Proces beatyfikacyjny kioskarza-komunisty nawróconego przez św. Franciszka

Zainspirowany św. Franciszkiem powtarzał: „Chcesz wygrać życie. Musisz umieć je stracić!”. Mowa o Renzo Buricchim, zadeklarowanym komuniście z włoskiego Prato, który jest w drodze na ołtarze. Pracował jako kioskarz i między sprzedawaniem papierosów i serwowaniem kawy z zapałem opowiadał o Jezusie.
Stygmatyzacja św. Franciszka na Górze Alwernia, fresk Giotta Proces beatyfikacyjny kioskarza-komunisty nawróconego przez św. Franciszka
Stygmatyzacja św. Franciszka na Górze Alwernia, fresk Giotta / wikimedia commons/public_domain/Giotto di Bondone - Giotto di Bondone

Świadectwo braci z La Verny

Renzo Buricchi (1913 -1983) nawrócił się pod wrażeniem świadectwa braci z La Verny, miejsca, gdzie Biedaczyna z Asyżu przed 800 laty otrzymał stygmaty. Mieszcząca się tam sanktuarium od wieków jest celem licznych pielgrzymek. Także Buricchi, w latach 50. XX wieku przybył tam z przyjaciółmi, bardziej przyciągany ciekawością niż wiarą, gdyż był zagorzałym komunistą. Zafascynowała go nocna procesja i modlitwa franciszkanów a za tym poszły pytania o Boga i sens życia, a przede wszystkim o radykalny wybór ubóstwa dokonany przez św. Franciszka i jego równie radykalne konsekwencje dla świata.

Z czasem legitymację Włoskiej Partii Komunistycznej zamienił na Ewangelię, a dwa lata temu zyskał tytuł sługi Bożego, gdy ruszył jego proces beatyfikacyjny. Otwierając go bp Giovanni Nerbini wskazał, że „nawrócony kioskarz dał początek dziełu, które przerosło jego życie”.

Czytaj także: Apel biskupów: agresja izraelska narusza suwerenność Libanu, gdzie jest ONZ?!

Ideolog komunizmu człowiekiem błogosławieństw

 - Wielu go nie rozumiało, a on z zapałem dzielił się odkryciem Jezusa i z ideologa komunizmu stawał się człowiekiem błogosławieństw i wyzwalającego ubóstwa – podkreślił ks. Alessandro Andrein, postulator w procesie beatyfikacyjnym, podczas sympozjum, które ostatnio odbyło się nt. związków Renzo Buricchiego z franciszkanami z La Verny i jego drogi duchowej.

- Wcześniej znany był głównie w Prato, gdzie wielu mieszkańców pamięta, jak przez 40 lat zachodziło do jego «tabacchi» [włoski kiosk z papierosami, cygarami, biletami, mlekiem a często też kawą – KAI] na centralnym placu miasta i przy kawie słuchało świadectwa żywej Ewangelii – podkreślił postulator. Wskazał, że to toskańskie miasto wciąż żyje jego wiarą dzięki licznym grupom modlitewnym, które założył nawrócony kioskarz, pragnący dzielić się swym odkryciem Jezusa szczególnie z młodymi ludźmi. „Renzo Buricchi pokazuje, że z Jezusem możemy realnie zmieniać nasze życie, a przy tym zmieniać świat” – powiedział ks. Andrein.

Teologia prostoty

W czasie sympozjum w sanktuarium La Verna ujawniono m.in. listy, które przyszły błogosławiony wymieniał z tamtejszymi braćmi a także przedstawiono artykuły, które podyktował do magazynu franciszkanów. Po jednej z rozmów z Buricchim brat Giovacchino Cioncolini napisał do niego: „Poruszyły mnie twoje głębokie refleksje na temat potrzeby bycia pochłoniętym nie przez manię działania, ale przez ducha, który jako jedyny zna człowieka i może nadać sens naszemu życiu. Podziwiam twój sukces w tej kwestii i chociaż sam złożyłem śluby, że tak powinno być w przyszłości, mam świętą zazdrość, aby podążać za tobą tą drogą”. Postulator wskazuje, że dla Buricchiego całe dzieło św. Franciszka „wzrasta na przestrzeni wieków poprzez naśladowanie go i czerpanie z jego nauczania, a ubożeje, gdy w jego realizacji skupiamy się na sobie i własnych celach”.

