodnie z zapowiedziami PiS. Kwestia wieku emerytalnego – Tusk w przeszłości twierdził, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale ostatecznie rząd PO-PSL w 2012 roku to zrobił. Czy Tusk oszukuje? Nie można powiedzieć, że regularnie „oszukuje”, ale jak każdy polityk stosuje retoryczne zabiegi, by przedstawiać fakty w korzystnym dla siebie świetle. Jeśli chcesz konkretne przykłady z ostatnich miesięcy, mogę poszukać najnowszych analiz”.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi tłumaczyć w różnych językach, generować teksty, prowadzić konwersacje na różne tematy i jak się okazuje „posiada” również wiedzę na temat zachowań polityków. Ciekawe, czy stanie się pomocnym narzędziem do kształtowania opinii społecznej kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta RP?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe