Piotr Müller w PE: Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych?
Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych takich jak X czy Facebook? Jakie działania podejmowała KE, aby wprowadzić cenzurę prewencyjną? Tego chcemy się dowiedzieć
– powiedział Piotr Müller.
Europoseł Piotr Müller zwrócił uwagę na to, że podczas debaty w PE politycy z lewej strony mieli "domagać się", aby KE "wprowadziła prewencyjną cenzurę".
Niestety podczas debaty w PE nie padły odpowiedzi na te pytania, a wiele osób z lewej strony politycznej domagało się wręcz od KE, aby taką cenzurę prewencyjną wprowadzić, aby to urzędnicy mieli decydować, jakie treści w internecie mogą być, które są prawdą, a które rzekomo są fałszem
– zauważył europoseł PiS.
My walczymy o to, aby w internecie była wolność i dlatego też z grupą posłów kierujemy wniosek, aby powstała tutaj w PE komisja, która wyjaśni, jakie rodzaje wpływu były stosowane wobec platform społecznościowych
– podkreślił polityk.
Debata w Parlamencie Europejskim nt. Aktu o usługach cyfrowych
We wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata nt. Digital Services Act – Aktu o usługach cyfrowych. Temat jej brzmiał: "Konieczność egzekwowania ustawy o usługach cyfrowych w celu ochrony demokracji na platformach mediów społecznościowych, w tym przed ingerencją zagraniczną i stronniczymi algorytmami".
Przypomnijmy, że Akt o usługach cyfrowych jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.
KE twierdzi, że porozumiała się z platformami społecznościowymi ws. kontroli treści w internecie
Natomiast w poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że dwanaście dużych platform cyfrowych, w tym amerykańskie X, Facebook i Instagram oraz chiński TikTok, dobrowolnie zgodziły się na nowe, zaostrzone zasady walki z mową nienawiści. Giganci mają m.in. reagować na większość zgłoszonych postów w ciągu 24 godzin.
Wśród tych platform znalazły się: Dailymotion, Facebook, Instagram, Jeuxvideo.com, LinkedIn, Microsoft, Snapchat, Rakuten Viber, TikTok, Twitch, X i YouTube.
Szczególną uwagę zwraca zgoda platformy X, który w związku z ostrą krytyką brukselskich elit przez właściciela platformy Elona Muska jest oskarżany o naruszanie unijnych przepisów cyfrowych. Presja na tę platformę wzrosła ostatnio w związku z nadaniem wywiadu z liderką prawicowej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec Alice Weidel.
Na bardziej zaostrzoną moderację miał zgodzić się też właściciel Facebooka, koncern Meta, który zapowiedział niedawno, że pozbędzie się fact-checkerów i – śladem X – będzie bardziej polegać na użytkownikach w moderowaniu treści. Zmiana ta dotyczy jednak wyłącznie terytorium Stanów Zjednoczonych. Ogłaszając ruch Mety, jej właściciel Mark Zuckerberg zapowiedział, że będzie razem z prezydentem USA Donaldem Trumpem zabiegać o sprzeciwianie się rządom państw, które "naciskają na amerykańskie firmy, by coraz więcej cenzurowały".
❗Chcemy utworzenia specjalnej komisji w Parlamencie Europejskim, która miałaby zbadać praktyki cenzury w mediach społecznościowych.
— Piotr Müller (@PiotrMuller) January 22, 2025
Chodzi o zbadanie mechanizmów cenzury stosowanych w ostatnich latach.
Wolność wypowiedzi to podstawowe prawo człowieka i kluczowa wartość… pic.twitter.com/Uggz34yOm3