Jest umowa na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego
"Dzisiaj nie będzie przyziemnie - dzisiaj będzie kosmicznie. Wkraczamy w przestrzeń, która jest przyszłością i którą będziemy intensywnie rozwijać" - podkreślił minister Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, polska armia stawia na rozwój nowych technologii, takich jak wojska dronowe, medycyna wojskowa, a także zdolności kosmiczne, które obejmują m.in. obserwację i operacje w przestrzeni kosmicznej.
Czym są nowe satelity?
Zgodnie z podpisaną umową polskie siły zbrojne pozyskają cztery nowoczesne mikrosatelity. Zostały one oparte na platformie HyperSat, którą opracowuje polska firma Creotech Instruments S.A. Wyposażone w zaawansowane instrumenty optyczne, będą mogły zbierać i przesyłać zdjęcia Ziemi w świetle widzialnym oraz w zakresie bliskiej podczerwieni. Dzięki temu polska armia zyska nowe możliwości w zakresie rozpoznania, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo i efektywność działań. Całkowita wartość projektu to 556,7 mln zł brutto, a wyniesienie satelitów na orbitę zaplanowano do 2027 roku.
Jak będą działać?
Satelity trafią na niską orbitę heliosynchroniczną (SSO). To specjalny typ orbity, który pozwala, by przelot satelitów nad danym obszarem Ziemi zawsze odbywał się w tych samych warunkach oświetleniowych - np. o tej samej porze dnia. Dzięki temu zdjęcia będą spójne i precyzyjne, a czas oczekiwania na ponowne przejście satelity nad danym obszarem będzie krótki.
- Strażacy z PSP rozpoczęli protest
- "Czy mogę sprostować?". Nowe wieści ws. Grzegorza Markowskiego
- KE: Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania ENA. Jest odpowiedź obrońcy Marcina Romanowskiego
- ZOO w Chorzowie wydało komunikat
- Świąteczne koncerty odwołane. Gwiazdy nie kryją oburzenia
Kolejna umowa i kolejne zdolności dla Wojska Polskiego. Tym razem, w obecności wicepremiera W. @KosiniakKamysz i wiceministra @CTomczyk, podpisano umowę na satelity obserwacyjne dla #WojskoPolskie 🇵🇱. pic.twitter.com/c8liBU4dcW
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 20, 2024