Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat / grafika: https://news.microsoft.com/imagegallery/

 

Windows Home a Pro — najważniejsze różnice i podobieństwa

Windows 11 wykorzystuje interfejs Fluid Design w znacznie większym stopniu niż Dziesiątka. Wymagania sprzętowe są większe od tych, jakie występowały u poprzednika, ale jednocześnie takie same dla wersji Home i Pro. Główne różnice między oboma wersjami występują na płaszczyźnie technicznej oraz zabezpieczeń i to im warto się przyjrzeć przede wszystkim.

Możliwości Windows 11 w wersji Home

Windows 11 Home to system operacyjny, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i dla niewielkich firm. Jest dobrym wyborem dla osób, które oczekują łatwego w obsłudze OS bez przesadnie rozbudowanych możliwości konfiguracji. Oferowane w wersji Home zabezpieczenia są skuteczne i pozwalają na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Jednocześnie system został wyposażony w rozwiązania zwiększające produktywność, jak chociażby rozbudowany tryb przyciągania okien do krawędzi, czy możliwość tworzenia kilku pulpitów przeznaczonych do różnych zadań. Jakie funkcje znajdziesz w tym systemie operacyjnym?

Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Zalogowanie się do systemu wymaga kodu PIN, użycia czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy Windows Defender skutecznie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem. System pozwala też na szyfrowanie urządzenia (ang. Device Excryption). Po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do zasobów wymaga autoryzacji.

Dla użytkowników domowych istotna będzie kontrola rodzicielska. To funkcja pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przed komputerem, zakupów online oraz pozwalająca na blokowanie dostępu do witryn dla dorosłych. Ochronę wspiera bezpieczny rozruch (ang. Safe Boot) aktywujący się podczas uruchamiania systemu.

Nowe oprogramowanie wyróżnia się też w kontekście gamingu. Miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali dwa ciekawe rozwiązania usprawniające rozgrywkę. Mowa o Auto HDR i Direct Storage. Automatyczny tryb HDR poprawia jakość grafiki nawet w tytułach, które nie obsługują natywnie trybu HD. Z kolei Direct Storage skraca czas potrzebny do załadowania zasobów do pamięci dzięki pominięciu CPU i przeniesieniu ciężaru pracy na GPU. Innymi możliwościami są Game Bar i lepsze niż w przypadku Dziesiątki wsparcie dla dźwięku Surround oraz peryferiów, jak laptopy obsługujące VR. Bezpieczne przeglądanie internetu umożliwia przeglądarka Microsoft Edge. System Windows 11 oferuje też wsparcie dla Microsoft Teams.

Co nowego pojawia się w Windows 11 Pro?

Na samym początku warto wskazać, że system Windows 11 w wersji Pro otrzymał wszystkie udogodnienia znane z wariantu Home. Co zatem uległo zmianie? Na pierwszy rzut oka obie wersje systemu wyglądają niemal tak samo, ale wbrew pozorom zmieniło się sporo.

Windows Information Protection (WIP) służy do oddzielania informacji prywatnych od firmowych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wysłania np. dokumentu korporacyjnego prywatnym mailem.

W wersji Pro pojawił się BitLocker. To zaawansowany algorytm szyfrujący AES 256-bitów, który włącza ochronę w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów. Zarządzenie wieloma urządzeniami jednocześnie wspierają usługi Enterprise State Roaming, Azure Active Directory, Microsoft Store oraz Windows Update dla firm.

Jedenastka w wersji Pro otrzymała też oprogramowanie Hyper-V i tryb Windows Sandbox. Pierwszy służy do obsługi maszyn wirtualnych, drugi — umożliwia pracę w bezpiecznym, odizolowanym środowisku.

Windows 11 Home vs. Pro. Który z nich wybrać i dlaczego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że wariant Windows 11 Home jest odpowiedni dla użytkowników domowych, zaś Pro — dla użytkowników biznesowych, ale to spore uproszczenie.

Wersja Pro będzie odpowiednia dla każdego, kto oczekuje od systemu operacyjnego zwiększonego bezpieczeństwa i dalej idących możliwości konfiguracji. Rzeczywiście obsługa Azure Active Directory i innych, podobnych rozwiązań, predestynuje wersję Pro do użytku firmowego, ale indywidualni odbiorcy też z niego skorzystają! Jeśli szukasz systemu Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11 i sprawdź ofertę Soft360.

Warto wspomnieć, że Windows 11 Pro odróżnia się od wariantu Home również w aspekcie sprzętowym. Obsługuje więcej pamięci RAM (2 TB vs. 128 GB), a także dwa procesory o większej liczbie rdzeni (2 procesory ze 128 rdzeniami na każdy vs. 1 procesor o 64 rdzeniach).

Czy można mieć Windows 11 za darmo?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej aktualizacji platformy do najnowszej wersji Windows 11. Taki update jest bezpłatny i można cofnąć go bezstratnie w ciągu 10 dni.

Warunkiem powodzenia operacji jest to, aby komputer spełniał wymagania dla Windows 11:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci na dysku twardym,
  • moduł TPM 2.0 na płycie głównej,
  • zgodność z DirectX 12 lub nowszym oraz sterownikiem WDDM 2.0.

Gdzie kupić system Windows tanio i bezpiecznie?

Jeśli szukasz systemu Windows 11, znajdziesz go w sklepie Soft360. Korzystaj z atrakcyjnych cen i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Do zakupu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że system może być używany zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej.


 

POLECANE
Nazwał mnie śmierdzielem. Giertych poszedł na skargę do TVN24 gorące
"Nazwał mnie śmierdzielem". Giertych poszedł na skargę do TVN24

W środę doszło do ostrej sprzeczki na mównicy sejmowej pomiędzy szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim a posłem KO Romanem Giertychem. Sytuacja skończyła się rejteradą Giertycha z mównicy sejmowej.

Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje Wiadomości
Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje

Koncern Amazon złożył w ostatnich dniach ofertę kupna TikToka - poinformował w środę "New York Times". Jednak według "Washington Post", propozycja ta nie jest poważnie rozpatrywana przez Biały Dom, w grę wchodzi kilka innych opcji.

21.37 tylko u nas
21.37

„Najdrożsi Bracia i Siostry, o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Módlmy się za Niego” – przekazał wieczorem 2 kwietnia 2005 roku zgromadzonym na Placu Świętego Piotra wiernym kardynał Leonardo Sandri.

Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch tylko u nas
Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch

Gdy kampania wyborcza nabiera tempa, nie ma miejsca na przypadki – wszystko, co się dzieje, jest elementem większej strategii. Trudno uwierzyć, że wypuszczenie Ryszarda Cyby, mordercy działacza Prawa i Sprawiedliwości, było jedynie efektem administracyjnej pomyłki czy zbiegu okoliczności.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. To radykalnie lewicowy polityk polityka
Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. "To radykalnie lewicowy polityk"

- Mój główny kontrkandydat jest przede wszystkim zależny od obecnego premiera. (...) Jest to radykalnie lewicowy polityk - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Suchej Beskidzkiej.

W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów spożywczych Wiadomości
W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"

W Salamance rozpoczęto budowę największej na świecie farmy owadów. Firma Tebrio stworzy zakład o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych do produkcji i przetwarzania mącznika młynarka, który zostanie wykorzystany m.in. w paszach dla zwierząt.

Niemiecki Bild pisze, że kod nazistowskiej Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach Wiadomości
Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" wspominając postać zmarłej w poniedziałek Charlotte Betty pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka Bletchley Park. Jednak warto przypomnieć, że to Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.

Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie jest Ryszard Cyba? Wiadomości
Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. "Gdzie jest Ryszard Cyba?"

Jak donoszą media, Ryszard Cyba opuścił oddział szpitala psychiatrycznego. Jednak zabójca Marka Rosiaka miał nie wrócić do schroniska dla bezdomnych. Głos w tej sprawie zabrał poseł Sebastian Kaleta.

To są sytuacje niedopuszczalne. Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności polityka
"To są sytuacje niedopuszczalne". Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

- Mamy do czynienia z głosowaniem przez posłów koalicji rządzącej w Polsce za rozwiązaniami, które są wbrew polskiej racji stanu (...) To są sytuacje niedopuszczalne - powiedział europoseł Tobiasz Bocheński komentując przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

Żarty się skończyły. OKO Press grozi swoim czytelnikom? gorące
"Żarty się skończyły". OKO Press grozi swoim czytelnikom?

OKO Press to mocno zaangażowany politycznie serwis, który powstał przy wsparciu Agory. Teraz grozi swoim czytelnikom "zamknięciem na zawsze".

REKLAMA

Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?
System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat / grafika: https://news.microsoft.com/imagegallery/

 

Windows Home a Pro — najważniejsze różnice i podobieństwa

Windows 11 wykorzystuje interfejs Fluid Design w znacznie większym stopniu niż Dziesiątka. Wymagania sprzętowe są większe od tych, jakie występowały u poprzednika, ale jednocześnie takie same dla wersji Home i Pro. Główne różnice między oboma wersjami występują na płaszczyźnie technicznej oraz zabezpieczeń i to im warto się przyjrzeć przede wszystkim.

Możliwości Windows 11 w wersji Home

Windows 11 Home to system operacyjny, który sprawdzi się zarówno do użytku domowego, jak i dla niewielkich firm. Jest dobrym wyborem dla osób, które oczekują łatwego w obsłudze OS bez przesadnie rozbudowanych możliwości konfiguracji. Oferowane w wersji Home zabezpieczenia są skuteczne i pozwalają na bezpieczne uruchamianie aplikacji. Jednocześnie system został wyposażony w rozwiązania zwiększające produktywność, jak chociażby rozbudowany tryb przyciągania okien do krawędzi, czy możliwość tworzenia kilku pulpitów przeznaczonych do różnych zadań. Jakie funkcje znajdziesz w tym systemie operacyjnym?

