Zbigniew Ziobro: Fakt blokowania orzeczeń TK nie powoduje tego, że te orzeczenia nie istnieją
Działanie byłej komisji ds. Pegasusa jest nielegalne i bez podstawy prawnej
- powiedział Zbigniew Ziobro przypominając, że Trybunał Konstytucyjny 10 września 2024 r. wyjaśnił, że "komisja działa z co najmniej domniemaniem sprzeczności z konstytucją".
Blokowanie orzeczeń TK w Dzienniku Ustaw
Polityk powiedział, że premier Donald Tusk ma blokować publikację orzeczeń TK w Dzienniku Urzędowym, co jednak nie odbiera orzeczeniu mocy wiążącej.
Fakt blokowania orzeczeń TK nie powoduje tego, że te orzeczenia nie istnieją, nie mają mocy wiążącej
- wyjaśnił Ziobro. Polityk przypomniał orzeczenie TK z czasów przewodnictwa prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, że władza wykonawcza ma obowiązek niezwłocznej publikacji wyroków.
Zbigniew Ziobro o manipulacjach składami sędziowskimi
W dalszej części konferencji Ziobro mówił o tym, że w jego sprawie miało dojść do manipulowania składami sędziowskimi, o czym szerzej mówił na poprzedniej wspomnianej konferencji.
Raz wylosowany sędzia nie spodobał się kierownictwu sądu, wynik został unieważniony. Ponownie przeprowadzono losowanie. Kiedy została wylosowana osoba, która cieszy się zaufaniem kierownictwa sądu
- powiedziała Ziobro, podając że do jego sprawy została przydzielona sędzia Anna Ptaszek, która orzekła karę finansową za wcześniejsze nie wstawienie się w sądzie byłego ministra sprawiedliwości. Poseł powiedział, że taka nieprawidłowość może spotkać każdego obywatela.
Ponowne losowanie sędziego
Pod koniec grudnia 2024 r. Zbigniew Ziobro pokazał dokumenty dotyczące losowania sędziego do rozpoznania wniosku w jego sprawie, które następnie zostało unieważnione i przeprowadzone ponownie. Zdaniem posła wylosowana pierwotnie sędzia "mogła wydać orzeczenie, które byłoby poza kontrolą sprawujących dziś władzę".
Chodzi o przesłuchanie Ziobry przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa. Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie polityka na posiedzenie.
Tego rodzaju praktyka jest w sposób jawny sprzeczna z obowiązującym prawem, bo nawet jeśli sięgniemy do ustawy o ustroju sądów powszechnych, to muszę powiedzieć, że art. 47 b. par. 1 ustawy mówi, że "zmiana składu sądu może nastąpić tylko w przypadku niemożności rozpoznania sprawy w dotychczasowym składzie albo długotrwałej przeszkody w rozpoznaniu sprawy w dotychczasowym składzie
- powiedział wówczas Ziobro.
Kolejne manipulacje przy Sądzie Apelacyjnym https://t.co/W0HigeHMCD
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) January 18, 2025