Niebezpiecznie na granicy. Straż Graniczna ujawnia nagranie
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią
Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. W piątek podano nowy komunikat.
5 grudnia na granicy z Białorusią odnotowano prawie 90 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Udzielono pomocy 2 osobom
– przekazano.
- Tak posłowie zagłosują ws. immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. Utarczki w koalicji
- Służby miały dostać polecenie ws. Karola Nawrockiego. "Z samej góry"
- Bezczelna ustawka Trzaskowskiego. Strażacy z Grębkowa odcinają się od wydarzenia
- Ławrow o zakończeniu wojny: "Rosja udzieli Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa
Straż Graniczna ujawnia nagranie
Michał Bura z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej poinformował, że minionej doby cudzoziemcy, aby pokonać granicę biegnącą jeziorem i rzeką dwukrotnie wykorzystali ponton.
Straż Graniczna opublikowała nagranie. W rejonie wsi Płaska migranci pontonem wpłynęli do Polski przez graniczne jezioro Szlamy, zaś w rejonie Michałowa przez rzekę Świsłocz.
Funkcjonariusz Straży Granicznej przekazał, że reakcja polskich służb "była natychmiastowa". Imigranci wycofali się z powrotem w głąb Białorusi.
- "Ten popłoch w oczach. Hipokryzja!". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- "Wciąż zmęczona". Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham
- Dramat polskiej gwiazdy. Przeżyła ogromną tragedię
- Niezwykłe doniesienia z Pałacu Buckingham. W sieci lawina gratulacji
Strefa buforowa
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca br. na 90 dni, a następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni.
Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze
– przekazało MSWiA.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.