Przyszłego błogosławionego pociąga radykalizm Biedaczyny z Asyżu i jego bezkompromisowość w wyborze ubóstwa. W jednym z artykułów przypisuje on św. Franciszkowi zdanie: „Chcesz wygrać życie. Musisz umieć je stracić!”. Nawrócenie Buricchiego i przejście z wyznawcy komunizmu do naśladowcy św. Franciszka nie zawsze spotkało się ze zrozumieniem kościelnej hierarchii. Jego poglądy nie podobały się m.in. ówczesnemu biskupowi Prato, Pietro Fiordelliemu, który poprosił braci, by Buricchi nie publikował więcej w ich czasopiśmie.

Czytaj także: "Symboliczny krok". Biją dzwony Notre Dame

Wychodzenie z ukrycia

Mimo obostrzeń jego nazwisko, postać i oryginalna teologia zaczęły wychodzić z „ukrycia” dzięki pierwszej książce jego biografa Marcello Pierucciego, zatytułowanej „Cyprys dla mistrza”. Pierwszymi, którzy zafascynowali się jego słowami i jego mistycyzmem, byli bp Gastone Simoni i ks. Giuseppe Billi, który został duchowym asystentem małych kręgów, grup modlitewnych zrodzonych w imię nawróconego komunisty. -  Był naprawdę niezwykłą postacią w swojej absolutnej prostocie i zwyczajności życia, który głęboko naznaczył, poprzez swój styl i swoją modlitwę, wszystkich, którzy go spotykali, nawet okazjonalnie - powiedział bp Nerbini przypominając, że mimo upływu czasu pamięć o nim wciąż jest bardzo żywa.

- Dla wielu Buricchi jest człowiekiem, który żył Ewangelią w sposób radykalny, a czy w heroiczny zweryfikuje to proces beatyfikacyjny, którego otwarcie jest odpowiedzią na wołanie znających go ludzi – podkreślił postulator. Przypomniał, że życie Buricchiego jest wciąż nieodkrytym skarbem. Gdy umierał był na wpół niepiśmienny, ale pielęgnował głęboką miłość do człowieka i tajemnicy, która łączy go z Bogiem i Chrystusem.

- Zapalone przez niego punkty światła prowadzą do Boga kolejne pokolenia, nie tylko w Toskanii – podkreślił ks. Andrein wskazując, że ten sługa Boży jest przykładem, jak pokorne pójście za Jezusem wydaje stokrotne owoce.

mela


 

POLECANE
Niemieckie fabryki Forda wstrzymują produkcję ze względu na mały popyt na samochody elektryczne polityka
Niemieckie fabryki Forda wstrzymują produkcję ze względu na mały popyt na samochody elektryczne

Ford wstrzymuje produkcję aut elektrycznych w Kolonii na trzy tygodnie – informuje Bild.

Sikorski wściekły na TVN. To niedopuszczalne z ostatniej chwili
Sikorski wściekły na TVN. "To niedopuszczalne"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski był gościem redaktor Moniki Olejnik. Po tym pytaniu szybko opuścił studio TVN.

Jastrzębie Trumpa tylko u nas
Jastrzębie Trumpa

Prezydent elekt Donald Trump wybrał już niektóre z najważniejszych osób w swojej administracji. Szczególnie ciekawe są jego decyzje w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Na pewno powody do niepokoju mają Chiny czy Iran. A więc pośrednio także dla Rosji. Choćby dlatego, że ujawnione postaci to ludzie znani z przywiązania do wartości wolnego świata i bardzo twardych poglądów. Deterrence zastąpi appeasement. I dobrze.

Nie żyje polityk PiS z ostatniej chwili
Nie żyje polityk PiS

Nie żyje Anna Drewniak, radna oraz pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Wilanowie.

Bosak za Mentzena? Jasne stanowisko wicemarszałka Sejmu z ostatniej chwili
Bosak za Mentzena? Jasne stanowisko wicemarszałka Sejmu

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen bardzo mocno zaangażował się w prekampanię. W ostatnich tygodniach dotarł on do kilkunastu miast. Krzysztof Bosak odpowiedział na pogłoski medialne.

To był mój najgorszy błąd. Francuski piłkarz został skazany z ostatniej chwili
"To był mój najgorszy błąd". Francuski piłkarz został skazany

Francuski piłkarz Wissam Ben Yedder usłyszał wyrok za napaść seksualną. Zawodnik w sądzie zrzucił winę na alkohol i problemy prywatne.

Litwini kupili czołgi od Niemców. Pierwsze zobaczą za pięć lat z ostatniej chwili
Litwini kupili czołgi od Niemców. Pierwsze zobaczą za pięć lat

Pierwsze niemieckie czołgi Leopard 2 mają dotrzeć na Litwę dopiero w 2029 roku. Opóźnienia mogą wpłynąć na terminową gotowość litewskiej dywizji.

Hołownia za barierkami w Święto Niepodległości. Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków polityka
Hołownia za barierkami w Święto Niepodległości. "Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków"

– Patrzcie, Putina chciał wgniatać w ziemię, a boi się zwykłych Polaków (...) Nic nie zrobił dla Polski, jest tylko podnóżkiem Tuska i TVN-u. Odgrywa wyznaczoną mu rolę błazna – mówił o marszałku Sejmu Szymonie Hołowni europoseł PiS Patryk Jaki.

Bombowiec H-20. Tak Chińczycy kopiują Amerykanów z ostatniej chwili
Bombowiec H-20. Tak Chińczycy kopiują Amerykanów

15. edycja targów lotniczych Airshow China może przynieść wiele niespodzianek. Świat liczy na to, że Pekin przedstawi swój najnowszy bombowiec H-20.

Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty z ostatniej chwili
Sekretarz NATO w Polsce. Jest plan wizyty

W środę nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte po raz pierwszy od objęcia urzędu w październiku odwiedzi Warszawę. W planach jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Donaldem Tuskiem oraz wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

REKLAMA

Proces beatyfikacyjny kioskarza-komunisty nawróconego przez św. Franciszka

Zainspirowany św. Franciszkiem powtarzał: „Chcesz wygrać życie. Musisz umieć je stracić!”. Mowa o Renzo Buricchim, zadeklarowanym komuniście z włoskiego Prato, który jest w drodze na ołtarze. Pracował jako kioskarz i między sprzedawaniem papierosów i serwowaniem kawy z zapałem opowiadał o Jezusie.
Stygmatyzacja św. Franciszka na Górze Alwernia, fresk Giotta Proces beatyfikacyjny kioskarza-komunisty nawróconego przez św. Franciszka
Stygmatyzacja św. Franciszka na Górze Alwernia, fresk Giotta / wikimedia commons/public_domain/Giotto di Bondone - Giotto di Bondone

Świadectwo braci z La Verny

Renzo Buricchi (1913 -1983) nawrócił się pod wrażeniem świadectwa braci z La Verny, miejsca, gdzie Biedaczyna z Asyżu przed 800 laty otrzymał stygmaty. Mieszcząca się tam sanktuarium od wieków jest celem licznych pielgrzymek. Także Buricchi, w latach 50. XX wieku przybył tam z przyjaciółmi, bardziej przyciągany ciekawością niż wiarą, gdyż był zagorzałym komunistą. Zafascynowała go nocna procesja i modlitwa franciszkanów a za tym poszły pytania o Boga i sens życia, a przede wszystkim o radykalny wybór ubóstwa dokonany przez św. Franciszka i jego równie radykalne konsekwencje dla świata.

Z czasem legitymację Włoskiej Partii Komunistycznej zamienił na Ewangelię, a dwa lata temu zyskał tytuł sługi Bożego, gdy ruszył jego proces beatyfikacyjny. Otwierając go bp Giovanni Nerbini wskazał, że „nawrócony kioskarz dał początek dziełu, które przerosło jego życie”.

Czytaj także: Apel biskupów: agresja izraelska narusza suwerenność Libanu, gdzie jest ONZ?!

Ideolog komunizmu człowiekiem błogosławieństw

 - Wielu go nie rozumiało, a on z zapałem dzielił się odkryciem Jezusa i z ideologa komunizmu stawał się człowiekiem błogosławieństw i wyzwalającego ubóstwa – podkreślił ks. Alessandro Andrein, postulator w procesie beatyfikacyjnym, podczas sympozjum, które ostatnio odbyło się nt. związków Renzo Buricchiego z franciszkanami z La Verny i jego drogi duchowej.

- Wcześniej znany był głównie w Prato, gdzie wielu mieszkańców pamięta, jak przez 40 lat zachodziło do jego «tabacchi» [włoski kiosk z papierosami, cygarami, biletami, mlekiem a często też kawą – KAI] na centralnym placu miasta i przy kawie słuchało świadectwa żywej Ewangelii – podkreślił postulator. Wskazał, że to toskańskie miasto wciąż żyje jego wiarą dzięki licznym grupom modlitewnym, które założył nawrócony kioskarz, pragnący dzielić się swym odkryciem Jezusa szczególnie z młodymi ludźmi. „Renzo Buricchi pokazuje, że z Jezusem możemy realnie zmieniać nasze życie, a przy tym zmieniać świat” – powiedział ks. Andrein.

Teologia prostoty

W czasie sympozjum w sanktuarium La Verna ujawniono m.in. listy, które przyszły błogosławiony wymieniał z tamtejszymi braćmi a także przedstawiono artykuły, które podyktował do magazynu franciszkanów. Po jednej z rozmów z Buricchim brat Giovacchino Cioncolini napisał do niego: „Poruszyły mnie twoje głębokie refleksje na temat potrzeby bycia pochłoniętym nie przez manię działania, ale przez ducha, który jako jedyny zna człowieka i może nadać sens naszemu życiu. Podziwiam twój sukces w tej kwestii i chociaż sam złożyłem śluby, że tak powinno być w przyszłości, mam świętą zazdrość, aby podążać za tobą tą drogą”. Postulator wskazuje, że dla Buricchiego całe dzieło św. Franciszka „wzrasta na przestrzeni wieków poprzez naśladowanie go i czerpanie z jego nauczania, a ubożeje, gdy w jego realizacji skupiamy się na sobie i własnych celach”.

Przyszłego błogosławionego pociąga radykalizm Biedaczyny z Asyżu i jego bezkompromisowość w wyborze ubóstwa. W jednym z artykułów przypisuje on św. Franciszkowi zdanie: „Chcesz wygrać życie. Musisz umieć je stracić!”. Nawrócenie Buricchiego i przejście z wyznawcy komunizmu do naśladowcy św. Franciszka nie zawsze spotkało się ze zrozumieniem kościelnej hierarchii. Jego poglądy nie podobały się m.in. ówczesnemu biskupowi Prato, Pietro Fiordelliemu, który poprosił braci, by Buricchi nie publikował więcej w ich czasopiśmie.

Czytaj także: "Symboliczny krok". Biją dzwony Notre Dame

Wychodzenie z ukrycia

Mimo obostrzeń jego nazwisko, postać i oryginalna teologia zaczęły wychodzić z „ukrycia” dzięki pierwszej książce jego biografa Marcello Pierucciego, zatytułowanej „Cyprys dla mistrza”. Pierwszymi, którzy zafascynowali się jego słowami i jego mistycyzmem, byli bp Gastone Simoni i ks. Giuseppe Billi, który został duchowym asystentem małych kręgów, grup modlitewnych zrodzonych w imię nawróconego komunisty. -  Był naprawdę niezwykłą postacią w swojej absolutnej prostocie i zwyczajności życia, który głęboko naznaczył, poprzez swój styl i swoją modlitwę, wszystkich, którzy go spotykali, nawet okazjonalnie - powiedział bp Nerbini przypominając, że mimo upływu czasu pamięć o nim wciąż jest bardzo żywa.

- Dla wielu Buricchi jest człowiekiem, który żył Ewangelią w sposób radykalny, a czy w heroiczny zweryfikuje to proces beatyfikacyjny, którego otwarcie jest odpowiedzią na wołanie znających go ludzi – podkreślił postulator. Przypomniał, że życie Buricchiego jest wciąż nieodkrytym skarbem. Gdy umierał był na wpół niepiśmienny, ale pielęgnował głęboką miłość do człowieka i tajemnicy, która łączy go z Bogiem i Chrystusem.

- Zapalone przez niego punkty światła prowadzą do Boga kolejne pokolenia, nie tylko w Toskanii – podkreślił ks. Andrein wskazując, że ten sługa Boży jest przykładem, jak pokorne pójście za Jezusem wydaje stokrotne owoce.

mela



 

Polecane
Emerytury
Stażowe