Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?"

W ubiegłą środę Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego generał Jarosław Stróżyk przedstawił raport komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, który wywołał w mediach burzę. Efektem działań komisji ma być zawiadomienie do prokuratury ws. działań Antoniego Macierewicza.
czapki rosyjskiej armii Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?
czapki rosyjskiej armii / pixabay

Tezy przedstawione przez szefa SKW wzbudziły poruszenie wśród polityków. Posłowie PiS zauważali, że raport gen. Stróżyka zawiera pełno błędów i nieścisłości.

Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?

Portal niezależna.pl pochyla się zaś nad osobą gen. Stróżyka, analizując przebieg jego partyjnej, politycznej, ale również naukowej kariery, która splata się z działalnością niejakiego prof. płk. Mirosława Minkiny, a na jednym z jej etapów spotykamy również prof. dr hab. Władimira Juriewicza Stromowowa (rektora Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, znanego z imperialnych poglądów i związków z rosyjskim sektorem bezpieczeństwa), a to wszystko na scenie, jaką jest Uniwersytet w Siedlcach.

Kontrowersyjne związki

Portal zwraca uwagę, że relacje wspomnianej uczelni z Federacją Rosyjską (także z Republiką Białorusi), z ambasadą FR w Polsce, z uczelniami rosyjskimi i konkretnymi naukowcami z Rosji, oraz osobami funkcjonującymi wokół uczelni i jej projektów związanych z bezpieczeństwem powinny się stać przedmiotem m.in. kontrwywiadowczego dochodzenia. Same zaś więzi Stróżyka z uczelnią, jak i z pułkownikiem Minkiną (rektorem) mają sprawiać, że nie powinien on dłużej kierować ani Rządową Komisją, ani SKW.

Stróżyk obejmuje stanowisko i przystępuje do działania

Na portalu czytamy, że kiedy w grudniu 2023 r. gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk został szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zainteresował się tym, jak bardzo uwaga polskich służb specjalnych skupiała się w minionych latach na Uniwersytecie w Siedlcach, gdzie on sam pod kierunkiem prof. płk. Mirosława Minkiny z WSI pisał doktorat.

Jak zauważają autorzy, już temat samej uczelni i jej różnych filii można pisać bez końca:

„uczelnia ta jest bowiem od wielu lat, w kolejnych swoich mutacjach organizacyjnych i nazwach (…) wyjątkowym wręcz skupiskiem postkomunistów wywodzących się głownie z Ludowego Wojska Polskiego (…) i społeczności komunistycznych służb specjalnych (…) o nierzadko groźnych dla naszego bezpieczeństwa poglądach i kontaktach”.

- czytamy.

Biogramy głównych bohaterów

Autorzy artykułu drobiazgowo przedstawiają zarówno karierę wojskową i polityczną Stróżyka, jak i jego promotora, który będąc synem funkcjonariuszy MO, zakończył działalność w armii jako płk rezerwy LWP/WP, natomiast poprzez działalność zarówno w strukturach PZPR, jak i w komunistycznych Siłach Zbrojnych PRL, doszedł do stopnia starszego oficera oświatowego w Departamencie Wychowania WP, przez kilka lat działał w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych (1993-1995), a po przyjęciu Polski do NATO został majorem-specjalistą w Zespole Doradcy ds. Obronnego Przedstawicielstwa RP przy NATO i UZE (1998-2000). Od 2000 r. służył już w WSI, gdzie w Zarządzie Studiów i Analiz WSI spotkał się z kpt. Jarosławem Stróżykiem.

Na niezależnej czytamy dalej,  że prof. płk Mirosław Minkina jest postacią  kluczową „dla ukazania związków tej uczelni (Uniwersytetu w Siedlcach – przyp. red.) z Rosją i Białorusią, ale i charakterystycznej postawy będącej udziałem wielu oficerów WSI, którzy po zakończeniu służby i osiągnięciu wysokiej pozycji zawodowej w sektorze cywilnym (zupełnie inaczej niż na Zachodzie) stali się pasem transmisyjnym dla kontrwywiadowczych zagrożeń. W przypadku Uniwersytetu w Siedlcach, także rosyjskich i białoruskich”.  

Umowy międzyuczelniane

Uczelnia ma podpisane umowy z 24 rosyjskimi uczelniami, z czego 17 ma status uczelni państwowych i odgrywają one istotną rolę w budowaniu społecznego zaplecza reżimu, a wśród 7 umów z uczelniami białoruskimi pięć dotyczy szkół państwowych. Wśród wspomnianych placówek znajduje się m.in. Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANEPA), która kształci m.in. zasoby kadrowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Mimo wojny wciąż prowadzono polsko-rosyjskie konferencje

Niezależna zwraca uwagę, że mimo ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r., uczelnia, z którą związany był Stróżyk, wciąż organizowała seminaria i konferencje z cyklu „Polska-Rosja”, z udziałem rosyjskich i białoruskich badaczy oraz ambasadora FR Siergieja Andriejewa. Sam Minkina tłumaczył to potrzebą budowania mostów między Polską a Rosją w warunkach politycznego konfliktu i niezrozumienia.

Na jednej ze stron uniwersytetu wciąż są dostępne materiały dotyczące VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja” pt.: „Geopolityczny wymiar relacji Rosja–Zachód” (14-15 listopada 2019 r.), a wśród członków Komitetu Organizacyjnego konferencji znalazło się nazwisko dr. Jarosława Stróżyka.

Współorganizator popierał rosyjską agresję

Nazwisko przewodniczącego Rządowej Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie sąsiaduje m.in. z prof. dr hab. Władimirem Juriewiczem Stromowowem (1977-2022) – rektorem Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, który krótko przed śmiercią wsparł inwazję Rosji przeciwko Ukrainie i podpisał list przedstawicieli uniwersytetów popierający „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Stromow współtworzył Komitet Organizacyjny VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja”.

Niezależna przypomina przy tym słowa dr. Stróżyka, że „nie wierzy w pełnoskalową wojnę, nie wierzy w pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę” (TVN24, 5 lutego 2022 r.), którym przedstawione fakty nadają nowy kontekst.

Do tekstu na niezależnej odniósł się w mediach społecznościowych Wojciech Mucha:

Poszukałem i tu i tam i wychodzi na to, że ta uczelnia Stróżyka to niezła kuźnia kolumn (piątych). Tak się bawili już po aneksji Krymu na kolejnych edycjach konferencji „Geopolityczny wymiar relacji Rosja - Zachód“ (2018-2019). Na foto analizowanie z Rosjanami okupacji Ukrainy, a do tego torcik

 

 

Bodnarowcy zaatakowali obrońcę ks. Olszewskiego. Jest odpowiedź adwokata

"Mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane". Będzie drogo

Nowy sondaż: Spora przewaga Trzaskowskiego

 


 

POLECANE
Nazwał mnie śmierdzielem. Giertych poszedł na skargę do TVN24 gorące
"Nazwał mnie śmierdzielem". Giertych poszedł na skargę do TVN24

W środę doszło do ostrej sprzeczki na mównicy sejmowej pomiędzy szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim a posłem KO Romanem Giertychem. Sytuacja skończyła się rejteradą Giertycha z mównicy sejmowej.

Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje Wiadomości
Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje

Koncern Amazon złożył w ostatnich dniach ofertę kupna TikToka - poinformował w środę "New York Times". Jednak według "Washington Post", propozycja ta nie jest poważnie rozpatrywana przez Biały Dom, w grę wchodzi kilka innych opcji.

21.37 tylko u nas
21.37

„Najdrożsi Bracia i Siostry, o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Módlmy się za Niego” – przekazał wieczorem 2 kwietnia 2005 roku zgromadzonym na Placu Świętego Piotra wiernym kardynał Leonardo Sandri.

Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch tylko u nas
Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch

Gdy kampania wyborcza nabiera tempa, nie ma miejsca na przypadki – wszystko, co się dzieje, jest elementem większej strategii. Trudno uwierzyć, że wypuszczenie Ryszarda Cyby, mordercy działacza Prawa i Sprawiedliwości, było jedynie efektem administracyjnej pomyłki czy zbiegu okoliczności.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. To radykalnie lewicowy polityk polityka
Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. "To radykalnie lewicowy polityk"

- Mój główny kontrkandydat jest przede wszystkim zależny od obecnego premiera. (...) Jest to radykalnie lewicowy polityk - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Suchej Beskidzkiej.

W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów spożywczych Wiadomości
W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"

W Salamance rozpoczęto budowę największej na świecie farmy owadów. Firma Tebrio stworzy zakład o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych do produkcji i przetwarzania mącznika młynarka, który zostanie wykorzystany m.in. w paszach dla zwierząt.

Niemiecki Bild pisze, że kod nazistowskiej Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach Wiadomości
Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" wspominając postać zmarłej w poniedziałek Charlotte Betty pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka Bletchley Park. Jednak warto przypomnieć, że to Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.

Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie jest Ryszard Cyba? Wiadomości
Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. "Gdzie jest Ryszard Cyba?"

Jak donoszą media, Ryszard Cyba opuścił oddział szpitala psychiatrycznego. Jednak zabójca Marka Rosiaka miał nie wrócić do schroniska dla bezdomnych. Głos w tej sprawie zabrał poseł Sebastian Kaleta.

To są sytuacje niedopuszczalne. Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności polityka
"To są sytuacje niedopuszczalne". Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

- Mamy do czynienia z głosowaniem przez posłów koalicji rządzącej w Polsce za rozwiązaniami, które są wbrew polskiej racji stanu (...) To są sytuacje niedopuszczalne - powiedział europoseł Tobiasz Bocheński komentując przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

Żarty się skończyły. OKO Press grozi swoim czytelnikom? gorące
"Żarty się skończyły". OKO Press grozi swoim czytelnikom?

OKO Press to mocno zaangażowany politycznie serwis, który powstał przy wsparciu Agory. Teraz grozi swoim czytelnikom "zamknięciem na zawsze".

REKLAMA

Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?"

W ubiegłą środę Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego generał Jarosław Stróżyk przedstawił raport komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, który wywołał w mediach burzę. Efektem działań komisji ma być zawiadomienie do prokuratury ws. działań Antoniego Macierewicza.
czapki rosyjskiej armii Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?
czapki rosyjskiej armii / pixabay

Tezy przedstawione przez szefa SKW wzbudziły poruszenie wśród polityków. Posłowie PiS zauważali, że raport gen. Stróżyka zawiera pełno błędów i nieścisłości.

Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?

Portal niezależna.pl pochyla się zaś nad osobą gen. Stróżyka, analizując przebieg jego partyjnej, politycznej, ale również naukowej kariery, która splata się z działalnością niejakiego prof. płk. Mirosława Minkiny, a na jednym z jej etapów spotykamy również prof. dr hab. Władimira Juriewicza Stromowowa (rektora Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, znanego z imperialnych poglądów i związków z rosyjskim sektorem bezpieczeństwa), a to wszystko na scenie, jaką jest Uniwersytet w Siedlcach.

Kontrowersyjne związki

Portal zwraca uwagę, że relacje wspomnianej uczelni z Federacją Rosyjską (także z Republiką Białorusi), z ambasadą FR w Polsce, z uczelniami rosyjskimi i konkretnymi naukowcami z Rosji, oraz osobami funkcjonującymi wokół uczelni i jej projektów związanych z bezpieczeństwem powinny się stać przedmiotem m.in. kontrwywiadowczego dochodzenia. Same zaś więzi Stróżyka z uczelnią, jak i z pułkownikiem Minkiną (rektorem) mają sprawiać, że nie powinien on dłużej kierować ani Rządową Komisją, ani SKW.

Stróżyk obejmuje stanowisko i przystępuje do działania

Na portalu czytamy, że kiedy w grudniu 2023 r. gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk został szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zainteresował się tym, jak bardzo uwaga polskich służb specjalnych skupiała się w minionych latach na Uniwersytecie w Siedlcach, gdzie on sam pod kierunkiem prof. płk. Mirosława Minkiny z WSI pisał doktorat.

Jak zauważają autorzy, już temat samej uczelni i jej różnych filii można pisać bez końca:

„uczelnia ta jest bowiem od wielu lat, w kolejnych swoich mutacjach organizacyjnych i nazwach (…) wyjątkowym wręcz skupiskiem postkomunistów wywodzących się głownie z Ludowego Wojska Polskiego (…) i społeczności komunistycznych służb specjalnych (…) o nierzadko groźnych dla naszego bezpieczeństwa poglądach i kontaktach”.

- czytamy.

Biogramy głównych bohaterów

Autorzy artykułu drobiazgowo przedstawiają zarówno karierę wojskową i polityczną Stróżyka, jak i jego promotora, który będąc synem funkcjonariuszy MO, zakończył działalność w armii jako płk rezerwy LWP/WP, natomiast poprzez działalność zarówno w strukturach PZPR, jak i w komunistycznych Siłach Zbrojnych PRL, doszedł do stopnia starszego oficera oświatowego w Departamencie Wychowania WP, przez kilka lat działał w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych (1993-1995), a po przyjęciu Polski do NATO został majorem-specjalistą w Zespole Doradcy ds. Obronnego Przedstawicielstwa RP przy NATO i UZE (1998-2000). Od 2000 r. służył już w WSI, gdzie w Zarządzie Studiów i Analiz WSI spotkał się z kpt. Jarosławem Stróżykiem.

Na niezależnej czytamy dalej,  że prof. płk Mirosław Minkina jest postacią  kluczową „dla ukazania związków tej uczelni (Uniwersytetu w Siedlcach – przyp. red.) z Rosją i Białorusią, ale i charakterystycznej postawy będącej udziałem wielu oficerów WSI, którzy po zakończeniu służby i osiągnięciu wysokiej pozycji zawodowej w sektorze cywilnym (zupełnie inaczej niż na Zachodzie) stali się pasem transmisyjnym dla kontrwywiadowczych zagrożeń. W przypadku Uniwersytetu w Siedlcach, także rosyjskich i białoruskich”.  

Umowy międzyuczelniane

Uczelnia ma podpisane umowy z 24 rosyjskimi uczelniami, z czego 17 ma status uczelni państwowych i odgrywają one istotną rolę w budowaniu społecznego zaplecza reżimu, a wśród 7 umów z uczelniami białoruskimi pięć dotyczy szkół państwowych. Wśród wspomnianych placówek znajduje się m.in. Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANEPA), która kształci m.in. zasoby kadrowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Mimo wojny wciąż prowadzono polsko-rosyjskie konferencje

Niezależna zwraca uwagę, że mimo ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r., uczelnia, z którą związany był Stróżyk, wciąż organizowała seminaria i konferencje z cyklu „Polska-Rosja”, z udziałem rosyjskich i białoruskich badaczy oraz ambasadora FR Siergieja Andriejewa. Sam Minkina tłumaczył to potrzebą budowania mostów między Polską a Rosją w warunkach politycznego konfliktu i niezrozumienia.

Na jednej ze stron uniwersytetu wciąż są dostępne materiały dotyczące VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja” pt.: „Geopolityczny wymiar relacji Rosja–Zachód” (14-15 listopada 2019 r.), a wśród członków Komitetu Organizacyjnego konferencji znalazło się nazwisko dr. Jarosława Stróżyka.

Współorganizator popierał rosyjską agresję

Nazwisko przewodniczącego Rządowej Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie sąsiaduje m.in. z prof. dr hab. Władimirem Juriewiczem Stromowowem (1977-2022) – rektorem Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, który krótko przed śmiercią wsparł inwazję Rosji przeciwko Ukrainie i podpisał list przedstawicieli uniwersytetów popierający „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Stromow współtworzył Komitet Organizacyjny VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja”.

Niezależna przypomina przy tym słowa dr. Stróżyka, że „nie wierzy w pełnoskalową wojnę, nie wierzy w pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę” (TVN24, 5 lutego 2022 r.), którym przedstawione fakty nadają nowy kontekst.

Do tekstu na niezależnej odniósł się w mediach społecznościowych Wojciech Mucha:

Poszukałem i tu i tam i wychodzi na to, że ta uczelnia Stróżyka to niezła kuźnia kolumn (piątych). Tak się bawili już po aneksji Krymu na kolejnych edycjach konferencji „Geopolityczny wymiar relacji Rosja - Zachód“ (2018-2019). Na foto analizowanie z Rosjanami okupacji Ukrainy, a do tego torcik

 

 

Bodnarowcy zaatakowali obrońcę ks. Olszewskiego. Jest odpowiedź adwokata

"Mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane". Będzie drogo

Nowy sondaż: Spora przewaga Trzaskowskiego

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe