Niemiecki biznesmen buduje schron na terenie byłego obozu zagłady
W 1995 r. teren, na którym znajduje się obóz Langesntein-Zwieberge został sprzedany prywatnej osobie, która przekazała go bezpłatnie Centrum Pamięci Langenstein-Zwieberge. Właściciel popadł jednak w tarapaty finansowe i w konsekwencji w lecie tego roku teren wraz z tunelami został sprzedany pewnemu saksońskiemu inwestorowi za kwotę 500 tys. euro.
Luksusowe schrony
Jak podaje wPolsce24.tv nowy właściciel Peter Jugl na początku nie chciał zdradzać, co zamierza zrobić z nowym nabytkiem. Jednakże teraz okazuje się, że zamierza on przekształcić tunele w luksusowy schron, który miałby zostać wykorzystany w razie "katastrofy klimatycznej".
Na stronie internetowej BunkerCoin, Peter Jugl szuka chętnych, którzy zainwestują w przedsięwzięcie i zarezerwują sobie miejsce w schronie.
BunkerCoin to klucz do prawdziwego, już istniejącego megaprojektu: ogromnego bunkra w Halberstadt! Tak, bunkier naprawdę istnieje – to nie fantazja. Z 70 000 metrów kwadratowych powierzchni i otaczającym obszarem miliona metrów kwadratowych jest to największy prywatny bunkier na świecie
- czytamy na stronie BunkerCooin.
Jak opisuje francuski dziennik Le Figaro, obiekt miałby zostać wyposażony w szpitale, szkoły, warsztaty, kasyna, bary i spa.
Sztucznymi wschodami i zachodami słońca miałoby luksusowe pokoje podobne do tych na jachtach, które oferowałyby duży komfort na ograniczonej przestrzeni
- opisuje francuski dziennik Le Figaro. Są również projekty restauracji, siłowni i kin, które miałyby tam powstać.
W krótkiej rozmowie telefonicznej z agencją AFP Peter Jugl stwierdził, że tunele nie są powiązane z obozem koncentracyjnym.
Podziemne tunele nie mają nic wspólnego z oddalonym o dwa kilometry obozem
- stwierdził Peter Jugl.
-
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Księżna Kate nominowana
-
"Nie wiem, co się stało!? Strasznie schudła". Niepokojące wieści w sprawie polskiej gwiazdy
Sprzeciw potomków ofiar
Obecne plany właściciela byłego obozu budzą ogromny sprzeciw wśród potomków ofiar obozu Langenstein-Zwieberge. Ich zdaniem nie można oddzielić memoriału upamiętniającego obóz i tunele.
Podczas sprzedaży terenu, władze landu uspokajały, że komercyjne wykorzystanie obozu miało zostać wykluczone. Jednakże obecnie minister kultury Saksonii-Anhalt Rainer Robra pod koniec października tego roku napisał prośbę do federalnych ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych, aby finansowo wsparli władze landu przy zakupie gruntu.