Michał Sopiński o sytuacji Zbigniewa Ziobro: Z punktu widzenia prawa pojawia się ogromny problem
Z punktu widzenia prawa pojawia się ogromny problem, czy ta komisja ma faktyczno-prawną podstawę do działania
- powiedział rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Michał Sopiński wskazał na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który mówi, że komisja śledcza została powołana z przekroczeniem uprawnień. Jednocześnie zauważył, że sąd okręgowy w Warszawie przyznał, że komisja ma prawo procedować.
Z jednej strony mamy orzeczenie TK, który wskazuje, że powołano ją z przekroczeniem uprawnień, że zakres jej działania nie mieści się w granicach działania komisji sejmowych, i tym samym komisja ta nie powinna procedować. Z drugiej strony mamy uzusy sądów powszechnych m.in. sądu okręgowego w Warszawie, który uznał, że ta komisja ma prawo procedować i postanowił o tym, że prof. Pogonowski, były szef ABW, został na tę komisję doprowadzony
- powiedział dr. Michał Sopiński.
Prawnik wskazał też na problem o charakterze aksjologicznym, gdyż instytucja immunitetu ma przede wszystkim służyć temu, żeby nie można było posła aresztować.
Instytucja immunitetu posła służy przede wszystkim temu, ażeby nie można było posła aresztować i postawić mu zarzutów bez zgody parlamentu. Czyli chodzi o to, żeby możliwie odpolitycznić kwestie zarzutów bądź innych kwestii związanych z wykonywaniem mandatu posła
- wyjaśnił prawnik.
Jego zdaniem obecnie mamy jednak do czynienia z upolitycznieniem.
Bo chodzi nawet nie tyle o postawienie Zbigniewowi Ziobro zarzutów, czy jego aresztowanie, ale chodzi o to, żeby go zmusić do przyjścia na komisję, co do której pojawiają się wielkie wątpliwości prawne, czy ona jest legalna, czy nielegalna. Mamy więc do czynienia z wyjałowieniem się instytucji immunitetu poselskiego i instytucji doprowadzenia. Ponieważ to wszystko, w mojej ocenie, należy analizować nie w kategoriach prawnych, ale raczej politycznych bądź metapolitycznych
- powiedział Michał Sopiński.
Instytucje prawa karnego materialnego, ale także procesowego są wykorzystywane do bieżącej walki politycznej
- zaznaczył rektor.
-
Niezwykłe doniesienia z Pałacu Buckingham. W sieci lawina gratulacji
-
Monika Brodka ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji
Sejm zdecydował
W czwartek późnym popołudniem Sejm podjął decyzję o wyrażeniu zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobro przed komisję śledczą ds. Pegasusa.
Głosowało za tym 241 posłów, przeciw było 204, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Komisja śledcza
Komisja śledcza ds. Pegasusa została powołana do życia 17 stycznia br. Ma ona zbadać legalność wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Kilka dni temu na posiedzenie komisji został siłą odprowadzony były szef ABW Piotr Pogonowski, który zauważył, że członkowie komisji przesądzili a priori, że użycie w Polsce Pegasusa, związane z prowadzeniem kontroli operacyjnej przez służby specjalne, było nielegalne.