Windows Hello stanowi pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do komputera. Zalogowanie się do systemu wymaga kodu PIN, użycia czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy. Wbudowany program antywirusowy Windows Defender skutecznie chroni przed szkodliwym oprogramowaniem. System pozwala też na szyfrowanie urządzenia (ang. Device Excryption). Po włączeniu szyfrowania urządzenia dostęp do zasobów wymaga autoryzacji.

Dla użytkowników domowych istotna będzie kontrola rodzicielska. To funkcja pozwalająca na monitorowanie czasu spędzonego przed komputerem, zakupów online oraz pozwalająca na blokowanie dostępu do witryn dla dorosłych. Ochronę wspiera bezpieczny rozruch (ang. Safe Boot) aktywujący się podczas uruchamiania systemu.

Nowe oprogramowanie wyróżnia się też w kontekście gamingu. Miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali dwa ciekawe rozwiązania usprawniające rozgrywkę. Mowa o Auto HDR i Direct Storage. Automatyczny tryb HDR poprawia jakość grafiki nawet w tytułach, które nie obsługują natywnie trybu HD. Z kolei Direct Storage skraca czas potrzebny do załadowania zasobów do pamięci dzięki pominięciu CPU i przeniesieniu ciężaru pracy na GPU. Innymi możliwościami są Game Bar i lepsze niż w przypadku Dziesiątki wsparcie dla dźwięku Surround oraz peryferiów, jak laptopy obsługujące VR. Bezpieczne przeglądanie internetu umożliwia przeglądarka Microsoft Edge. System Windows 11 oferuje też wsparcie dla Microsoft Teams.

Co nowego pojawia się w Windows 11 Pro?

Na samym początku warto wskazać, że system Windows 11 w wersji Pro otrzymał wszystkie udogodnienia znane z wariantu Home. Co zatem uległo zmianie? Na pierwszy rzut oka obie wersje systemu wyglądają niemal tak samo, ale wbrew pozorom zmieniło się sporo.

Windows Information Protection (WIP) służy do oddzielania informacji prywatnych od firmowych. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wysłania np. dokumentu korporacyjnego prywatnym mailem.

W wersji Pro pojawił się BitLocker. To zaawansowany algorytm szyfrujący AES 256-bitów, który włącza ochronę w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, uniemożliwiając niepowołanym osobom dostęp do zasobów. Zarządzenie wieloma urządzeniami jednocześnie wspierają usługi Enterprise State Roaming, Azure Active Directory, Microsoft Store oraz Windows Update dla firm.

Jedenastka w wersji Pro otrzymała też oprogramowanie Hyper-V i tryb Windows Sandbox. Pierwszy służy do obsługi maszyn wirtualnych, drugi — umożliwia pracę w bezpiecznym, odizolowanym środowisku.

Windows 11 Home vs. Pro. Który z nich wybrać i dlaczego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że wariant Windows 11 Home jest odpowiedni dla użytkowników domowych, zaś Pro — dla użytkowników biznesowych, ale to spore uproszczenie.

Wersja Pro będzie odpowiednia dla każdego, kto oczekuje od systemu operacyjnego zwiększonego bezpieczeństwa i dalej idących możliwości konfiguracji. Rzeczywiście obsługa Azure Active Directory i innych, podobnych rozwiązań, predestynuje wersję Pro do użytku firmowego, ale indywidualni odbiorcy też z niego skorzystają! Jeśli szukasz systemu Windows 11 w dobrej cenie, zajrzyj na: https://soft360.pl/201-windows-11 i sprawdź ofertę Soft360.

Warto wspomnieć, że Windows 11 Pro odróżnia się od wariantu Home również w aspekcie sprzętowym. Obsługuje więcej pamięci RAM (2 TB vs. 128 GB), a także dwa procesory o większej liczbie rdzeni (2 procesory ze 128 rdzeniami na każdy vs. 1 procesor o 64 rdzeniach).

Czy można mieć Windows 11 za darmo?

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej aktualizacji platformy do najnowszej wersji Windows 11. Taki update jest bezpłatny i można cofnąć go bezstratnie w ciągu 10 dni.

Warunkiem powodzenia operacji jest to, aby komputer spełniał wymagania dla Windows 11:

  • dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz,
  • 4 GB pamięci RAM,
  • 64 GB pamięci na dysku twardym,
  • moduł TPM 2.0 na płycie głównej,
  • zgodność z DirectX 12 lub nowszym oraz sterownikiem WDDM 2.0.

Gdzie kupić system Windows tanio i bezpiecznie?

Jeśli szukasz systemu Windows 11, znajdziesz go w sklepie Soft360. Korzystaj z atrakcyjnych cen i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Do zakupu otrzymasz certyfikat legalności potwierdzający, że system może być używany zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe