Podatek od wakacji – nowy pomysł polskiego rządu
W zeszłym tygodniu w Łochowie pod Warszawą doszło do spotkania między przedstawicielami branży turystycznej a ministrem turystyki Sławomirem Nitrasem. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim opłaty turystycznej i najmu krótkoterminowego.
Spotkanie miało na celu rozpoczęcie dialogu na rzecz wypracowania wspólnego stanowiska z branżą w sprawie planowanej legislacji
– poinformowała Polska Izba Turystyki.
Podatek od wakacji – nowy pomysł polskiego rządu
Według "Rzeczpospolitej" minister Sławomir Nitras miał wyjaśniać, że uzyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone m.in. na promocję Polski. Rozwiązanie, jak tłumaczył, jest odpowiedzią na głosy polskich hotelarzy, którzy obawiają się utraty konkurencyjności względem tanich ofert zagranicznych. Celem nowych regulacji byłoby więc wsparcie turystyki krajowej i promocja naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Złotówki za gwiazdki
Z relacji uczestników spotkania w Łochowie wynika, że pobierana od turystów opłata wynosiłaby złotówkę od każdej gwiazdki przyznanej obiektom świadczącym usługi zakwaterowania, zarówno hotelu, jak i kempingu. Im wyższy standard, tym wyższa stawka nowego podatku. Dokładny system naliczania jest dopiero w fazie opracowywania. Rządzący rozważają również wprowadzenie systemu kontroli i weryfikacji standardów obiektów noclegowych, co miałoby ułatwić dokładne naliczanie opłat.
Wstępne kalkulacje
Według wstępnych założeń opłata turystyczna miałaby wejść w życie w 2026 r. Wpływy z tego tytułu szacowane są na 500–600 mln zł rocznie. Miałyby być one dzielone pomiędzy samorządy, Polską Organizację Turystyczną, urzędy marszałkowskie i urzędy skarbowe.
Polska jedyna na świecie
Plany ministerstwa obejmują jednak nie tylko osoby spędzające wakacje w Polsce. Dodatkowymi opłatami mieliby być również objęcie klienci biur podróży, którzy zdecydują się na urlop zagraniczny. Szczegóły tej propozycji nie są znane.
Polska byłaby chyba jedynym krajem na świecie, który opodatkowałby turystów jadących na wycieczki zorganizowane
– zauważył na spotkaniu prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.