Święto Świętych Młodzianków na pamiątkę Rzezi Niewiniątek
Pierwsi męczennicy
28 stycznia Kościół przeżywa tradycyjnie święto tzw. Świętych Młodzianków, czyli grupy dzieci-męczenników, których rzezi dokonać miał Herod próbując zabić Mesjasza.
Rozgniewany król, który traktował narodzone Dziecię, jako potencjalne zagrożenie dla swojego panowania, wysłał do Betlejem siepaczy, którzy mieli zgładzić wszystkich chłopców urodzonych w czasie podobnym do tego, o jakim powiedzieli królowi nieświadomi jego planów Mędrcy ze Wschodu, czyli Trzej Królowie.
Wszystkie dzieci, które poniosły śmierć w wyniku rzezi - zwanej także rzezią niewiniątek - traktowane sąd Kościele jako męczennicy, którzy doświadczyli chrztu krwi.
Modlitwa brewiarzowa przewidziana na dzisiejszy dzień brzmi:
"Boże, nasz Ojcze, w dniu dzisiejszym święci Młodziankowie, męczennicy, obwieścili Twoją chwałę nie słowami, lecz śmiercią, † spraw, abyśmy całym życiem wyznawali wiarę w Ciebie, * którą głosimy ustami. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen".
Czytaj także: Kopernik przybył do Rzymu na Jubileusz
Coventry Carol
W Wielkiej Brytanii ogromną popularność zdobyła kolęda zatytułowana "Coventry Carol", która opisuje owo zdarzenie.
Po raz pierwszy wykonano ją w angielskiej miejscowości Coventry w ramach sztuki "The Pageant of the Shearmen and Tailors", w której ukazano narodziny Jezusa Chrystusa według Ewangelii św. Mateusza. Treść kolędy skupia się na rzezi niewiniątek, ma być lamentem Maryi nad grożącym Jezusowi niebezpieczeństwem. Z całej sztuki zachować się miała jedynie owa pieśń.
Różnie datuje się jej powstanie, większość źródeł mówi o wieku XVI, ale to jedynie najstarsze znane autorstwo, bowiem o wcześniejszych jej losach niewiele wiadomo. W każdym razie niektóre źródła mówią o czternasto-, a nawet trzynastowiecznym rodowodzie utworu.
"Najstarszym znanym autorem, który pracował nad jej tekstem jest Robert Croo w roku 1534, a najstarszy druk z zapisem nutowym pochodzi z 1591. Kenneth Leighton stworzył własną wersję tej kolędy. Nie wiadomo, kto był naprawdę jej autorem", czytamy w opisie jej powstania.
Czytaj także: Open Doors: na świecie jest ponad 365 mln prześladowanych chrześcijan
Różna aranżacje
Zamieszczamy tę kolędę w dwóch odsłonach. Pierwsza, to wykonanie tradycyjne, w aranżacji Michaela McGlynna i w wykonaniu irlandzkiej grupy chóralnej Anúna.
Kolędę zaaranżował na nowo w 2008 roku brytyjski kompozytor Philip Stopford. Poniżej wykonanie tej pełnej miłości i dramatyzmu kołysanki z tragicznymi wydarzeniami historycznymi w tle. Pieśń wykonuje angielska grupa muzyki dawnej Ensemble Pro Victoria.