Kto jest prokuratorem krajowym? Jest stanowisko Sądu Najwyższego
Pytania do Sądu Najwyższego
Izba Karna Sądu Najwyższego zajmuje się w środę pytaniami warszawskiego sądu apelacyjnego dotyczącymi tego, czy prok. Dariusz Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków prokuratora krajowego i czy wcześniej do pełnienia obowiązków szefa PK uprawniony był prok. Jacek Bilewicz. Oba te pytania trafiły do składu trzech sędziów wyłonionych do SN jeszcze przed 2018 r. - Michała Laskowskiego, Jarosława Matrasa i Wiesława Kozielewicza.
Od godz. 9 SN zajmował się pytaniem dotyczącym prok. Korneluka. W pytaniu chodziło o to, czy obecny prokurator krajowy jest osobą uprawnioną do wyrażenia pisemnej zgody na złożenie przez zastępcę komendanta CBŚP wniosku o zarządzenie kontroli operacyjnej. Sąd apelacyjny wskazywał na przykład, że w przepisach zawarty jest warunek powołanie prokuratora krajowego po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a taka opinia, choć niewiążąca, to zdaniem SA, nie została w ogóle uzyskana.
Posiedzenie SN trwało ponad cztery godziny – swój udział w nim zgłosiły stowarzyszenia i organizacje: Sędziowie RP, Prawnicy dla Polski, Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad vocem", a także Instytut "Ordo Iuris".
- Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej
- Czy będą dalsze zwolnienia i wyprzedaż majątku? Paulina Matysiak pyta ministrów o PKP Cargo
- Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem
Stanowisko SN
"Wystąpienia uczestników były niezmiernie interesujące. Niektórzy z państwa mogą odczuwać niedosyt" – powiedział sędzia Kozielewicz w uzasadnieniu odmowy uchwały. Jak jednak podkreślił "zadaniem SN (...) nie jest rozstrzyganie konkretnych kazusów, bo od tego jest sąd, który sprawę rozpoznaje". Dodał, że "zadaniem SN nie jest też udzielanie porad prawnych".
Jednocześnie w uzasadnieniu sędzia Kozielewicz ocenił, że sytuacja odmowy zaopiniowania kandydatury prokuratora krajowego przez prezydenta powinno być traktowane jako wyrażenie opinii negatywnej.
Sędziowie RP: To oznacza, że Dariusz Barski jest Prokuratorem Krajowym
Komentarza w sprawie decyzji Sądu Najwyższego udzieliła w mediach społecznościowych organizacja Sędziowie RP.
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie: to oznacza, że w obrocie prawnym pozostaje tylko uchwała z 27 września‼️w skrócie: to Dariusz Barski jest Prokuratorem Krajowym‼️
– informuje organizacja.
Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka stwierdziła z kolei, że "to wyjście z niezręcznej sytuacji".
Niezależnie od motywów odmowa podjęcia uchwały przez Sąd Najwyższy w kwestii umocowania @PK_GOV_PL - Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka-w składzie z udziałem SSN : J. Matrasa i M. Laskowskiego, to wyjście z niezręcznej sytuacji wobec podniesionych w przestrzeni publicznej wątpliwości, co do bezstronności sędziów w tej sprawie
– napisała Dagmara Pawełczyk-Woicka.
@SN_RP_ odmówił podjęcia uchwały w 👇👇sprawie: to oznacza, że w obrocie prawnym pozostaje tylko uchwała z 27 września‼️w skrócie: to Dariusz Barski jest Prokuratorem Krajowym‼️ pic.twitter.com/rb7DkTrUuP
— SedziowieRP (@sedziowierp) November 27, 2024
Niezależnie od motywów odmowa podjęcia uchwały przez @SN_RP_ w kwestii umocowania @PK_GOV_PL - Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka-w składzie z udziałem SSN : J. Matrasa i M. Laskowskiego, to wyjście z niezręcznej sytuacji wobec podniesionych w przestrzeni publicznej…
— Dagmara Pawełczyk-Woicka (@DPawelczykW) November 27, 2024