Co papiescy nuncjusze pisali o wojnach z udziałem Polski?
Listy nuncjuszy źródłem informacji historycznej
Na relacje pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Stolicą Apostolską w pierwszej połowie XVII wieku w dużej mierze wpływ miały wojny toczone w tym czasie przez Rzeczpospolitą. Dyplomaci papiescy, czyli nuncjusze musieli funkcjonować w tej rzeczywistości i przesyłali do Watykanu informacje dotyczące wojen i okoliczności z nimi związanych.
Dziś to jest bezcenne źródło informacji historycznych, które mogą rzucić nowe światło również na historię polskiej wojskowości tamtego czasu. Nuncjusze bowiem udawali się na front, zbierali informacje, przekazywali je do Stolicy Apostolskiej. Sytuacja geopolityczna w kraju wpływała także na ich funkcjonowanie, a szczegóły dotyczące wojen, bitew i ruchów wojsk często odnajdujemy w listach dyplomatów papieskich z Krakowa i Warszawy do Rzymu.
Czytaj także: Skandal w Izraelu. Policja urządziła nalot na sanktuarium „Pater Noster”
Spotkanie w Rzymie
O tym oraz o innych aspektach ówczesnych relacji Rzeczypospolitej ze Stolicą Apostolską będzie można się dowiedzieć podczas spotkania organizowanego w Rzymie 15 listopada przez tamtejszą Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk.
Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18.00 w rzymskiej siedzibie Stacji Naukowej PAN przy Vicolo Doria 2 zatytułowano: „Dyplomaci papiescy na wojnie i o wojnie. Korespondencja apostolska jako źródło badań nad historią wojskowości polskiej w pierwszej połowie XVII wieku”.
Gościem spotkania i prelegentem będzie dr Paweł Duda, który jest doktorem nauk humanistycznych ze specjalizacją historia. Obecnie dr Paweł Duda jest adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi studia licencjackie z zakresu historii, turystyki historycznej i historii Europy Środkowej.
Czytaj także: Franciszek: ideologie są największym zagrożeniem dla edukacji
Dr Duda prowadzi również projekt badawczy pt. „Wysiłki militarne Rzeczypospolitej Obojga Narodów za panowania Wazów w relacjach dyplomatów papieskich”, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest członkiem Fundacji Lanckorońskich, autorem licznych artykułów naukowych, materiałów dydaktycznych, wydań źródeł oraz monografii pt. „Krzyż i karabela. Polityka zagraniczna Rzeczypospolitej Obojga Narodów w dyplomacji papieskiej” (Katowice 2019). Jego badania koncentrują się na stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Stolicą Apostolską w pierwszej połowie XVII wieku.
Spotkanie w Stacji Naukowej PAN w Rzymie będzie niezwykłą okazją do zapoznania się z dogłębną wiedzą na temat okresu nazywanego w polskiej historii „wiekiem wojen” w połączeniu z relacjami ze Stolicą Apostolską. Organizatorzy zapraszają na spotkanie wszystkich zainteresowanych polską historią i poszerzaniem swej wiedzy historycznej.
Family News Service