MON chce wspierać nowoczesne technologie. Zaprosił biznes
Resort obrony na początku października podjął decyzję o utworzeniu specjalnego zespołu. Na jego czele stanął doradca szefa MON Maciej Samsonowicz. Zespół ten ma za zadanie opracować założenia w zakresie wsparcia rozwoju innowacyjnych technologii obronnych.
Biznes założy specjalny fundusz
Jak podaje portal Business Insider Polska głównym założeniem zespołu jest stworzenie ekosystemu funduszy inwestycyjnych - Polish Defence Fund. Zajęłyby się one tworzeniem technologii obronnych.
To jest inicjatywa skierowana w głównej mierze do start-upów czy małych przedsiębiorstw, którym często brakuje środków na finansowanie projektów z obszarów militarnego czy podwójnego zastosowania
- przekazał informator Business Insider Polska.
Fundusz ten miałby dysponować kapitałem o początkowej wartości około 100 mln euro. Miałby on wspierać rodzimy kapitał, nie wykluczając przy tym otwartości na zagranicznych inwestorów z krajów NATO.
MON liczy, że taka konstrukcja finansowania pozwoli generować nakłady na rozwój i produkcję technologii związanych m.in. z systemami bezzałogowymi, sztuczną inteligencją czy systemami komunikacji i kontroli lotu odpornymi na zakłócenia.
We wtorek w tej sprawie w siedzibie MON ma odbyć się spotkanie z potencjalnymi inwestorami. W gronie wymieniane są banki, Polski Fundusz Rozwoju, Polska Grupa Zbrojeniowa czy też WB Electronics.
-
Marco Rubio ma zostać sekretarzem stanu USA. Kilka miesięcy temu starł się z Tuskiem
-
"Nie pokazujcie tego przebierańca". Burza po emisji popularnego programu TVN
-
Kandydat PiS na prezydenta. Nieoficjalnie: Nowe nazwisko w grze
Budżet MON na przyszły rok
Warto przypomnieć, że łącznie wydatki obronne z budżetu państwa w 2025 roku mają wynieść 124,302 mld zł. Stanowić to będzie 3,1 proc. PKB, co jest zgodne z zapisami w Ustawie o obronie Ojczyzny.
Umowa na wozy towarzyszące dla WR-40 Langusta podpisana
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 8, 2024
-
💬 Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Langusta, kupowane przez Wojsko Polskie od kilkunastu lat sprawdzają się bardzo dobrze, ale, żeby te wyrzutnie rakietowe mogły być w pełni wykorzystywane, żeby stabilność ich… pic.twitter.com/4RocamAAMK